Ako merať výkon solárnych panelov? Pozrime sa na to

podľa spravca
0 komentár
Ako merať výkon solárnych panelov

Výkon solárnych panelov je dobré z času na čas skontrolovať, aby ste si boli istí, že zariadenie funguje tak ako má. Celú prácu môžu spraviť buď odborníci, alebo vy. V druhom prípade však očakávajte, že informácie, ktoré o fotovoltaike získate, nebudú tak podrobné. Ako správne merať výkon solárneho systému a na čo pri tom myslieť?

Meranie výkonu solárnych panelov

Výkon solárnych panelov je dôležité merať hneď pri ich inštalácii a následne neskôr pri ich pravidelnej údržbe. Takýmto spôsobom si overíte, že je s nimi všetko v poriadku a bez akýchkoľvek problémov ich môžete používať ďalej.

Ako sme spomenuli, výkon môžu merať odborníci, alebo vy sami prostredníctvom špeciálnych zariadení s názvom loggery.

Meranie odborníkmi

Najlepším riešením je nechať celý proces merania na odborníkov, ktorí solárne panely poznajú a vedia, na aké údaje sa zamerať a aké hodnoty merať. Zároveň tiež vďaka rokom praxe a teoretickým znalostiam porozumejú dátam, ktoré namerajú a podrobne vám ich vysvetlia.

Proces merania výkonu fotovoltaiky sa odlišuje hlavne od spoločnosti, ktorá vám ho robí. Každý odborník má iný zaužívaný a overený postup. Väčšina však na zisťovanie informácií využíva zariadenie s názvom multimeter. Ten pripojí k solárnemu systému a odmeria všetky potrebné údaje.

Získané informácie profesionáli spracujú tak, aby ste ich lepšie pochopili. Okrem toho vám tiež môžu poskytnúť rôzne odporúčania alebo tipy ako zvýšiť účinnosť zariadenia.

Svojpomocné meranie výkonu

Výkon môžete merať aj sami. Údaje, ktoré však zistíte, nebudú tak komplexné ako tie od odborníkov. Nehovoriac o tom, že nemusia byť ani tak presné. Vedia vám však poskytnúť aspoň určitý prehľad o tom, v akom stave je aktuálne váš solárny systém.

Výkon fotovoltaiky sa dá merať pomocou loggerov. Tie stačí len napojiť na systém a počkať, kým odmerajú všetky kľúčové údaje.

Loggery sú spravidla kompaktné a majú jednoduché ovládanie. Mnohým nechýbajú ani doplnkové funkcie, ako napríklad možnosť napojenia viacerých zariadení alebo podpora 4G siete. Ich mínusom je to, že nie sú súčasťou základnej výbavy fotovoltaiky. Dokúpiť si ich musíte dodatočne.

Všeobecná kontrola solárnych panelov

Keď odmeriate výkon panelov, nezabudnite vykonať aj všeobecnú kontrolu. Tú delíme na:

  • vizuálnu,
  • odbornú.

Vizuálnu kontrolu by ste si mali naplánovať aspoň raz do mesiaca. Solárne panely počas nej dobre prezrite. Zistite, či nie sú niekde prasknuté alebo inak poškodené. Ak by sa na nich nachádzali väčšie nečistoty, ako napríklad lístie alebo vrstva snehu, opatrne ich odstráňte.

Solárne panely párkrát do roka vyčistite. Vyhnite sa však používaniu agresívnych čistiacich prostriedkov, ktoré by ich mohli zničiť.

Odbornú kontrolu, resp. inšpekciu by mali vykonávať profesionáli. To, v akom časovom horizonte ju plánovať, závisí na viacerých faktoroch. Najlepšie spravíte, keď si necháte poradiť od spoločnosti, ktorá vám solárne panely inštalovala.

Počas odbornej kontroly sa zisťuje, či solárne panely pracujú správne a majú dostatočný výkon. Samozrejmosťou je aj vizuálna prehliadka.

Dodatočná kontrola fotovoltaiky

Okrem všeobecnej vizuálnej a odbornej kontroly môže fotovoltaika v niektorých špecifických situáciách potrebovať ešte dodatočnú. Je to napríklad vtedy, keď sa vám zdá, že jej výkon výrazne poklesol, je príliš hlučná alebo s ňou jednoducho nie je niečo v poriadku.

V takýchto prípadoch zbytočne nečakajte a obráťte sa na odborníkov, ktorí k vám prídu a na solárny systém pozrú. Zistia, kde by mohla byť chyba a začnú ju riešiť.

Tiež sa ti môže páčiť