Ako vybrať detský matrac?

podľa spravca
0 komentár

Takisto ako je posteľ najdôležitejším kusom nábytku v detskej izbe, je matrac zase najdôležitejšou časťou postele. Práve ten totiž rozhoduje o tom, ako bude posteľ pohodlná pre Vaše dieťa. Pri výbere detského matraca musíte dbať na správne parametre.

V rôznom veku potrebuje dieťa rôzne matrace. Čo je vhodné pre bábätko, nehodí sa pre školáka alebo dokonca teenagera.  S vekom sa totiž menia požiadavky na oporu ich chrbta. Poďme sa bližšie pozrieť na rozdiely, ktorým by ste mali venovať pozornosť.

Matrac do detskej postieľky

U tých úplne najmenších detí je situácia najkomplikovanejšia. Vzhľadom na to, že bábätká trávia poležiačky podstatnú časť dňa, vhodný matrac na posteľ je pre tak malé deti veľmi dôležitý. Matrac by mal do postieľky dobre zapadnúť a nemali by vzniknúť medzery na stranách. Takisto ako ďalší nábytok aj matrac by mal mať certifikát kvality, jedine tak si môžete byť istí, že je zdravotne neškodný a že na jeho výrobu neboli použité žiadne lepidlá.

Na výrobu matracov do detských postieľok sa používa celý rad materiálov, avšak najvhodnejšia je studená pena a prírodné kokosové vlákno. Výhodou týchto materiálov je priedušnosť a schopnosť odvádzať vlhkosť. Naopak nezaobstarávajte do detskej postele so zábranou matrac z pamäťovej peny. Tá sa veľmi dobre prispôsobuje telu a to nie je u tak malých detí žiaduce.

Ideálny matrac do prvej postieľky je stredne tvrdý, aby poskytoval detskému chrbtu dostatočnú oporu, ale zároveň, aby nespôsoboval preležaniny. Jeho výška by sa mala pohybovať medzi 6 a 10 cm. Každá mamička isto ocení, keď bude mať matrac snímateľný poťah, ktorý sa dá vyprať.

Matrace do detskej postele

Pri zaobstarávaní matraca do „druhej“ detskej postele myslite na to, že ani tentoraz ešte nie je vhodné zaobstarávať rovnaké matrace ako pre dospelých, a to ani v prípade, že kúpite veľkú posteľ. Zatiaľ čo si pre seba zaobstaráte matrac s anatomickými zónami, pre deti ho určite nekupujte, lepšie urobíte, ak zaobstaráte kompaktný matrac. Vezmite do úvahy aj hmotnosť potomka, napríklad predajca ALDO, ponúka matrace s masážnymi plochami, ktoré majú nosnosť až 110 kg. Nosnosť je veľmi dôležitá pre pohodlné ležanie. Matrace s nízkou nosnosťou sa rýchlo preležia a deťom by sa na nich nespalo pohodlne.

Do veku 12 rokov sa určite vyhnite matracom z pamäťovej peny a molitanovým matracom. Potom už o nich môžete uvažovať, deťom už by nemali tieto materiály vadiť.

Napokon, aj pre staršie deti sú veľmi vhodné i matrace z bambusových vlákien, ktoré sú ergonomicky tvarované.  Navyše majú aj vzduchové kapsy pre cirkuláciu vzduchu, vďaka tomu nepohlcujú pot a dobre odvetrávajú.

Čím sú deti staršie, tým ľahší bude výber vhodného matraca, budete mať totiž väčší výber, vďaka klasickejším rozmerom postelí. Pri vhodnej kombinácii matraca a roštu získate v každom prípade pohodlnú posteľ, na ktorej sa bude Vášmu dieťaťu veľmi dobre spať.

 

Tiež sa ti môže páčiť