Ako predať byt s hypotékou?

podľa spravca
0 komentár
Ako predať byt s hypotékou?

V súčasnosti je kúpa bytu prostredníctvom hypotekárneho úveru bežnou záležitosťou. Veľa bytov aj rodinných domov je zaťažených hypotékou a aj tieto nehnuteľnosti môžete nájsť v ponuke realitných kancelárií. Ak sa rozhodnete kúpiť takýto byt priebeh predaja môže byť rôzny.

Spôsob predaja bytu

Máte byt zaťažený hypotékou ale chcete sa presťahovať do väčšieho bytu? Rozmýšľate ako sa presťahovať zo starého bytu do novostavby v Bratislave ale brzdí vás hypotéka, ktorú ste si pred pár rokmi zobrali na kúpu nehnuteľnosti? Nemusíte dlho rozmýšľať. Predať byt s hypotékou môžete viacerými spôsobmi.

Splatenie hypotéky

  • Najjednoduchší a aj najbežnejší spôsob ako predať byt s hypotékou je predčasné splatenie úveru. Výhodou je ak máte vlastné financie na splatenie úveru. Dlžnú časť ale môže uhradiť aj kupujúci, ktorému sa táto suma odpočíta z kúpnej ceny bytu.
  • Skôr ako k tomuto spôsobu pristúpite informujte sa u banky čo všetko na to potrebujete a požiadajte ju o predčasné splatenie úveru.

Hypotéka sa prevedie na kupujúceho

  • Hypotekárny úver môžete previesť na kupujúceho (ak s tým súhlasí). Nie každému vyhovujú podmienky splácania úveru, ktoré ste si dohodli s bankou vy. Aj keď tento spôsob nie je bežný je to jeden so spôsobov ako byt s hypotékou predať alebo kúpiť.
  • Oboznámte banku s úmyslom predať byt a previesť hypotéku na inú osobu. Banka si preverí kupujúceho (či je schopný splácať úver) a ak je všetko v poriadku môže sa byt aj s hypotékou predať. Banky zvyčajne zvyknú novému majiteľovi bytu mierne upraviť podmienky splácania.Ako predať byt s hypotékou?

Prevod hypotéky na ďalšiu nehnuteľnosť

  • Hypotéku môžete preniesť na iný byt. Tento byt ale musí mať rovnakú alebo vyššiu hodnotu ako byt, na ktorý ste zaťažili hypotékou. Hypotéku môžete takto previesť na byt ktorý kupujete, ale aj na byt, ktorý je v osobnom vlastníctve inej osoby a tá s týmto úkonom súhlasí.
  • V tomto prípade budete potrebovať znalecký posudok nehnuteľnosti, na ktorú chcete hypotéku previesť a kladné vyjadrenie banky.

Tiež sa ti môže páčiť