Drevený strop v dome – áno alebo nie?

podľa spravca
0 komentár

Pred časom sme sa nasťahovali do rodinného domu. Bola to stará „barabizňa“ a vyžadovala si kompletnú rekonštrukciu. Okrem brúsenia starých parkiet, nahadzovania nových omietok, stierkovania, rekonštrukcie kúpeľne a kúrenia sme museli vyriešiť otázku stropu – bol vo veľmi zlom stave.

Áno alebo nie? Čo poviete?

Keďže som sa dlho nevedela rozhodnúť, či ideme drevený strop priznať alebo na neho ešte dáme obklad, tak aby sme mali biele stropy, začala som intenzívne hľadať informácie.

Drevený strop bol vždy môj sen, ale manžel sa obával problémov s odhlučnením a nemali sme celkom jasno v tom, akým spôsobom strop opravíme a zateplíme, aby nám väčšina tepla neunikala na neobývanú povalu.

Drevené stropy sú nádherné najmä v pôvodných stavbách s charakterom ľudovej architektúry, ale pekne vyniknú aj v moderných alebo minimalistických interiéroch. Napokon sme sa rozhodli drevený strop opraviť a priznať. Tu je niekoľko výhod a nevýhod, ktoré sme objavili pri našom prieskume o problematike drevených stropov.

Výhody dreveného stropu

Veľkou výhodou je nižšia cena, suchý proces montáže, rýchlosť realizácie, nízka váha a celkový pocit útulnosti, ktorý v takýchto priestoroch prirodzene máme. Keďže s drevom sa veľmi dobre pracuje, je ako materiál vhodné aj pre atypické stavby. Drevo, pokiaľ je dobre ošetrené a skladované, môže mať veľmi dlhú životnosť.

Nevýhody dreveného stropu

Ich nevýhodou môže byť nižšia životnosť v prípade, že drevo nie je v suchom prostredí, aj keď to je diskutabilné. K ďalším nevýhodám patrí slabšia požiarna odolnosť a napríklad šírenie hluku v stavebnej konštrukcii.

Na čo si dať pozor ak zvažujete drevený strop

Drevené stropy sú nádherné, no pri ich realizáciách treba brať do úvahy aj fakt, či je strop „pochôdzny“ alebo nie. Ak máte nad hlavami detskú izbu, je úplne jedno, či máte betónový alebo drevený strop – väčšinou sa otriasa celý dom. V prípade, že chcete strop odhlučniť, je potrebné použiť „kročajovú“ izoláciu. Ak sa chystáte strop robiť svojpomocne, pred realizáciou si dajte spraviť statický výpočet.

 

Tiež sa ti môže páčiť