3 najpopulárnejšie typy oplotenia

podľa spravca
0 komentár
3 najpopulárnejšie typy oplotenia

Najbežnejšími materiálmi, ktoré sa používajú na stavbu plota, sú drevo, betón a kov. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ oplotenia, dbajte na jeho kvalitu. Investícia do kvalitného plota sa vám v dlhodobom horizonte určite vyplatí, či už z hľadiska bezpečnosti, estetiky, alebo trvanlivosti. Aké sú vlastnosti jednotlivých materiálov, z ktorých môže byť plot postavený?

Odolné betónové ploty

Betónové ploty sú trvanlivé i odolné voči poveternostným vplyvom. Betón je materiál, ktorý nezničí silný vietor, dážď, sneh i výkyvy teplôt. Betónové ploty poskytujú vysokú úroveň bezpečnosti. Na rozdiel od iných materiálov betón vyžaduje len minimálnu starostlivosť. Nepodlieha korózii, ani hnilobe a nie je potrebné ho pravidelne natierať alebo ošetrovať. Betónový plot je ochranou pozemku a chráni tiež pred hlukom z ulice. Celistvý povrch je zárukou súkromia.

  • Vysoká trvanlivosť a odolnosť betónu sa prejavuje aj vo vyšších počiatočných nákladoch. Inštalácia betónového plota je finančne náročnejšia. Niekomu nevyhovuje chladný vzhľad betónu. Tento problém sa dá vyriešiť jednoducho – vyberte si okrasný betónový plot.

Štýlové drevené ploty

Drevené ploty prinášajú do záhrady alebo okolia domu príjemný, prírodný vzhľad. Drevo sa dá ľahko prispôsobiť rôznym štýlom a dizajnom, čo umožňuje vytvoriť oplotenie podľa vašich predstáv. Inštalácia drevených plotov je relatívne jednoduchá a rýchla. V prípade poškodenia je možné jednotlivé časti ľahko vymeniť alebo opraviť. Drevo je obnoviteľný materiál a mnohé drevené ploty sú vyrobené z udržateľne získavaných zdrojov.

  • Na drevené ploty si budete musieť občas nájsť čas. Pravidelnej údržbe v podobe natierania a morenia sa nevyhnete. Bez starostlivosti drevo napadne hniloba alebo škodcovia. Ploty z betónu i kovové ploty vydržia oveľa dlhšie ako drevené. Aj pri správnej údržbe sa drevo časom opotrebuje a stráca svoj pôvodný vzhľad.

Moderné kovové ploty

Kovové ploty patrili v minulosti k preferovaným a vrátili sa opäť do módy. Kovové ploty vyrobené z hliníka a ocele sú mimoriadne odolné voči mechanickému poškodeniu a poveternostným vplyvom. Sú tiež ohňovzdorné a hliníkové typy nepotrebujú ani údržbu. Kovové ploty môžu byť vyrobené v rôznych dizajnoch – od jednoduchých a minimalistických až po ozdobné a atypické vzory. Kovové ploty najľahšie prispôsobíte moderným architektonickým štýlom. Vytvorte v okolí domu futuristické oplotenie plné kriviek a pred plotom dekorujte skalku, na ktorú nasypete štrk, použitá môže byť aj zemina alebo makadam. Takýto unikátny vzhľad ocenia všetci priaznivci trendových stavieb.

  • Nevýhodou je, že kovové ploty okrem hliníkových môžu začať časom korodovať. Je preto dôležité pravidelne kontrolovať stav povrchu a prípadne vykonať potrebné opravy. Kovové ploty podobne ako betónové majú vyššiu cenu.

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť