Úsporná a ekologická stavba domu: Ako na to?

podľa spravca
0 komentár
Úsporná a ekologická stavba domu: Ako na to?

Chystáte sa stavať dom? V tom prípade by ste mali mať na pamäti, že okrem funkčnosti a dizajnu je veľmi dôležitá aj úspornosť či ekologické hľadisko. Domy, ktoré sú energeticky efektívne a ekologicky zamerané dokážu znižovať náklady na energie a zároveň aj prispievajú k ochrane životného prostredia.

Samozrejme, postaviť takýto typ domu prináša so sebou aj istú zodpovednosť. Preto by ste mali k tomu pristupovať skutočne zodpovedne a myslieť na všetky dôležité faktory. Aby sme vám to aspoň trochu uľahčili, prinášame vám tipy, ako na úspornú a ekologickú stavbu domu.

Správne umiestnenie a orientácia

V prvom rade by ste mali myslieť na správne umiestnenie a orientáciu domu. Neustále sa snažte využiť prírodné svetlo a tiež aj teplo. Preto orientujte dom tak, aby boli hlavné miestnosti vystavené slnku. Umožní vám to lepšie využitie prirodzeného osvetlenia a zároveň aj tepelného zisku. Ideálne, ak ide o miestnosti, ako je obývacia izba, kuchyňa či detská izba.

Kvalitné okná

Neváhajte investovať do kvalitnejších a efektívnych okien. Mali by byť energeticky úsporne a ideálne s dvojitým, prípadne trojitým sklom. Prečo práve takéto okná? Dôvod je jednoduchý. Dokážu totiž do vysokej miery minimalizovať tepelné straty a umožniť tak lepšie využitie slnečného žiarenia.

Základom je dobrá izolácia

Izolácia stien, podlahy či strechy domu je tiež v rámci úspornej a ekologickej stavby veľmi dôležitá. Takýmto spôsobom máte možnosť minimalizovať únik tepla a chladu čo vám umožní znížiť náklady na kúrenie alebo chladenie.

Nezabúdajte na projekt domu

Nech už sa chystáte to akejkoľvek stavby, projekt domu je základom k úspechu. Zahŕňa plánovanie a organizáciu, pričom obsahuje detailné výkresy, špecifikácie materiálov a technické informácie. Bez dobre pripraveného projektu na dom by bola stavba pravdepodobne veľmi chaotická a ťažko kontrolovateľná.

Solárne panely na strechu

Ak chcete byť čo najviac šetrní k životnému prostrediu a zároveň ušetriť úspory na energiách, zvážte použitie solárnych panelov na strechu. Takýmto spôsobom môžete využiť slnečnú energiu na výrobu elektrickej energie a znížiť tak spotrebu tradičných zdrojov energie. Môže sa na prvý pohľad zdať, že solárne panely sú finančné náročné zariadenia, no v konečnom dôsledku sa vám to vráti aj niekoľkonásobne.

Preto neváhajte a postavte si ekologický dom aj vy. Nie je to predsa žiadna veda. Snažte sa len o využívanie stavebných materiálov z obnoviteľných zdrojov a ostatné faktory, ktoré sme si spomenuli vyššie. Projekt domov by mal obsahovať všetky dôležité informácie, vrátane vašich vlastných požiadaviek či predstáv. Preto sa neváhajte v tomto smere zveriť do rúk skutočných odborníkov.

 

Tiež sa ti môže páčiť