Upchala sa vám kanalizácia? Jediné riešenie je rýchle riešenie!

podľa spravca
0 komentár
Upchala sa vám kanalizácia? Jediné riešenie je rýchle riešenie!

Upchaté potrubie alebo kanalizácia je nepríjemný problém, ktorý môže viesť k finančne nákladnej oprave. Ak vám neodteká drez, máte preplnenú toaletu alebo cítite nepríjemný zápach, je nutné pristúpiť k rýchlemu riešeniu. Efektívny a rýchly zásah vám ušetrí peniaze a nenaruší komfort bývania. Prečo sa potrubie upcháva a ako je možné ho vyčistiť?

Príčiny upchatia potrubia alebo kanalizácie

Medzi najčastejšie príčiny upchatia potrubia a kanalizácie patria hromadiaci sa maz, vlasy a chlpy v kanalizačnom systéme. Tieto nečistoty sa zachytávajú v potrubí a začnú blokovať prietok vody. Veľkou chybou je, keď pri umývaní riadu necháte olej vytiecť do výlevky. Tuky a oleje patria do zberných košov. V opačnom prípade sa stávajú v trúbkach tuhou zmesou a rýchlo potrubie upchajú.

Príčinou upchatej kanalizácie býva veľmi často toaleta resp. to, čo do nej hádžete. Nikdy nesplachujte vlhčené utierky, toaletné potreby a iné produkty, o ktorých si myslíte, že sa vo vode rozpustia. Poslednou príčinou upchatého potrubia býva korózia. Predovšetkým v starých domoch môže dochádzať ku korózii a opotrebovaniu potrubia. Tento stav vedie k nerovnostiam na jeho povrchu a zachytávaniu nečistôt, čím sa zvyšuje riziko upchatia. Vo všetkých uvedených prípadoch prichádza na rad krtkovanie alebo čistenie potrubia vysokým tlakom vody.

Aké sú prejavy upchatého potrubia

Existuje niekoľko znakov, ktoré vám napovedia, že máte upchaté potrubie:

  • Pomaly odtekajúca voda
  • Preplnená toaleta
  • Zapáchajúce odtoky
  • Bublajúce zvuky
  • Vlhkosť a plesne

Čistenie potrubia a kanalizácie neodkladajte

Upchatie kanalizácie je potrebné riešiť čo najskôr, aby ste predišli poškodeniam, ktoré sú na opravu nákladné. Rizikom je napríklad tlak vody. Ten môže viesť k prasknutiu alebo pretrhnutiu potrubia, čo spôsobí rozsiahle škody na majetku. Prasknuté potrubie môže zničiť nielen vaše vybavenie bytu, ale tiež u susedov.  Myslite aj na vaše zdravie. Baktérie a plesne, ktoré sa rozmnožujú v upchatom potrubí, predstavujú zdravotné riziko pre celú rodinu. Upchaté potrubie narúša komfort bývania a je vskutku stresujúce. Neodkladajte čistenie kanalizácie na neskôr a ihneď oslovte firmy, ktoré sa venujú krtkovaniu alebo čisteniu potrubí vysokým tlakom vody.

Krtkovanie a vysokotlakové čistenie potrubí a kanalizácie

Krtkovanie je metóda čistenia potrubí, pri ktorej sa využíva flexibilné vlákno s kefou. Kefa sa otáča a posúva, čím čistí upchaté trúbky.  Krtkovanie je vhodné pre menšie potrubia a je invazívnejšie ako čistenie tlakom vody. Avšak krtkovanie cena je priaznivejšia ako pri vysokotlakovom čistení.

Vysokotlakové čistenie vodou sa realizuje pomocou čistej vody, ktorá sa pod vysokým tlakom vyvinutým čerpadlom strieka priamo do upchatej kanalizácie. Táto metóda je veľmi účinná na odstraňovanie rôznych druhov nečistôt vrátane koreňov stromov a mastnoty. Vysokotlakové čistenie je efektívne, využíva sa hlavne pre dlhšie potrubia a kanalizácie.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

Tiež sa ti môže páčiť