Osamostatniť sa dnes nie je také jednoduché. Nakoľko na Slovensku je dhodobo zanedbaná výstavba nájomných bytov, mladí neraz volia možnosť ostať bývať u rodičov. Prípadne sa zadĺžia a riešia dlhodobý úver na bývanie.
Nuž čo, kto chce niečo vlastniť a mať vlastný priestor, neraz nemá na výber. Alebo má?
Nedostupnosť cenovo prijateľných bytov
Nedostupnosť bývania je skutočne bez preháňania jedným z najväčších problémov našej krajiny. A trpia ním predovšetkým mladí ľudia, ktorí by aj chceli bývať sami, ale nemajú na to dostatok prostriedkov. Podľa dostupných prieskumov preto vyše 50 percent ľudí vo veku od 25 do 30 rokov stále ostáva doma, v rodičovskom byte či dome. Predovšetkým tí slobodní vítajú túto možnosť, jednak odpadáva problém s drahým nájmom a tiež majú postarané o komfort, aký by si vo vlastnom bývaní museli zadovážiť sami.
Otázka vlastného bývania však znova nastupuje s túžbou založiť si vlastnú rodinu. Predsa len, niekoľko generačné spolužitie nie každému vyhovuje. Tu sa však opäť vynárajú zložité výpočty a škrty, pričom často jedinou schodnou a dostupnou alternatívou pre mladých ľudí bez väčšej hotovosti s dobrou prácou je zvýhodnená hypotéka pre mladých. Tá je však dostupná tiež len za určitých podmienok. Akých?
Štátna podpora bývania mladých je slabá
Áno, niečo také ako bonifikácia hypoték pre mladých u nás existuje, ale celkovo je tento systém nastavený dosť neefektívne, niekto by povedal, že až nespravodlivo. Na Slovensku sa cez verejné financie v podstate tí menej majetní skladajú na bývanie bohatším, ktorí logicky skôr vyhovejú nastaveniam bánk a dostanú hypotéky.
Ďalším logickým dôsledkom tejto politiky je nedostatok bytov. Keďže sa všetci akosi priveľmi orientujeme na vlastné bývanie a nájom príliš „neletí“, aspoň nie z dlhodobého hľadiska, istotne aj kvôli nedostatku nájomných a družstevných bytov, nemožno sa vôbec diviť tomu, že banky u nás ponúkajú v porovnaní s inými štátmi aj drahšie hypotéky.
Napriek tomu o ne mladí Slováci stoja a uchádzajú sa o možnosť bývať vo vlastnom. Hoci aj za cenu celoživotného splácania. Aby boli prípadné riziká menšie a obavy z nejasnej budúcnosti minimalizované, častým riešením je klasické životné poistenie, ktoré obavy o čosi zmenšuje. Predsa len, keď už ten vlastný byt či dom máme, tak nech oň kvôli nešťastným okolnostiam, ktoré sa môžu každému z nás prihodiť, neprídeme.