Natrite starý kov tak, aby vydržal roky

podľa spravca
0 komentár
Natrite starý kov tak, aby vydržal roky

Máte doma plechovú strechu, staré dekorácie, plot alebo vonkajší nábytok umiestnený na záhrade? Tým, že sa nachádzajú v exteriéri, kde na ne pôsobia rôzne vplyvy počasia starnú omnoho rýchlejšie, ako veci vo vnútri. Doprajte im starostlivosť, vďaka ktorej vám vydržia počas ďalších rokov.

Starú farbu vôbec nešetrite

Kov, ktorý je umiestnený vo vonkajšom prostredí musí znášať nielen rôzne zmeny počasia, ale aj teplotné výkyvy, ktoré sa na ňom po rokoch podpíšu. Náter vyzerá zo začiatku krásne, no po určitom čase vybledne alebo sa dokonca začne odlupovať. Ničím výnimočným nie sú ani škvrny alebo hrdza, cez ktoré sa môžu predmety značne poškodiť. Ak sa ich za žiadnu cenu nechcete zbaviť, pretože je to napríklad dedičstvo po starých rodičoch, doprajte im nový náter, s ktorým budú vyzerať ako nové. Dôležitým krokom na začiatku je starú vrstvu farby očistiť, tak aby sa vám pracovalo omnoho lepšie a jednoduchšie. Urobiť tak môžete kovovou špachtľou, ktorá je v takýchto prípadoch tým najlepším pomocníkom.

Ak je hrdza veľmi hrubá a špachtľa si s ňou neporadí, použite drôtenú kefu, elektrickú vŕtačku alebo uhlovú brúsku, z ktorých to niektorá určite zvládne. Zlým riešením nie je ani technika pieskovania, no treba počítať s tým, že je to chemický spôsob, ktorý nie každý preferuje. Na to, aby základné farby dokonale držali je dobré ich aplikovať na hladký, suchý a odmastený povrch bez známok korózie. Mastnotu je dobré odstrániť riedidlom alebo technickým liehom, ktoré vás tohto nedostatku okamžite zbavia. Následne na to môžete pristúpiť k samotnému náteru, kedy použijete farby na kov.

Existuje niekoľko druhov farieb

Na trhu nenájdete len jednu alebo dve farby určené na daný povrch, ale je ich niekoľko druhov. Ide o akrylové, silikónové, olejové, alkydové, polyuretánové, epoxidové a ďalšie. Ani jedna z nich nie je rovnaká a líšia sa viacerými vlastnosťami ako konzistenciou, nanášaním, dĺžkou schnutia alebo spracovateľnosťou. Veľmi obľúbenými sú univerzálne, ktoré sa dajú použiť na hocijaký kovový povrch. Ak potrebujete, aby farba rýchlo zaschla, vyberte si akrylovú, ktorá sa riedi vodou. Syntetické je potrebné riediť riedidlom, no po uschnutí sú veľmi pevné a dokážu dlhé roky odolávať aj tomu najhoršiemu počasiu. Pri nákupe farby na kov sa neuponáhľajte a poriadne si preverte, ktoré sú pre vás tie pravé. Najlepšie je poradiť sa so skúsenou osobou, inak by výsledok nemusel dopadnúť podľa vašich očakávaní. Farby na kov nájdete aj na bugy.sk, kde si môžete okrem nich objednať online drogériu, kozmetiku, domáce potreby a mnoho iných dôležitých vecí.

Tiež sa ti môže páčiť