Niekoľko tipov pre usporiadanú a čistú domácnosť

podľa spravca
0 komentár
Niekoľko tipov pre usporiadanú a čistú domácnosť

Čistá domácnosť je akousi vizitkou každého človeka. Keď je doma čisto, cítime sa lepšie a pohodlnejšie. Niekedy sa nám môže upratovanie zdať zdĺhavé alebo neúčinné. Práve preto ponúkame pár tipov, ako si udržať čistú a organizovanú domácnosť.

Často vydržíme odolávať neporiadku deň alebo dva a na konci týždňa ostáva na náš domov už len žalostný pohľad. Pritom stačí urobiť málo, aby tomu tak nebolo.

Realita je taká, že keby sme cez víkend naozaj dôkladne upratali, bez pravidelného denného zásahu sa bude neporiadok a nečistota stále rovnako šíriť. Pravidelnejšie a kratšie je preto vhodným spôsobom, ako na efektívne upratovanie domácnosti.

Niekomu môže pomôcť aj plán. Pred tým, než začneme, si urobíme plán toho, ako budeme pri upratovaní postupovať a čo všetko chceme stihnúť. Počítajme, že nám upratovanie zaberie nejaký čas.

Je lepšie začať s činnosťami, ktoré nemáme veľmi v láske. Keď zvládneme tento vizuálne najväčší neporiadok, ostatné drobnosti sa už budú upratovať ľahšie a potom sa môžeme aj odmeniť.

Kuchyňa

V každej miestnosti by sme mali udržiavať poriadok bez ohľadu na jej dôležitosť. Kuchyňu určite považujeme za jednu z najdôležitejších miestností, ktorá je pravidelne využívaná. To sa odrazí aj na jej znečistení.

Usporiadanosť

V kuchyni máme odložené veľké množstvo vecí, ktoré zvyčajne aj potrebujeme, no občas to môže pôsobiť chaoticky. Pokiaľ nevieme, ako jednotlivé veci uložiť, je vhodné si zaobstarať praktické dekorácie do kuchyne. S týmito dekoráciami bude mať kuchyňa nový vzhľad a zároveň nám poskytne miesto na odkladanie všetkých potrebných vecí.

Umývanie riadu

Veľké množstvo neumytého riadu v dreze, na jedálenskom stole či kuchynskej linke by odteraz malo byť tabu. Kto dojedol, ten si môže po sebe hneď aj upratať. Túto činnosť naozaj nie je dobré odkladať.

Pokiaľ máme umývačku riadu, taktiež je vhodné riad do nej hneď uložiť a zvyšok umyť. Čím dlhšie budú zvyšky jedla na tanieroch alebo inom riade, tým horšie sa nám budú umývať.

Kúpeľňa

V kúpeľni sa zhromažďuje veľké množstvo baktérií, takže je dôležité, aby sme vždy používali iné handry na kúpeľňu a na ostatné miestnosti. Okrem vždy čistej a novej handry, je dobré použiť napríklad octovú vodu alebo citrónovú šťavu. Pokiaľ máme problém so zápachom, kombinácia octu a jedlej sódy je užitočným pomocníkom.

Každý člen rodiny zvyčajne používa svoje vlastný prípravky. V tejto miestnosti môžeme taktiež skladovať aj čistiace prostriedky, pracie prostriedky, rôzne spotrebiče, ale aj iné hygienické potreby.

Určite je tu veľká šanca, že vznikne dojem preplnenosti. Preto je vhodné, aby sme každej veci našli jej miesto a prázdne obaly hneď vyhadzovali.

Tip: Viete, ako ušetriť priestor v interiéri? Riešením môžu byť praktické úložné boxy, multifunkčný nábytok, ale aj zasúvacie dvere.

Obývačka

Táto miestnosť je využívaná predovšetkým, keď príde návšteva. Každý z nás chce pôsobiť dokonale a čistotne. Aj maličkosti môžu v konečnom dôsledku urobiť dojem.

Na sedacej súprave zbytočne neskladujeme veci, ktoré tam nepatria. Pôsobí to chaoticky. Práve naopak, vankúše, ktoré sa tam zvyčajne nachádzajú, vyrovnáme a uložíme.

