Ako sa starať o plastové okná a dvere v zime?

podľa spravca
0 komentár

Okná a dvere sú súčasťou domu, o ktoré sa taktiež treba starať. Nejde síce o každodennú starostlivosť ako v prípade domáceho miláčika, no raz za čas sa treba povenovať aj im. Dôležité je upriamiť na ne pozornosť práve v zime, kedy trpia viac, ako počas letných mesiacov. Možno sa aj vám stáva, že ste na stenách, podlahe alebo parapetách našli viac, či menej vody. Stáva sa to najmä ráno, keď sa rosa na oknách a dverách zráža a hromadí sa nielen na nich, ale aj pod nimi. Tento problém majú najmä staršie okná, ktoré sa týmto spôsobom rýchlejšie ničia, primŕzajú alebo dobre nedoliehajú. Dôvodom, že okná a plastové vchodové dvere plesnivejú a hrdzavejú je práve tento problém, ktorý trápi obrovské množstvo ľudí. Existujú dve možnosti, ktorými dokážete vlhnutie a rosenie okien a dverí eliminovať.

V prvom rade by ste sa mali naučiť, že treba pravidelne vetrať, pričom netreba zabúdať na krátku dobu a intenzitu. Vďaka vetraniu znížite rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou vzduchu a nežiaduce vlhký teplý vzduch tak odíde von. V momente, ako sa teplota a aj vlhkosť v obydlí zníži, plastové okná sa rosiť prestanú. Riešením je aj vonkajšie tienenie, vďaka ktorému dokážete zvýšiť ochranu okien. Výhodou je, že vonkajšie žalúzie sa dajú namontovať aj dodatočne a nemusíte na ne myslieť pri montáži okien. Toto tienenie dokáže zvýšiť tepelnú izoláciu okien, pričom obmedzí kondenzáciu pary a okná tiež ochránia pred snehom a mrazom. Ak budete tieto zásady dodržiavať, rosenie okien už nebude taký problém ako doteraz.

Prečo je plast tak obľúbený?

Plast je spomedzi okenných profilom stále jednotkou na trhu. Môže za to pomer ceny a kvality, ktorý osloví obrovské množstvo ľudí. Výhodou sú najmä jeho pozitívne vlastnosti, ktoré splnia očakávania aj tých najnáročnejších zákazníkov. Ak sa pozrieme na hľadisko plastové okná cena a porovnáme ich s drevom alebo hliníkom, sú neporovnateľne lacnejšie. Rozhodujúcim faktorom je aj obrovské množstvo farebných prevedení, ktoré pri iných materiáloch nenájdete. Ak máte doma okno v inom tvare ako je klasický štvorec alebo obdĺžnik, ani to nie je v prípade plastu problém. Vďaka nemu dokážete vyplniť hocijaký otvor v stavbe, ktorý by ste iným materiálom neutesnili. V prípade, že vás plast oslovil a rozmýšľate nad  kúpou okien a dverí z tohto materiálu, bude to pre vás správna voľba. Plastové okná Bratislava majú tú najlepšiu ponuku, ktorá sa na trhu nachádza. Stačí si len vybrať čo potrebujete a zrealizovať svoje sny.

Tiež sa ti môže páčiť