Ako na krištáľovo čistú vodu v bazéne ?

podľa spravca
0 komentár

Priezračná voda je pýchou každého majiteľa bazéna. K jej docieleniu je však potrebné dodržiavať určité pravidlá a dbať na pravidelné kontroly pomocou testerov, nie každú nečistotu je totiž vidieť na prvý pohľad.

Filtrácia

Jednou z najdôležitejších príslušenstiev akéhokoľvek bazéna je filtrácia. Bazénová filtrácia je nevyhnutná pre udržiavanie bezpečnej a kvalitnej vody v bazéne. Jej funkcia spočíva v tom, že mechanicky nasáva nečistoty poréznym prostredím filtra a zachytáva ich v ňom. Výsledkom je krištáľovo čistá voda. Pre bazény do 5 000 litrov je postačujúca kartušová filtrácia, pre výkonnejšie a účinnejšie čistenie je vhodná piesková filtrácia.

Mechanické nečistoty

V priebehu sezóny je potrebné odstraňovať nečistoty, ktoré klesli ku dnu alebo sa držia na hladine vody a rovnako tak usadeniny zo stien bazéna. K tomuto účelu dobre poslúžia rôzne druhy vysávačov a sieťok. Znečisteniu tohto typu je možné predísť pomocou krycích plachiet a bazénových zastrešení.

Testovacie súpravy

Všetky nečistoty v bazéne nie je možné odhaliť voľným okom. Stojatá voda v bazéne vytvára ideálne prostredie pre rôzne mikroorganizmy, ktoré je nutné odstraňovať pomocou dezinfekčných prostriedkov. Na zistenie stavu vody v bazéne pomáhajú rôzne testovacie súpravy a prúžky. Vďaka nim je možné zistiť koncentráciu chlóru a pH vody a zavčasu tak zabrániť nechceným riasam, tvorbe zákalov či dokonca podráždeniu pokožky. Kontrola prostredníctvom testerov by sa mala realizovať raz týždenne, v období vysokých teplôt dokonca dvakrát do týždňa. Tieto opatrenia sú nutné pre zaistenie hygienicky nezávadnej vody.

Vyvážená hodnota pH

Hodnota pH vyjadruje kyslosť či zásaditosť vodných roztokov. Pohybuje sa v rozsahu od 1 do 14. Neutrálny roztok má pH 7, pričom ideálna hodnota pre bazény je 6,8 až 7,2. Nižšie hodnoty vyjadrujú kyslosť vody a spôsobujú koróziu kovových povrchov, blednutie farieb a podráždenie kože. Naopak vyššie hodnoty pH ukazujú na zásaditosť vody a vedú k tvorbe rôznych minerálnych zákalov, vodného kameňa a iných zrazenín. Zároveň sa zvyšuje obsah škodlivého viazaného chlóru a vodu je po ňom intenzívne cítiť. Vyváženie výsledného pH sa koriguje prípravkami pH- a pH+. Správne vyvážené pH dokáže tiež ušetriť značnú časť nákladov na ďalšie dezinfekčné prostriedky v priebehu celej kúpacej sezóny.

Chlórovanie

Chlór sa v bazéne môže vyskytovať v dvoch podobách. Najskôr ako chlór voľný, ktorý sa do vody uvoľňuje rozpustením chlórových prípravkov za účelom dezinfekcie. Typickými príkladmi takýchto produktov sú Chlor Triplex, Chlor Komplex alebo Mini Tablety. Hodnota chlóru by sa mala udržiavať v rozmedzí 0,3 až 0,6 mg/l. Pri koncentrácii do 3 mg/l nie je pre ľudský organizmus nebezpečný. Až jeho reakciou s organickými nečistotami (napríklad potom) vzniká ďalšia forma chlóru, označovaná ako chlór viazaný, ktorá nepríjemne zapácha, dráždi oči, pokožku, sliznicu. Jeho odstránenie sa vykonáva pomocou superšokového prechlórovania. Inými slovami je potrebné do vody dostať desaťkrát vyšší koncentrát chlóru voľného než viazaného. Docielime to použitím prípravku Chlór Šok. Tým sa viazaný chlór rozloží späť na chlór voľný a dusík, ktorý z vody vypŕcha.

Prvá pomoc

Vo chvíli, keď nestihnete odvrátiť pohromu v podobe rias či zákalov včas, prichádzajú na rad prípravky prvej pomoci. Zákaly vzniknuté z nevyváženej hodnoty pH je možné eliminovať použitím prostriedkov pH- a pH+. Ak sa nahromadí veľké množstvo takýchto nečistôt, spoľahlivo ich odstráni Vločkovať alebo Prejasňovač. Tieto prípravky na seba vedia naviazať malé čiastočky a vytvoriť z nich väčšie celky, ktoré spoľahlivo pohltí filtrácia. Navyše matnej vode dodajú iskru. Akonáhle farba vody zozelená a steny bazéna pokryje klzká vrstva, je jasné, že sa v bazéne zabývali riasy. V tomto prípade je možné použiť prípravky Stop Riasám alebo Chlor Šok. Na tie najodolnejšie použijeme dvojzložkový prípravok Super Šok, ten reakciou oboch zložiek uvoľní bublinky, ktoré nečistoty strhnú zo stien a vynesú ich na hladinu vody, kde sa o nich postará filtrácia.

Kde zaobstaráte všetko potrebné pre Váš bazén ?

Široký výber bazénov a bazénového príslušenstva ponúka spoločnosť Marimex. Marimex je špecializovaným predajcom už viac ako 20 rokov a patrí medzi najväčších dodávateľov tovaru a služieb v oblasti relaxačnej techniky. Spoločnosť charakterizuje neustály vývoj pre maximálny komfort zákazníkov. Pravidelne zdokonaľované technológie prinášajú aj pre tohtoročnú sezónu niečo navyše. Aktuálnu ponuku si môžete prehliadnuť na www.marimex.sk, osobne v kamennej predajni v Bratislave alebo u obchodných partnerov spoločnosti.

Tiež sa ti môže páčiť