Tu sa pravdepodobne nevyhneme ani použitiu vysávača, ktorým môžeme vysávať samotnú sedačku, ale aj prach a nečistoty na zemi. Využitím kvalitného vysávača s kvalitným príslušenstvom si môžeme túto činnosť oveľa zjednodušiť. Nezabudnite tiež pravidelne vymieňať Parkside vrecká do vysávača.

Upratať vizuálny neporiadok je jedna vec. Čo taktiež pomôže zlepšiť celkový dojem je vôňa. Môžeme sa prikloniť aj k šetrnejším spôsobom, ako sú vonné tyčinky, kadidlá či difúzer vzduchu a esenciálne oleje. Prírodné zdroje príjemných vôní, ako sú esenciálne oleje, sú šetrnejšie k nášmu zdraviu.

Spálňa

Spálňa je veľmi obľúbenou miestnosťou, keďže v nej väčšina z nás spí. Spánok je veľmi dôležitý a rovnako dôležité je aj to, aby sme mali kvalitný spánok. Posteľné prádlo, periny a vankúše by mali byť suché, pretože roztočom sa vo vlhku, teple a prítmí perín výborne darí.

Šatník

Neporiadok nemusí vždy znamenať len nečistoty a špinu. Pokiaľ veci len hádžeme do skríň, nemáme pre nich svoje miesto alebo necháme veci voľne ležať na zemi, navonok to nepôsobí dobre a vypovedá to aj o našom zmysle pre poriadok.

Existuje niekoľko tipov, ako si usporiadať šatník a je len na nás, ktoré si zvolíme. Oblečenie môže usporiadať podľa farby alebo ročného obdobia. V šatníku môžeme využívať rôzne ukladacie boxy, ktoré šetria priestor.

Pokiaľ sa bavíme o oblečení, dôležité je spomenúť aj žehlenie. Vo všeobecnosti patrí žehlenie bielizne medzi menej obľúbené domáce práce. Tu treba pripomenúť, že nie všetko oblečenie je po opraní nutné žehliť.

Keď už si ten šatník usporiadame, bolo by vhodné, aby aj samo oblečenie pôsobilo upravene. Ako bolo spomenuté vyššie, nie všetky materiály je potrebné žehliť, no existujú špecifické materiály, ktoré to priam vyžadujú. Jedná sa napríklad o čistý ľan, ktorý je vysoko krčivý materiál.

Komody

Pokiaľ máme veľa menšieho oblečenia, ako je napríklad spodná bielizeň, komoda môže byť veľmi užitočná. Všetka spodná bielizeň bude na jednom mieste a môžeme sa vyhrať pri jej triedení a skladovaní.

Tip: Viete, ako uchovávať a skladovať spodné prádlo efektívnym spôsobom?

Čisté spodné prádlo naukládame do jednotlivých zásuviek, kde si ho môžeme triediť podľa farby, materiálu, ale aj frekventovanosti. Tak sa nám nestane, že jeden kúsok bude opotrebovanejší ako druhý a rovnako to ulahodí oku.

Taktiež je potrebné sa uistiť, že tento úložný priestor má dostatočnú priedušnosť a neobsahuje vlhkosť. Tým môžeme zabrániť plesniam a zápachu, čo naozaj pri spodnej bielizni nepotrebujeme.

Na záver

Určite budeme všetci súhlasiť, že upratovanie je dôležitou súčasťou každej domácnosti. Keď je niekde čisto a poriadok, pracuje sa nám tam lepšie, žije sa tam lepšie, je tam príjemná atmosféra a má to pozitívny vplyv aj na naše zdravie.

Upratovanie ale nemusí patriť medzi obľúbené činnosti. Čo je úplne pochopiteľné. Dôležité je, aby sme v tom mali systém. Pokiaľ je v domácnosti viacero ľudí, môže každý priložiť ruku k dielu, a tým si to urýchlime.

Michal Horváth

Obrázky:

https://www.pexels.com

 

 

 

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť