Opravte si drevené podlahy alebo nábytok pomocou oleja

podľa spravca
0 komentár

Pozeráte sa na váš drevený nábytok, podlahy alebo dekorácie a hovoríte si, že už nevyzerajú tak ako kedysi? V tom prípade je správny čas dopriať drevu poriadnu starostlivosť, vďaka ktorej mu vrátite vzhľad ako na začiatku. Drevo je veľmi obľúbený materiál a to najmä v rodinných domoch, kde sa dokonale hodí. Okrem výhod má však aj množstvo negatív, pričom najhorším je strata vzhľadu a poškodenie škodcami. Už po pár rokoch zmení farbu a bude vyzerať, ako keby ste ho používali desaťročia. Ak ho chcete omladiť, budete na to potrebovať niektoré z prípravkov určených na ochranu a starostlivosť o drevo. Povrch vyhladíte pomocou voskového oleja, ktorý v sebe spája všetky výhody olejov a voskov. Určený je nielen na drevené a korkové podlahy, ale aj na nábytok a lepené drevo v interiéri.

Použiť sa však môže aj na bridlicovité, terakotové a iné keramické obklady. Voskový olej Osmo je odolný voči vode a nečistotám, čo ho predurčuje k úspechu. Ide o veľmi trvanlivý výrobok, ktorý dokáže vytvoriť hladký povrch dreva, vďaka čomu bude vyzerať moderne a zdravo. Zaujímavosťou je, že tento náter urobí z dreva odolný materiál aj voči vínu, káve, čaju alebo rôznym ovocným šťavám. Ak máte drevený stôl alebo podlahu, ktoré nechcete za žiadnu cenu poškodiť, chráňte ich olejom. Ani menšia nehoda pri rozliatí ho nepoškodia a vy nebudete mať hlavu v smútku, že ste zničili drahú súčasť vášho domova. Pri použití však netreba zabúdať, že povrch musí byť dokonale suchý a v žiadnom prípade nesmie byť vystavený mrazu. Olej nesmie byť riedený, inak nebude mať požadovaný účinok. Naniesť ho treba v tenkej vrstve v smere vlákien dreva a potom ho dôkladne rozotrieť. Ak sa rozhodnete olejom natrieť drevo bez povrchovej úpravy, naneste maximálne dva nátery. Pri renovácii podlahy postačuje dokonca len jedna vrstva.

Vyskúšajte lakovanie

Veľmi dôležitou povrchovou úpravou dreva je aj lakovanie, ktoré slúži najmä na ochranu pred vonkajšími vplyvmi, ktoré drevo neustále ohrozujú a ničia. Lak mu dokáže dodať iný farebný odtieň a lesk, čo prinesie úplne iný vzhľad. Drevo tak bude pôsobiť nielen krajšie a mladšie, ale aj luxusnejšie.  Ešte predtým, ako sa do lakovania pustíte, drevo prebrúste. Lakuje sa väčšinou dvomi vrstvami, no všetko závisí od vášho subjektívneho názoru. Výsledok by mal by mal byť hladký drevený povrch bez nerovností. Nezabudnite, že pri lakovaní treba mať v miestnosti teplotu okolo dvadsať stupňov. Ak by ste túto aktivitu vykonávali pri vyššej teplote, môže byť lak na drevo plný bubliniek. V prípade veľmi nízkej teploty sa lak nemusí dobre uschnúť a povrch môže dokonca chytiť sivú farbu. Taktiež by ste lakovanie nemali robiť v prostredí, kde je príliš veľa prachu. Tieto drobné zrniečka môžu zanechať viditeľné nerovnosti a vaša práca tak bude zmarená. Pri nedodržaní zásad sa môže stať, že drevo bude vyzerať horšie ako pred samotnou úpravou. Poriadne sa preto na lakovanie pripravte a nenechajte nič na náhodu.

Tiež sa ti môže páčiť