Praktický manuál pre výber sedačky

podľa spravca
0 komentár

Kupujete novú sedačku a ste zmätení z množstva poťahových materiálov, typov sedačiek a „lákavých“ ponúk rôznych predajcov? Poradíme vám, ako sa dopracovať k správnemu výberu krok po kroku.

Akú máte predstavu o vašej budúcej sedačke? Mala by byť veľká alebo skôr šikovná či rozťahovacia? Uvažovali ste o farebnom prevedení a o poťahu? Budete spolu so sedačkou vymieňať aj ostatný nábytok alebo potrebujete zladiť gauč k tomu, ktorý už máte? Niektorým ľuďom vyhovuje dopredu si zodpovedať všetky tieto otázky a s jasnou predstavou zájsť za predajcom, ktorý dokáže vyrobiť sedačku na mieru. Iní si zase radšej najprv prezrú viaceré predajne, až sa im postupne vykryštalizuje konkrétnejšia požiadavka. Aké kritériá by ste mali vziať do úvahy?

  1. Rozmery obývačky

Veľkosť sedačky by ste vždy mali prispôsobiť rozmerom interiéru, do ktorého ju kupujete. Panelákové byty disponujú väčšinou menšími miestnosťami, ktoré je nutné využiť inteligentne a účelovo. Naopak, v rodinných domoch väčšinou bývajú obývačky väčšie, majitelia sa preto vo veľkosti novej sedacej súpravy nemusia nijako obmedzovať. Vo všeobecnosti platí, že do malých priestorov sa skôr hodia rohové gauče alebo sedačky 3-2-1, kým pre väčšie miestnosti sú ideálne dominantné učkové sedacie súpravy.

Pokiaľ máte malú miestnosť a napriek tomu túžite po sedačke U, čarovať sa dá aj v tomto prípade – prispôsobíte si veľkosť „ramien“ súpravy a zmierite sa s celkovými menšími rozmermi sedačky. Rovnaké je to aj v prípade väčších obývačiek, kde sa rovnako hodia rohové aj sedačky 3-2-1 – v tomto prípade si môžete dovoliť ich rozmery natiahnuť.

Ešte predtým, ako začnete vyberať novú sedačku, odmerajte si priestor, kde bude stáť. Pomôcť si môžete aj maketou. Z kartónu vystrihnite väčšie štvorce v rozmeroch sektorov sedacej súpravy a poukladajte ich vedľa seba. Pokojne kombinujte tvary, ľahšie tak uvidíte, čo sa pre vás hodí.

  1. Rozpočet a poťahový materiál sedačky idú ruka v ruke

Ak máte v pláne kúpiť si kvalitnú koženú sedačku, mali by ste počítať s vyšším rozpočtom. Koža na poťahy patrí k luxusnejším a zároveň trvácnejším materiálom. Znamená to nielen, že vaša sedačka bude vyzerať exkluzívnejšie, ale starostlivosť a čistenie vám zaberú menej času. Je tiež oveľa väčšia pravdepodobnosť, že vám sedacia súprava vydrží dlhé roky bez toho, aby sa zmenila jej krása.

Látkové sedačky sú spravidla lacnejšie, no ani zďaleka pri nich neplatí, že sú menej kvalitné. Moderné textilné poťahy sa vyznačujú skvelými vlastnosťami, odolnosťou voči oderu a nezriedka aj špeciálnou úpravou, ktorá odpudzuje nečistoty – vzniknuté škvrny tak stačí umyť čistou vodou.

  1. Účel sedačky

Chcete využívať sedačku len na sedenie alebo aj na spanie? Pokiaľ kupujete sedaciu súpravu napríklad do garzónky alebo jednoizbového bytu, pravdepodobne vám bude slúžiť počas dňa na sedenie a v noci ako posteľ. Zaujímajte sa o konštrukčný materiál. Kvalitný rozťahovací gauč by mal byť vyrobený k pevného bukového alebo dubového dreva, konštrukcia lôžka by zas mala byť kovová.

Ak aj sedačku kupujete len na denné využívanie, dbajte na to, aby bola odolná. Dávajte si pozor na jadro vyrobené z mäkkého borovicového dreva. U viacerých výrobcov sa tiež môže líšiť materiál a výplň sedákov. Dobré je, ak je vnútro sedačky vyplnené viacerými vrstvami. Jeho pohodlnosť sa potom odvíja od rozmerov, tvaru a celkového dizajnu sedacej súpravy.

  1. Výber predajcu

Ak už máte dopredu vyhliadnutého predajcu alebo si len robíte rešerš medzi ponukami, pri konečnom výbere vždy dbajte na referencie od zákazníkov. Dobrým znamením je tiež to, ak má výrobca na webovej stránke alebo na predajni uvedené všetky parametre sedačky. O serióznosti svedčí aj vyškolený personál, ktorý vám dokáže zodpovedať akúkoľvek otázku a ochotne vás prevedie celý výrobným procesom.

Na internete hľadajte informácie ešte predtým, ako sa osobne vyberiete do predajne. Nákupu cez internet by ste sa však mali vyhnúť, vždy je totiž lepšie, aby ste si vyskúšali pohodlie sedenia či pocit z poťahového materiálu sedačky. Bratislava nie je jedinou oblasťou s veľkými showroomami, osobne si vyberiete v každom väčšom meste na Slovensku. V serióznej predajni vám umožnia na sedačku si sadnúť alebo ľahnúť či vyskúšať si rozťahovací mechanizmus. A hlavne sa veľa pýtajte!

 

Zdroj foto: Bigstockphoto.com

Tiež sa ti môže páčiť