Trendy a inšpirácie na zútulnenie aj malého balkóna či terasy

podľa spravca
0 komentár
Trendy a inšpirácie na zútulnenie aj malého balkóna či terasy

Pri navrhovaní a zariaďovaní vašej malej terasy alebo balkóna nemusíte pre inšpiráciu chodiť ďaleko. Tento priestor môžete veľmi ľahko premeniť na útulný pelech na leňošenie, kútik na čítanie, miesto na romantickú večeru alebo čokoľvek iné, o čom len snívate. Od rôznych materiálov a farieb, cez nábytok až po dekoratívne doplnky, všetko je možné.

Ak hľadáte tie najhorúcejšie trendy, pripravte sa na vlnu inšpirácie!

Funkcia

Predtým, ako sa pustíte do zariaďovania, nájdite si čas na premyslenie, na čo budete balkón väčšinou využívať. Je to pre osobný čas? Bude to slúžiť ako hracia plocha pre vaše dieťa? Chcete si vytvoriť miesto na pestovanie? Nech už to bude čokoľvek, uľahčite si tak rozhodovanie o tom, aké kúsky si na balkón zadovážiť.

Vytvorte zóny

Rozdelenie už aj tak malého priestoru sa môže zdať nemožné, no v skutočnosti to naozaj dokáže pomôcť. Vďaka členeniu môžete určiť vhodný nábytok do jednotlivých zón a vyhnete sa zmätenému premiestňovaniu z miesta na miesto. Najtypickejšie zóny pre malé balkóny a terasy sú:

 • Jedálenský kút – sem umiestnite stôl a stoličky
 • Salónik – sem umiestnite kreslo, hojdaciu sieť alebo hojdacie kreslo alebo aj malý príručný stolík
 • Oblasť rastlín – oblasť rastlín v črepníkoch alebo malý kútik, kde zasadíte rastliny a uskladníte veci ako je zemina a základné záhradnícke náradie

Či už máte chuť čítať alebo stolovať pod holým nebom, vytvorenie mini zón vám pomôže maximalizovať priestor, ktorý máte.

​​Venujte pozornosť rozmerom

Uistite sa, že nábytok a predmety, ktoré kupujete, nie sú príliš veľké. Pri nákupe venujte pozornosť rozmerom pri veciach, ako sú vonkajšie pohovky a koberce. Nie je nič horšie, ako keď si kúpite nový kúsok a zistíte, že úplne prevyšuje všetko ostatné. Aj keď na svojom balkóne vytvárate zóny, ako sme spomínali vyššie, stále sa chcete uistiť, že existuje priestor na “dýchanie”.

Skladací nábytok ako skutočný zázrak

Máte iba málo miesta, no nechcete sa zaobísť bez pohodlia? Malé balkóny možno pohodlne a účelne zariadiť vhodným skladacím nábytkom. Obzvlášť praktický je skladací stolík, tablet, ktorý môžete pripevniť na zábradlie alebo stenu, ktorý po rozložení ponúka priestor na jedlo a nápoje. Keď ho už nepotrebujete, jednoducho ho zložíte. Skladacie stoličky sú taktiež veľmi flexibilné, keďže sa dajú podľa potreby jednoducho zložiť a odložiť.

Biela farba vytvára priestor

Svetlé farby opticky zväčšia miestnosť, pretože odrážajú svetlo. A to platí aj pri vonkajších priestoroch. Na malé balkóny preto odporúčame biele alebo pastelové odtiene. Biele stoličky, vankúše a prikrývky vytvárajú optickú rozlohu. S ďalšími osvetľovacími prvkami môže balkón vyzerať ešte jasnejšie. Skvelým doplnkom sú napríklad rozprávkové svetlá, ktoré nezaberú takmer žiadne miesto a vykúzlia útulnú atmosféru.

Tip: Čím viac farieb, tým rušnejšie a preplnene bude priestor pôsobiť. Preto sa snažte použiť maximálne tri farby.

Použite nástenné regály a závesné dekorácie

Pri balkónoch s malou podlahovou plochou platí pravidlo: umiestnite čo najviac nábytku a dekorácií vertikálne. Okrem toho je takéto členenie najnovším outdoorovým trendom. Či už ide o ozdobný rebrík alebo závesné koše, internet je plný nápadov, tak prečo neposunúť váš rastlinný svet o level vyššie?

Naplňte nástennú poličku kvetináčmi s bylinkami a vytvorte si vlastnú balkónovú záhradku s koreninami, ktorá ušetrí priestor. Alebo môžete nechať kvety visieť zo stropu v starých zaváraninových pohároch. Balkónové zábradlie môžete využiť napríklad tak, že naň zavesíte malý stolík. Týmto spôsobom vytvoríte ďalší úložný priestor bez toho, aby ste museli čokoľvek odkladať. Fantázii sa naozaj medze nekladú.

Minimalizmus

Minimalizmus

Staré známe príslovie „menej je viac“ je veľmi presné pri opise trendov malých terás a balkónov. Jednoduché a čisté línie vám dodajú pocit pokoja a krásnych, ničím nerušených výhľadov na okolie. Minimalistický dizajn a prírodné farby sú kľúčom k upokojujúcemu priestoru.

Obľúbený kúsok: závesné kreslo

Tento kus nábytku je absolútnym favoritom z hľadiska pohodlia. Jemným hojdaním môžete nádherne snívať a premeniť váš balkón na oázu pokoja. Závesné kreslo sa väčšinou dá pripevniť na balkónový strop, takže nepotrebujete samostatný stojan a hodí sa aj na menšie balkóny.

Tip: Chceli by ste večer jesť pri stole a prekáža vám závesné kreslo? Žiaden problém! Keď sa závesné kreslo nepoužíva, dá sa ľahko vybrať z háku a zvesiť.

Vybojujte si súkromie

Nedostatok súkromia môže skutočne odrádzať od trávenia času na vašej už aj tak malej terase alebo malom balkóne. Existuje však niekoľko spôsobov, ako môžete vkusne vytvoriť bariéru súkromia medzi vami a vašimi zvedavými susedmi.

Ak si ceníte súkromie, odporúčame vám ochranné steny. Tieniaca technika chránia nielen pred nechcenými pohľadmi, aby ste si mohli vychutnať svoju vlastnú zónu, ale slúžia aj ako ochrana proti slnku. Súčasne je s nimi možné dosiahnuť aj dekoratívne efekty. Prírodné materiály ako trstina alebo bambus vyžarujú hrejivú atmosféru, farebná látka markízy vyzerá naopak obzvlášť veselo.

Tip: Nezabudnite si vybrať vonkajšie steny, ktoré sú vyrobené na vonkajšie použitie a vyrobené z látok, ktoré sú odolné voči vyblednutiu a plesniam.

Ďalšou možnosťou je umiestnenie vysokých rastlín do niekoľkých kvetináčov a vytvoríte si tak okamžitú ochrannú stenu. Ak dávate prednosť dekorovaniu so super nízkou údržbou, môžete použiť aj umelé rastliny.

Skvelou voľbou je aj inštalácia drevenej mriežky, na ktorú môžete umiestniť kvetináče alebo niekoľko rastlín ako vinič alebo brečtan, aby ste vytvorili ešte väčšie pokrytie.

Trendové palety

Nábytok z paliet je ešte stále veľmi populárny a obľúbený, pretože si tak môžete vytvoriť pohodlné balkónové posedenie, rýchlo a lacno. Na paletový gauč potrebujete dve europalety, ktoré spolu zoskrutkujete a vybavíte podsedákmi podľa vlastného uváženia. Ak chcete, môžete paletám dať farebnú povrchovú úpravu. Palety môžete využiť aj inak: Môžete ich postaviť a použiť na kvetináče.

Zaujímavé osvetlenie

Na balkón si určite nainštalujte aj pekné svetielka, aby ste si ho mohli užiť aj večer. Budete prekvapení, čo môže urobiť trochu pekného osvetlenia v malom priestore. Skvelé možnosti osvetlenia pre malé terasy sú:

 • solárne svetlá
 • reťazové svetlá
 • svetlá na batérie
 • sviečky
 • bezplameňové sviečky
 • lampáše a lampióny

Ktorýkoľvek z týchto nápadov vytvorí nádherné a útulné prostredie, ktoré si môžete vychutnať počas teplých letných večerov.

Pridajte zeleň

Ak nechcete byť obklopení nudným betónom, kvety a rastliny sú tým najjednoduchším spôsobom, ako oživiť váš vonkajší priestor. Pridanie zelene tiež vytvára ilúziu väčšieho priestoru. Viac vertikálnosti sa dá dosiahnuť aj radom kvetináčov na zábradlí alebo sukulentnou záhradkou, ktorá nielenže uvoľňuje podlahovú plochu pri malých balkónoch, ale vytvára aj prirodzenú clonu pre viac súkromia.

Ak nemáte dostatočný podlahový priestor na samostatné kvetináče, zvoľte menšie rastliny, položte ich na stôl, zadovážte si visiace kvetináče alebo stojany na kvetiny a byliny.

Voľte multifunkčné položky

Ak sa snažíte čo najlepšie využiť svoj malý vonkajší priestor, potom určite investujte do predmetov, ktoré môžu slúžiť viac ako iba jednému účelu. Napríklad:

 • úložné boxy, ktoré slúžia aj ako plochy na umiestnenie predmetov
 • konferenčné stolíky alebo taburetky, ktoré sa otvárajú, kde si môžete uložiť vankúše a prikrývky
 • vozíky na kolesách
 • vertikálna polica alebo stena plná rastlín, ktorá slúži aj ako zástena na ochranu súkromia

Nezabudnite na drobnosti

I keď sme spomínali, že malý priestor nie je vhodné prepĺňať, je dôležité, aby ste sa v ňom cítili pohodlne a príjemne. Preto neurobíte chybu, ak si na balkón pridáte vaše obľúbené predmety, malé dekorácie alebo drobnosti, aby ste si vytvorili vysnívanú oázu. Tu je niekoľko nápadov:

 • Sviečky pre správne náladové osvetlenie
 • Vankúše a deky na doplnenie akéhokoľvek druhu posedenia
 • Košík na uloženie prikrývok a vankúšov
 • Mini BBQ – pretože mňam! Navyše existuje veľa malých možností na grilovanie
 • Pelech pre psa
 • Slnečník na ochranu pred slnkom
 • Malý detský bazén, ak máte priestor

Záver

Ak máte k dispozícii len pár metrov štvorcových, treba byť kreatívni. Z malého balkóna môžete vyťažiť veľa. So správnym vybavením sa z neho môže stať malé, ale pekné miesto na uvoľnenie. Dúfame, že pomocou našich tipov si dokážete zakomponovať niektoré z týchto malých balkónových nápadov a vylepšiť svoj vonkajší priestor.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Tiež sa ti môže páčiť