Aké výhody majú koberce v domácnosti a aké typy poznáme?

podľa spravca
0 komentár
Aké výhody majú koberce v domácnosti a aké typy poznáme?

Máte aj vy u vás doma koberce? Zdá sa totiž, akoby tieto prvky išli čoraz viac do úzadia. Niekedy je však opak pravdou, a tak to je aj v tomto prípade. Aj napriek tomu, že koberce niektorí ľudia nemajú v každej miestnosti, vždy sa nájde nejaká, kde sa tento jedinečný prvok objaví.

Koberce v domácnosti majú svoje veľké opodstatnenie. Nech už sa nachádzajú v akejkoľvek izbe a miestnosti, ich benefity pocítite ihneď. V prvom rade dokážu zútulniť celú domácnosť, pričom znižujú aj náklady za energie. Nebudete totiž musieť používať žiadne podlahové kúrenie. Koberce vás zohrejú za každých okolností. Aké benefity majú moderné koberce a prečo by ste si ich mali zaobstarať do domácnosti aj vy? 

Zútulnia každý priestor

Aj keby ste si dali koberec len pod stôl do obývačky, pocítite jeho benefity. Už na prvý pohľad totiž pôsobí veľmi esteticky, vďaka čomu dokáže zútulniť skutočne každú jednu miestnosť. Okrem iného, prinesie do každej domácnosti príjemné teplo. Môžete tak po dome chodiť aj bosí a nemusíte sa báť toho, že by ste prechladli alebo ochoreli, čo je veľmi výhodné. 

Pôsobia esteticky

Samozrejme, tak ako pri všetkom, aj v tomto prípade platí, že by ste nákup kobercov zbytočne nemali príliš preháňať. To znamená, že do jednej miestnosti by ste si mali kúpiť len jeden koberec. Prípadne viac, ale v tom istom motíve. Veľké kombinovanie farieb a vzorov nemusí pôsobiť dobre na pohľad. Preto vyberajte starostlivo. My odporúčame zvoliť neutrálne farby, ideálne svetlé odtiene. 

Náš tip: Do detskej izby môžete, samozrejme, vybrať taký koberec, ktorý bude stvárňovať nejaké detské motívy. Vašu ratolesť to rozhodne poteší a bude sa vo svojej izbe cítiť ešte viac útulne. Okrem iného, detské koberce stvárňujúce pretekársku dráhu tiež nikdy nevyjdú z módy a do detskej izby sú skvelou voľbou.

Aké existujú typy kobercov?

V zásade platí, že koberce sa delia podľa toho, z akého materiálu sú vyrábané. Napríklad, poznáme koberce vyrábané z prírodných materiálov ako je ľan, hodváb, konope či morská tráva. Najčastejšie sa ako materiál na výrobu kobercov používa vlna. Pre alergikov je zase vhodná bavlna. Takéto koberce vynikajú tým, že ich môžete prať aj v práčke. Samozrejme, také, ktoré sú menších rozmerov. 

Koberce sú v súčasnej dobe vyrábané aj z umelých materiálov. Medzi tie patrí akryl, nylon, polyester alebo polyamid. Takéto koberce vynikajú hneď v niekoľkých smeroch – sú antibakteriálne, vysoko pevné a antistatické. Vhodné sú tak aj pre alergikov, no budete sa musieť o nich dobre starať.

Na záver si už povieme len jeden praktický trik, ktorý budete môcť využiť aj vy. Ak chcete zistiť, či je koberec skutočne kvalitný, jeho vzorku si zoberte medzi prsty a ohnite ju. V prípade, že sa koberec ohýba ľahko, môžete predpovedať, že sa aj rýchlejšie opotrebuje. Keď kladie väčší odpor, ide o kvalitnejší produkt.

Tiež sa ti môže páčiť