Vykurovacia sezóna začína a s ňou je v popredí zásadná otázka. Oplatí sa viac plynový kotol alebo tepelné čerpadlo? V tomto článku sa dozviete nielen o rozdieloch, ale aj o plusoch a mínusoch týchto najčastejších vykurovacích riešení.
Moderné plynové kotly
Rodinné domy sú najčastejšie vykurované plynovým kotlom. Technickými vlastnosťami, životnosťou a efektivitou využitia energie vyniká najmä plynový kondenzačný kotol. Vďaka tomu, že dokáže využiť kondenzačné teplo zo splodín je vysoko účinný.
Moderné typy plynových kotlov už prakticky nemajú nič spoločné so starými plynovými kotlami, ktoré boli predovšetkým zdravotne rizikové. Aj z hľadiska výhrevnosti sú na tom omnoho lepšie, pretože ich účinnosť dosahuje až 98 %. Ich plná prevádzka je tak v porovnaní s klasickými kotlami o poznanie hospodárnejšia, pretože pri nej využijete oveľa menej paliva.
Pre výbere toho správneho kotla je ideálne objednať si konzultáciu, poprípade obhliadku technikom. Odborný technik zohľadní všetky dôležité parametre a pomôže vám s výberom najvhodnejšieho zariadenia pre vašu domácnosť.
Keďže ide o výhradne technické zariadenie, aj samotnú montáž a uvedenie do prevádzky môže vykonávať len certifikovaný technik s potrebnými oprávneniami.
Ekologické tepelné čerpadlá
Ak hľadáte ekologickejšie a inovatívnejšie zariadenie, ako je plynový kotol, siahnite po tepelnom čerpadle. Je to vysoko úsporný prístroj, ktorý využíva energiu z vonkajšieho prostredia na vykurovanie, prípravu teplej vody a chladenie.
Súčasťou tepelného čerpadla je kondenzátor, výparník, ventilátor, kompresor a bezpečnostné regulačné zariadenia pre chladiaci okruh. Zabudovanú má aj elektrickú reguláciu, pomocou ktorej si jednoducho nastavíte a zobrazíte požadované parametre.
Navyše znižuje emisie CO2 a ponúka úplnú energetickú nezávislosť na fosílnych palivách.
Najväčším benefitom tepelného čerpadla však je, že iba 25 % tepla pre dom získate z elektriny a zvyšných 75 % získate zadarmo z obnoviteľných zdrojov energie.
Rozsiahlejšie stavebné úpravy
Ak sa rozhodnete pre vykurovanie tepelným čerpadlom, mali by ste však myslieť na zopár dôležitých stavebných úprav. Inštalácia tepelného čerpadla pozostáva z inštalácie vonkajšej jednotky a vnútornej jednotky a následným napojením na elektrinu, vykurovaciu sústavu a rozvody teplej úžitkovej vody.
Hlavným rozdielom oproti inštalácii plynového kotla je, že nepotrebujete komín na odvod spalín. Je však potrebné nainštalovať vonkajšiu chladiarensku jednotku, ktorá ochladzuje vonkajší vzduch a odoberá z neho teplo do chladiva. Teplo je následne prečerpávané a odovzdávané do vykurovacej sústavy pomocou vnútornej jednotky.
Vonkajšia jednotka však obsahuje ventilátor, ktorý má hlučnosť cca 40 dB. Preto je dôležité zvoliť umiestnenie, ktoré nebude obťažovať vás, ani vašich susedov. Tento problém pri vykurovaní plynovým kotlom neriešite.
Požiadavky na priestor
Nevýhodou oproti plynovému kotlu môže byť pre vás aj to, že inštalácia vnútornej jednotky si vyžaduje väčší priestor. Okrem nej tiež musíte počítať s vyrovnávacou akumulačnou nádobou kúrenia o objeme minimálne 200 litrov.
Ak je súčasťou systému aj ohrev teplej úžitkovej vody, pribudne vám nádrž o objeme 200 až 300 litrov. Ide o 2 až 3-násobný objem oproti zásobníku teplej vody, ktorý je ohrievaný plynovým kotlom.
Je to spôsobené tým, že tepelné čerpadlo je nízkoteplotný zdroj tepla a nedokáže ohrievať vodu takou vysokou teplotou a vysokou rýchlosťou ako plynový kotol.
Klimatické podmienky
Aj z hľadiska klimatických podmienok je plynový kotol na tom lepšie, pretože ten ovplyvňuje vonkajšie prostredie iba minimálne. Teplo sa získava z paliva, ktorého výhrevnosť je rovnaká počas celého roka. Pri nízkych teplotách sa spaľuje viac paliva a tým sa dodá do domu viac tepla.
Tepelné čerpadlo, ktoré získava teplo z vonkajšieho vzduchu cez vonkajšiu jednotku je citlivé na teplotu. S klesajúcou teplotou vonkajšieho vzduchu klesá jeho výkon aj efektivita. Tepelné čerpadlá sú konštruované na konkrétne vonkajšie prevádzkové podmienky, ktoré je potrebné zohľadniť pri jeho návrhu.
Ak bývate v lokalite, kde v zime sú teploty pod – 20°C, vyberte si typ, pri ktorom je garantovaný tepelný výkon a výkonové číslo aj pri nízkych teplotách. Je tiež dobré mať záložný zdroj tepla, ktorý sa zapne, keď dôjde k vypnutiu tepelného čerpadla.
Prepočítajme si to
Pred rozhodnutím či ostať pri vykurovaní kotlom alebo prejsť na vykurovanie tepelným čerpadlom je potrebné vedieť, koľko vás to bude stáť.
Prechod z kúrenia plynovým kotlom na vykurovanie tepelným čerpadlom je síce investične náročnejšie, no na jeho inštaláciu sú poskytované dotácie maximálne do výšky 3400 EUR.
Investičné náklady na výmenu plynového kotla s vyvložkovaním komína sú približne 3500 EUR a investícia do vykurovania tepelným čerpadlom sa pohybuje od 8 až 17 tisíc EUR.
K tejto sume je potrebné zarátať rekonštrukciu elektrickej prípojky (cca 800 EUR), výmenu radiátorového vykurovania za podlahové (cca 5 až 10 tisíc EUR), ktoré sa odporúča pri komplexnej rekonštrukcii nehnuteľnosti.
V prípade záujmu o vypracovanie presnej cenovej ponuky nás neváhajte kontaktovať.
Čo sa teda oplatí viac? Jednoznačná odpoveď neexistuje. Či už sa rozhodnete pre tepelné čerpadlo, alebo plynový kotol, je potrebné zvážiť všetky prevádzkové podmienky a správne definovať očakávania na jeho prevádzku. Preto je dobré obrátiť sa na odborníkov, ktorí pripravia návrh podľa vašich potrieb, požiadaviek a stavu nehnuteľnosti. Neváhajte sa obrátiť na náš TermoTeam.