Ktorý plot na pozemku je môj a ktorý susedov?

podľa spravca
0 komentár

Súčasťou každého pozemku a k nemu priľahlému domu by malo byť aj oplotenie. Či už vlastníte domček na samote alebo je váš dom súčasťou radovej zástavby, oplotenie domu je dôležitým elementom prinášajúcim súkromie a bezpečie. Kvalitné oplotenie vyžaduje, nie len, odolný materiál ale aj správne umiestnenie. Správne situovanie plotu vo vzťahu k vedľajšiemu objektu, je základom dobrých susedských vzťahov.

Pri stavbe plota, dbajte na kvalitu

Najdôležitejšou časťou plota sú nosné prvky. Správne vybudované základy nám zaručujú dlhú životnosť. Materiálové a konštrukčné možnosti sú rôzne a tak je iba na vás či sa rozhodnete pre betónový plot alebo pletivo. Ak vám druhá možnosť vyhovuje viac, je dôležité vybrať čo možno najkvalitnejšie pletivo na plot. Sortiment kvalitných pletív je široký, stačí si iba vybrať.

Plot ako estetická súčasť stavby

Pri stavbe plotu je dôležité dbať aj na estetickú úpravu a fakt či oplotenie zapadá do celkového konceptu architektúry domu. Ešte pre začatím samotnej stavby si ujasnite, či ide iba o vymedzenie pozemku, zabezpečenie súkromia alebo o ochranu majetku. Od týchto činiteľov totiž závisí jeho výška ako aj výber materiálov.

Správne umiestnenie plota

Oplotenie domu podlieha, okrem estetiky, aj iným pravidlám. Dôležitým krokom, ešte pred začatím stavby, je vytýčenie hranice pozemku za pomoci pracovníka geodézie. Najmä ak staviate nový plot, týmto predídete sporom so susedmi.
V minulosti podľa ustanovenia občianskeho zákonníka (z roku 1811), platilo tzv „pravidlo pravej ruky“, s orientáciou na vchod. Čo znamená, že každý vlastník parcely musel uzavrieť priestor po pravej strane od hlavného vchodu. Od roku 1951 táto povinnosť už v Občianskom v zákone nie je. Dnes ostáva povinnosť stavania plotu na dohode medzi susedmi. Avšak pravidlo „pravej ruky“ sa zvykne dodržiavať aj v súčasnosti.
Pri výstavbe plota je v nevýhode vždy ten vlastník pozemku, ktorý je v radovej zástavbe prvý, nakoľko má povinnosť urobiť okolo seba všetky ploty. Tento fakt však má veľké pozitívum a to, údržba je možná bez nutnosti konzultácie so susedom.

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť