Pri maľovaní stien mnoho ľudí podceňuje jeden z najdôležitejších krokov celého procesu, a tým je dostatočná úprava podkladu. V snahe ušetriť čas vynechávajú penetračný náter, ktorý je jedným z hlavných faktorov vplývajúcich na výsledok.
Keď sa farba nadmerne odlupuje alebo vyzerá na stene inak, ako ste si predstavovali, môže byť jednou z hlavných príčin práve to, že ste absorpciu podkladovej plochy nijako neupravili. A práve na to slúži penetračný náter.
Hlavnou funkciou penetračného náteru je dôkladná príprava stien na nanášanie ďalších vrstiev náteru, teda farieb. Penetračný náter spevní podklad a zjednotí jeho absorpciu. Potom sa nestane, že farba sa na jednom mieste uchytí dobre a na inom nie. Náter zvyčajne preniká do hĺbky okolo 1 mm, takže sa v prípade starých a zvetraných stien nedá počítať s tým, že sa problém narušenej štruktúry úplne vyrieši. Vtedy je nutné postarať sa ešte o ďalšie stavebné zásahy.
Kedy sa nanáša penetračný náter?
Najčastejšie sa penetračný náter aplikuje na povrchy, z ktorých sa oškrabala pôvodná vrstva farby. Alebo naopak vtedy, keď ide o úplne nové murivo, novú omietku, na ktorú chcete dať farbu.
V prípade starších stavieb sa preto odporúča nanášať penetráciu aspoň v dvoch vrstvách. Tiež je vždy dôležité dodržať pauzy na vyschnutie podľa návodu na danom penetračnom výrobku. Typ penetračného náteru je potrebné vyberať podľa stavu podkladu, ale aj typu nanášanej farby.
Čomu sa vyhnete penetráciou?
Nanesením penetračného náteru sa vyhnete mnohým problémom, ktoré by sa mohli po vymaľovaní bez úprav podkladu vyskytnúť. Vyhnete sa tak:
- Odlupovaniu farby
- Škvrnám a nerovnomernému rozloženiu náteru
- Komplikáciám pri nanášaní
- Nutnosti opakovanému vymaľovaniu
Penetračný náter tak pomôže vo výsledku ušetriť nielen čas, ale aj peniaze. Ak sa teda chcete vyhnúť nepríjemnostiam, určite na penetračný náter nezabúdajte.