Tipy a triky ako sa starať o záclony a závesy

podľa spravca
0 komentár
Tipy a triky ako sa starať o záclony a závesy

Ak ide o čistenie bytového textilu, záclony a závesy sú často zanedbávané. Po pár rokoch používania môžu zošednúť alebo zožltnúť a strácajú svoj pôvab. Správnym praním a vhodnou starostlivosťou vám však môžu vaše záclony slúžiť mnoho rokov a rovnako žiariť oslnivou belosťou.

Ako záclony a závesy správne prať? Pri akej teplote? A ako sa správne o ne starať, aby vydržali čo najdlhšie?

Lokálne čistenie

Lokálne čistenie je veľmi nápomocné hlavne vtedy, ak sa vám napríklad podarí rozpučiť hmyz, záclonu chytíte neumytými rukami alebo na nej ostanú pri privretí mastné čierne fľaky. Pri tomto čistení sa odstraňujú malé škvrny a neperie sa celý záves ani záclona. Predĺži sa tak ich životnosť. Najjednoduchším spôsobom, ako vyčistiť malé škvrny, je použitie vlhčených obrúskov alebo handričky s jemným prípravkom.

Pred praním

Aby ste zabránili pokrčeniu, závesy a záclony by ste mali zložiť až tesne pred samotným praním. Odstráňte všetky kovové a plastové časti, ktoré by sa mohli v práčke zachytiť a potrhať látku. Pútka a plastové háčiky, ktoré sa nedajú odobrať, spravidla pri praní neprekážajú, no ak máte obavy, môžete dať záclonu do sieťky na pranie alebo obliečky na vankúš. Krajkové záclony alebo záclony s výrazne perforovaným povrchom je lepšie prať v ochrannej sieťke.

Povrchový prach odstráňte oprášením záclon a závesov z balkóna alebo okna. Pred praním sa taktiež postarajte o prípadné mastné škvrny a fľaky, aby na látke nezostali.

Namáčanie

Prvým krokom správneho prania závesov a záclon a zachovania ich snehobielej farby, spočíva v ich namočení do studenej vody. Tá z nich najlepšie dostane usadený prach a ďalšie nečistoty. Tak bude následné pranie jednoduchšie. Namočené záclony nechajte vo vedre alebo vo vani aspoň hodinu. Ak môžete, pokojne aj celú noc. Potom ich dôsledne vyžmýkajte. Do vody môžete pokojne pridať aj čistiacich pomocníkov z kuchyne.

Jedlá sóda alebo prášok do pečiva

Záclonu vložte do vane, nasypte prášok do pečiva alebo jedlú sódu a dopustite vodu tak, aby bola celá záclona pod hladinou. Nechajte ju namočenú približne hodinu. Na jednu záclonu použite asi štyri balíky prášku alebo rovnaké množstvo sódy bikarbóny. Jedlú sódu môžete pridať aj priamo do práčky. Nakoniec záclony ešte raz prepláchnite a môžete sa pustiť do prania.

Kuchynská soľ

Ak sú vaše záclony zažltnuté, budete musieť okrem sódy použiť kuchynskú soľ. Pri bielení záclon kuchynskou soľou postupujte rovnako, ako pri použití sódy. Aplikujte lyžicu soli na tri litre vody a namáčajte záclony v tomto roztoku aj tri hodiny. Nezabudnite po vymočení záclony taktiež prepláchnuť v čistej vode.

Pranie záclon a závesov

Záclony a závesy majú oproti inému bytovému textilu výhodu v tom, že ich stačí prať iba 1-2 krát ročne. Často však záleží aj na tom, v ktorej miestnosti sa nachádzajú. V kuchyni a jedálni sa na ne môže usadzovať mastnota a zápach, vo fajčiarskych domácnostiach môže dôjsť k ich zožltnutiu.

Pri správnom praní je veľmi dôležité aj to, ako ich vložíte do práčky. Do bubna ich preto vkladajte zložené, tak predídete ich nadmernému pokrčeniu alebo prípadnému roztrhnutiu. Pre tento prípad sa odporúča sieťka na pranie alebo obliečka od vankúša, do ktorej môžete záclonu či záves vložiť. Práčku naplňte maximálne do polovice, aby sa záclony mohli voľne pohybovať a nepokrčili sa.

Pozor! V ponuke závesov a záclon nájdete aj také materiály a látky, ktoré nie je možné prať, iba chemicky čistiť. Vtedy si musíte nájsť čas a odviesť ich do čistiarne.

Teplota

Čo sa týka samotného prania, odporúčame prať závesy a záclony pri nižších teplotách, aby sa nezrazili. Teplota by nikdy nemala prekročiť 40°C.

Prací program

Najideálnejšie je zvoliť program pre jemnú bielizeň, prípadne program na vlnu. Zvážiť by ste mali aj intenzitu žmýkania. Aj tu platí, že menej je viac. Ideálnou voľbou je preto zvoliť krátky program s 300 až 400 otáčkami.

Prací prostriedok

Voľba prášku je veľmi dôležitá. Siahať by ste rozhodne mali iba po takých pracích prostriedkoch, ktoré sú na to určené. Na pranie záclon sa najlepšie hodí špeciálny prostriedok na jemnú bielizeň a prací prostriedok na záclony. Zvážiť môžete aj rôzne gély pre záclonoviny. Farebné závesy môžete pokojne vyprať v prášku na farebnú bielizeň. Biele záclony perte v tekutom pracom prostriedku a ak sú zašednuté, použite prostriedok s bieliacim účinkom.

Prečítajte si: Viete ako prať posteľnú bielizeň?

Sušenie

Ďalším dôležitým krokom je okamžité zavesenie záclon hneď po ich vypratí. Krásne sa natiahnu a udržia si formu. Odpadne vám tak práca so žehlením. Závesy a záclony by sa nemali sušiť v sušičke, ale zavesiť na na tyč alebo koľajnicu a nechať ich usušiť voľne na vzduchu. Ak chcete mať záclony nariasené, mali by ste ich zavesiť vlhké v takej podobe, aké ich chcete mať vo výsledku.

Žehlenie

Záclony väčšinou žehliť nemusíte. Ak však na nich zostanú nepekné záhyby, všímajte si, či symboly na etikete dovoľujú žehlenie. Ak áno, najlepší výsledok dosiahnete, keď ich budete žehliť ešte vlhké.

Posuvné záclony

Ak vlastníte posuvné záclony, mali by ste ich čistiť aspoň raz za rok. Pruhy látky sú často z nepracích materiálov, no ak je možné takéto závesy prať, môžete tak urobiť vo vani alebo v práčke na 30 stupňov. Dôležité je, aby ste následne pruhy látky zavesili ešte vlhké. Zvyčajne sa uhladia samy.

Japonské steny

Ak ste milovníkmi moderných záclon, pre vašu domácnosť môžete zvoliť tzv. japonské steny. Určite oceníte ich jednoduchú údržbu. Najpraktickejšie sú japonské steny na suchý zips. Vypraté textílie netreba žehliť, ešte vlhké sa pripevnia späť na špeciálnu koľajničku a o ostatné sa už postará závažie na spodnom okraji, ktoré textíliu dokonale natiahne.

Inšpirácia: Viete ako si vytvoriť vlastné závesy do bytu?

Praktické tipy na záver

  • Nezabúdajte na to, že správna starostlivosť je často podmienená aj čistotou okien
  • Ak preferujete ľahkú a nenáročnú údržbu, zvoľte nekrčivé syntetické materiály, ktoré sú okrem iného odolnejšie aj proti zašpineniu
  • Do práčky vždy dávajte iba záclony rovnakej farby. K bielym nepridávajte žiadne iné
  • Pri praní nepoužívajte aviváž ani zmäkčovadlá, mohla by sa tak narušiť štruktúra vlákien
  • Prírodné materiály (okrem hodvábu) znesú aj vyššie teploty, čo môže byť výhodné najmä pri detských textíliách
  • Pri tkaninách, ako je bavlna a ľan, je dôležité si vždy pri nákupe overiť, či sa jedná o vopred vyzrážaný materiál alebo či treba počítať s rezervou. Zabránite tak nepríjemnému prekvapeniu po vypraní závesov
  • Ak výrobca bielenie neodporúča, vynechajte ho
  • Záclony neprevesujte na uschnutie na priame slnko

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Tiež sa ti môže páčiť