Prečo si vybrať na dovolenku na mori katamarán

podľa spravca
0 komentár
Prečo si vybrať na dovolenku na mori katamarán

Plavby sa stávajú obľúbeným spôsobom, ako zmeniť stereotyp dovoleniek na súši. Najčastejšie ľudia volia ako plavidlo jachtu. Vztýčené plachty sa nám s morom spájajú viac ako motorové plavidlá. Avšak dovolenka na katamaráne má tiež svoje čaro a hlavne je veľmi pohodlná. Prečo by ste mali zvážiť výber katamaránu pre svoju ďalšiu dovolenku na mori?

Maximálne stabilné plavidlo

Jednou z najväčších výhod katamaránu je jeho stabilita. Vďaka dvom trupom je katamarán oveľa stabilnejší než jachty na predaj a prenájom. To znamená, že sa menej nakláňa na vlnách a na palube prakticky necítite, že ste na mori. Stabilita je výhodou hlavne pre ľudí, ktorí mávajú morskú chorobu. Stabilita katamaránu umožňuje bezpečnejšie pohybovanie sa po palube, čo je obzvlášť dôležité pre rodiny s deťmi alebo starších cestujúcich.

Pohodlie na nezaplatenie

Katamarány sú preferovaný ľuďmi, ktorí majú radi väčšie priestory a pohodlie. V porovnaní s jachtami má katamarán oveľa priestrannejšie kajuty. Veľa miesta je aj na palube. Veľká paluba je ideálna na relaxáciu, slnenie alebo párty. Katamarány majú veľké obývacie priestory a plne vybavenú kuchyňu.

Plytší ponor

Katamarány majú plytký ponor, čo znamená, že môžu plávať v plytších vodách než väčšina lodí s jedným trupom. Táto vlastnosť otvára nové možnosti pre objavovanie lagún, útesov a vzdialených ostrovov. Nízky ponor tiež uľahčuje kotvenie blízko pláží. Môžete si užiť prieskum skrytých zátok a nedostupných skalnatých útvarov. Smiete kotviť na miestach, kde väčšie lode nedokážu. S katamaránom sa horšie manévruje v prístave. Najmite si skúseného kapitána. Ak máte minimálne kurz vodca malého plavidla, iste vám povolí zopár míľ odkormidlovať.

Rýchlosť plavby a bezpečnosť

Vďaka motoru a dvom trupom je katamarán rýchlejší. Spotrebujete menej paliva a dokážete sa rýchlejšie presunúť medzi destináciami. Tieto lode ako lode na predaj uprednostňujú ľudia, ktorí chcú počas dovoleniek stihnúť vidieť viac prímorských mestečiek. Bezpečnosť je kľúčovým aspektom pri výbere lode na dovolenku. Dva trupy znižujú riziko prevrátenia a v prípade núdze poskytujú väčšiu stabilitu. Mnohé katamarány sú tiež vybavené modernými navigačnými a bezpečnostnými technológiami, ktoré zvyšujú bezpečnosť plavby.

Tip na záver:  Katamarány sú mimoriadne všestranné. Či už plánujete pokojný rodinný výlet, dobrodružnú plavbu s priateľmi, alebo romantickú dovolenku pre dvoch, katamarán ponúka ideálne prostredie. Je vhodný pre rôzne aktivity ako potápanie, rybolov, vodné športy alebo len relaxáciu na palube s nádherným výhľadom na more.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

Tiež sa ti môže páčiť