3 tipy na efektívne cvičenie na rotopede

podľa spravca
0 komentár
3 tipy na efektívne cvičenie na rotopede

Kardio je pojem, ktorý sa skloňuje z každej strany a určite ste už aj vy počuli, že sa oplatí mu obetovať trochu času, najmä ak chcete byť zdraví a túžite zredukovať hmotnosť. Jedným z najlepších spôsobov, ako sa môžete cvičeniu venovať v pohodlí domova, no zároveň si zabezpečiť plnohodnotné kardiovaskulárne cvičenie s nízkym dopadom a vysokou intenzitou pri budovaní vytrvalosti a sily, je cvičenie na rotopede.Spísali sme pre vás tri dôležité tipy, ako si jazdu na ňom užiť čo najefektívnejšie.

Trvanie cvičenia – ako dlho aspoň a koľko je už veľa?

Ak sa rozhodnete obohatiť svoju domácu posilňovňu o rotopedy, gratulujeme vám k skvelému rozhodnutiu. No len prístroj nestačí, kardio tréning má svoje pravidlá, ktoré sa oplatí dodržiavať, ak chcete vidieť výsledky.

Kardio tréning je zameraný na budovanie vytrvalosti. Odborníci sa zhodujú, že mierna intenzita cvičenia po dobu aspoň 30 minút je minimálny čas, ktorý by ste mali venovať cvičeniu. Pre úplných začiatočníkov sa odporúča nastaviť si latku náročnosti opatrne – ak si na seba naložíte hneď veľmi veľa, len vás to znechutí a nebudete mať motiváciu pokračovať v cvičení. Stanovte si reálne ciele a keď vám prestanú stačiť, po troškách si pridávajte. Ani opačný extrém nie je dobrý. Nepremáhajte sa, nevyšťavte sa na maximum a nezabúdajte ani na to, že vaše telo si potrebuje aj oddýchnuť a regenerácia svalov je mimoriadne dôležitá.

Kontrola tepov je základ úspechu

Bicyklovanie na stacionárnom bicykli je vhodné, dá sa povedať, že naozaj pre každého. Aj ľudia s nadváhou, úplní začiatočníci bez kondície sa môžu smelo pustiť do cvičenia bez toho, aby sa museli báť nepríjemných zranení či neúnosnej námahy. Jediné, čo treba pri cvičení kontrolovať, sú tepy. Cvičenie musí byť pre vás znesiteľné,

Aby bolo vaše úsilie korunované úspechom, je potrebné dodržiavať pár pravidiel, čo sa týka tepovej frekvencie, ktorá je ideálna pre vaše telo. Kardio cvičenie sa odporúča udržiavať pri srdcovej frekvencii približne 50 – 60 % maximálnej tepovej frekvencie. Na jej výpočet vám poslúži vzorec 220 – váš vek x 0,6.

Ak máte 35 rokov, výpočet bude vyzerať takto: (220 – 35) x 0,6 = 111, teda vaša maximálna tepová frekvencia pri kardio tréningu by mala byť 111 úderov srdca za minútu. To, aký máte pri cvičení tep, môžete jednoducho zistiť napríklad pomocou fitness hodiniek, no tento údaj vám dokáže zobraziť na displeji aj väčšina rotopedov.

Dbajte na správne držanie tela

Kúpite si nový rotoped a čo ďalej? V prvom rade ho prispôsobte osobe, ktorá na ňom bude cvičiť, aby ste sa uistili, že pri tréningu dosiahnete bez problémov čo najvhodnejšiu polohu. Prečo je to vlastne dôležité?

Poloha, ktorú pri jazde zaujmete, definuje efektivitu šliapania, no v rovnakej miere má vplyv na vaše pohodlie. Väčšina modelov rotopedov má možnosť úpravy výšky sedadla a riadidiel, niektoré dokonca umožňujú zmeniť uhol sedadla a posunúť ho dopredu či dozadu, aby ste dosiahli čo najprirodzenejšiu polohu. Pri cvičení sa predsa nechcete zraniť, natiahnuť si svaly alebo podceňovať bezpečnosť.

Ak zatúžite popri kardiu nabrať aj svaly a doplniť cvičebný plán o silový tréning, pozrite sa na ponuku činiek a závaží: https://hop-sport.cz/

 

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť