Tipy, ako vybrať najlepší penový matrac

podľa spravca
0 komentár

Výber vhodného matraca nebol nikdy jednoduchou záležitosťou a v dnešnej dobe sa pri tom môže obyčajný človek doslova stratiť. Dôvodom je najmä obrovské množstvo rôznych výrobkov, ktoré sa odlišujú nielen cenou a veľkosťou, ale aj materiálom a vlastnosťami. Hitom tejto doby sú penové matrace, ktoré vďaka svojej prispôsobivosti poskytujú nielen oporu, ale aj požadovaný komfort.

Čo všetko treba pri kúpe penového matraca sledovať?

Prvým údajom, ktorý by sme si mali pri penovom matraci všimnúť je hustota peny. Mnohí si myslia, že ide o údaj o tvrdosti alebo mäkkosti peny, no to nie je pravda. Hustota peny priamo súvisí s jej trvanlivosťou, pričom je ukazovateľom kvality daného výrobku. Táto hustota je znázornená  v podobe štvormiestneho čísla vyznačeného na pene. V praxi platí, že vyberať by ste si mali z matracov, ktoré majú čo najvyššiu hustotu, pretože takáto pur pena je nielen pohodlná, ale dokáže si udržať rovnaký tvar pod dlhé roky. Veľmi opatrný by ste mali byť pri výbere matraca ak trpíte zdravotnými ťažkosťami v oblasti chrbtice alebo kĺbov. Ak vás dlhodobo trápia ortopedické problémy zvoľte mäkší matrac, ktorý zabráni vzniku neprimeraného tlaku pri ležaní na boku.

Ak ste absolvovali operácie alebo často spávate na chrbte, lepšou voľbou bude naopak tvrdšia forma. Kritériá výberu by ste mali prispôsobiť dokonca aj výške, o čom väčšina ľudí ani len netuší. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím nižšieho vzrastu ste, tým tvrdší matrac je pre vás lepší. Ani toto však nie je nemenné pravidlo a treba sa bližšie pozrieť aj na váhu človeka. V prípade obéznejších osôb spiacich prevažne na boku je najlepším riešením mäkšia podložka, ktorá zabráni utláčaniu tela počas spánku. Ľudia nižšieho vzrastu by sa mali vyhnúť spaniu na zónových matracoch, pretože tie môžu podopierať nesprávne časti tela. Hoci sa množstvo zón na penovom matraci považuje za výhodu, nie vždy to prináša aj reálny úžitok.

Dôležitý je aj poťah matraca

Pre niekoho sa môže zdať poťah na matraci estetickou záležitosťou, no aj ten má svoj význam a opodstatnenie. Nesprávny poťah totiž môže znížiť celkovú kvalitu matraca a dokonca aj skrátiť jeho životnosť. Najlepším riešením v prípade penových matracov je, ak ho dokáže poťah nielen chrániť, ale aj dýchať. Okrem toho treba zistiť či je poťah antibakteriálny a snímateľný, čo vám zabezpečí jednoduchšiu starostlivosť. V takom prípade ho stač len zvliecť a hodiť do práčky. Pravidelnou a dôslednou údržbou si zabezpečíte nielen zdravé a čisté prostredie počas spánku, ale predĺžite aj jeho životnosť. Matrac nie je vec, ktorú meníme každý rok a preto sa nebojte investovať. Peniaze ktoré za neho zaplatíte sa vám vrátia v podobe spokojného a kvalitného spánku.

Tiež sa ti môže páčiť