Topánky z lícovej kože
Štruktúra tohto typu materiálu nám umožňuje pokojne používať mydlovú vodu. Môžeme v nej namočiť handričku alebo špongiu. Dôležité však je pred začatím celého procesu odstrániť zo zvrškov šnúrky. Po dokončení ich nechajte stáť pri izbovej teplote. Nemôžeme ich sušenie urýchliť napríklad teplom radiátora atď.
Lícová koža je hladká koža, preto by každý z nás chcel, aby sa leskla. Najlepším spôsobom ako to dosiahnuť, bude jej pravidelné pastovanie. Vďaka tomu vaše topánky budú nielen krásne vyzerať, ale budú tiež chránené pred vonkajšími podmienkami. Pastu môžete nanášať handričkou alebo kefkou. Pamätajte, aby ste neznášali príliš veľké množstvo pasty.
Na impregnáciu hladkých kožených topánok je k dispozícii veľa prípravkov. Môžeme si vybrať jeden z nich, aby sme ich zabezpečili pred zimou. Najobľúbenejším spôsobom je tuková impregnácia.
Topánky z drsnej kože
Ak chcete vyčistiť napríklad pánske mokasíny, musíte si uvedomiť, že za žiadnych okolností nesmieme používať vodu, ani mokrú handričku alebo špongiu. Najlepšie je na tento účel použiť kefu, ktorá by mala obsahovať dve koncovky:
– gumovú, určenú pre prvý stupeň čistenia
– nylónovú – medenú, ktorá odstráni hlbšie nečistoty.
Takáto kefa pomáha nielen udržiavať topánky z tejto kože čisté. Vďaka nej si zachovajú aj zamatovú štruktúru.
Okrem čistenia sa oplatí občas použiť aj prostriedok na obnovu farieb. Zaistí im krásny vzhľad na dlhú dobu. Na trhu existuje veľa prípravkov tohto typu.
Pokiaľ ide o impregnáciu, máme dve možnosti. Môžeme to urobiť voskom. Topánky z drsnej kože sa potom stanú vodotesné, ale stratia svoj krásny vzhľad. Ak chceme urobiť kompromis medzi vodotesnosťou a priedušnosťou, je najlepšie zvoliť impregnáciu sprejom určeným pre tento účel.
Topánky z lakovanej kože
Na začiatok malé vysvetlenie, čo je to lakovaná koža. Je to takisto prírodná koža, ale pokrytá niekoľkými vrstvami laku. Na topánky s nej vyrobené je nutné dávať obzvlášť pozor, pretože sa ľahko poškodia, napríklad poškriabaním. Aby sme sa o ne správne starali, mali by sme sa o ne starať po každom použití. Na tento účel sa najlepšie hodí flanelová tkanina a mlieko. Otrite topánky vlhkou handričkou a po odstránení nečistôt ich utrite dosucha. Potom ich môžete vyleštiť. Ak nemáte pod rukou špeciálny prípravok, môžete použiť mastný krém na ruky. Nikdy však na tento účel nepoužívajte vosk.
Na impregnáciu takisto nepoužívame prípravky určené na obuv z lícovej kože. Na trhu nájdete špeciálne kvapaliny určené pre tento účel.
Pri výbere kožených topánok si musíme uvedomiť, že je potrebné ich vyčistiť, niekedy ich nalakovať a impregnovať. Ak budeme tieto činnosti vykonávať pravidelne, budú nám slúžiť dlhé roky.