Prečo založiť jazierko na záhrade?

podľa spravca
0 komentár
Prečo založiť jazierko na záhrade?

Voda je životnou nevyhnutnosťou pre ľudí, živočíchy aj rastliny. A preto ich cena s nedostatkom stúpa. Aby záhrada pôsobila krásne a plná života, musíme ju obohatiť o záhradné jazierko. Ako na to? Viac v článku

Nedostatok vody na záhrade najlepšie vypozorujeme v parných letných dňoch, kedy nám záhrada pred očami uvadá. A preto umelo ľudskou rukou vytvorená zurčiaca alebo aj stojaca voda dodá „vdýchne“ záhrade život . Keď si urobíme čas av pokoji posedíme pri takomto vodnom prvku v záhrade, vypozorujeme množstvo spevavých vtákov, ktorí sa prilietajú napiť. Tiež mnohé druhy hmyzu sú závislé od prítomnosti vody. A určite budú mať z vodných rybníčkov a toniek radosť aj domáce zvieratá, ako psy a mačky.

Jazierko môže mať mnoho podôb

Vodné nádrže sú určite obohacujúcim prvkom záhradnej architektúry. Možno ich vybudovať v rôznych veľkosť, tak, aby zodpovedali veľkosti a štýlu záhrady. Buď si ich môžeme zhotoviť ako prírodné jazierko bez ďalších technických prvkov alebo naopak ich môžeme oživiť miniatúrnymi vodopádmi, fontánkami, vodnými chrličmi alebo dokonca tečúcim potôčikom.

Pri zaobstarávaní si záhradného jazierka by sme v prvom rade mali vedieť, na aké účely ho zriaďujeme:

  • jazierko s vodnými rastlinami (leknami, plávajúcimi rastlinami, čistiacimi rastlinami)
  • jazierko slúžiace na letné osvieženie a kúpanie ľudí
  • jazierko pre rôzne živočíchy (pre vtáky, biotop pre obojživelníkov a hmyz).

Umiestnenie jazierka

Pri budovaní jazierka je prvým dôležitým krokom voľba vhodného miesta. Všeobecne možno odporučiť, aby jazierko bolo čo možno najväčšie , pretože vyzerá lepšie, ale predovšetkým je u takého jazierka jednoduchšie nastaviť biologickú štruktúru a stabilitu.

Na slnku alebo v tieni?

Tiež si musíme zodpovedať otázku, či zhotoviť jazierko na slnku alebo v tieni. Ak sa bude nachádzať na priamom slnku , bude mať veľkú tendenciu k tvorbe rias a sieníc. Avšak budú mať bujný rast brehových porastov. A tak čím viac bude poloha jazierka v tieni , tým pomalší bude rast okolitých rastlín. Tu je vhodné voliť tieňomilné rastliny.

Na čo slúži hydroizolačná fólia

Ďalej by ste mali pri voľbe tvaru zohľadniť tvar jazierka. Na to, aby sme si vytvorili akýkoľvek tvar jazierka, nám dobre poslúži hydroizolačná fólia. Tento pružný plastový materiál sa prispôsobí tvaru jamy, dna i brehov jazierka. Avšak namiesto jazierkovej fólie je možné tiež použiť komerčne dostupné malé prefabrikované jazierka z tvrdeného plastu , kde je samozrejme už dopredu tvar jazierka určený.

A na záver môžeme povedať, že okrem estetického dojmu si vo väčších jazierkach môžeme tiež založiť chov známych koi kaprov. Ale o tom viac zase nabudúce.

 

Tiež sa ti môže páčiť