Ako bývajú futbalisti? Ono, aj keď sa to niekomu môže zdať ako nepredstaviteľné, aj profesionálni futbalisti sú, rovnako ako my či vy, ľudia, ktorí na konci dňa po konci vo svojej práci idú domov, oddýchnu si, v noci spia a ráno vstávajú. A to robia vo svojich príbytkoch, ktoré sú častokrát terčom diskusií medzi jednotlivými fanúšikmi. Kde futbalové hviezdy bývajú? Ako žijú? Volia skôr byty alebo rodinné domy? Sú niektorí z nich v hoteli? Otázky, ktoré sa chystáme zodpovedať.
Dnes bude reč o Chelsea FC, anglickom klube, ktorý v minulej sezóne vyhral Ligu majstrov po finálovom triumfe nad Manchestrom City 1-0 v portugalskom Porte, k čomu Modrí pridali aj trofej z UEFA Supercupu proti Villarrealu. Chelsea má zaujímavý mix hráčov, začínajúcich aj skúsených, domácich aj zahraničných, ktorí sú v rôznych častiach svojich životov. Ako však bývajú? Londýn má viac ako 7,5 milióna obyvateľov, je to mesto, v ktorom si príde každý na svoje, pričom alternatív na bývanie je viac ako dosť. A to patrí aj pre futbalistov.
Jasné, že keď je hráč v úvode svojej kariéry, je slobodný a nemá záväzky, bude sa sústreďovať na iný typ ubytovania ako napríklad Cesar Azpilicueta či Thiago Silva. Španielsky, respektíve brazílsky obranca, sú obaja ženatí, majú deti a majú po tridsiatke, a teda nebudú vyhľadávať ruch centra či mestské výhľady či blízkosť nočných klubov a parties. Skôr sa sústreďujú na súkromie, na predmestí v rodinnom dome, prípadne v okolitých dedinkách, ktorých je navôkol Londýna naozaj neúrekom. Pre skúsenejších a starších futbalistov je práve mestské okolie vhodnou alternatívou, pretože tam nájdu potrebný pokoj, pričom do tréningového centra to nemajú ďaleko. Koniec koncov, Cobham, kde Chelsea trénuje, taktiež nie je úplne v centre mesta. Za to štadión Stamford Bridge, ktorý je vo štvrti Fulham, tam už je to rušnejšie a skôr sú tam populárnejšie byty. Hľadanie bytu v meste ako je Londýn môže byť skutočne náročnou úlohou.
Po tých siahajú hráči v úvodoch svojich kariér, čo sú v Chelsea prípady chalanov ako Callum Hudson-Odoi, Trevoh Chalobah, Reece James či Mason Mount. Okrem toho, sú to lokálni hráči, ktorí poznajú okolie. Iné je to pre legionárov, ktorí si musia prejsť cez hotel a proces hľadania bývania. Svoje by o tom vedeli hovoriť Christian Pulisic, Hakim Ziyech, Timo Werner, Kai Havertz, Kepa Arrizabalaga či Benjamin Mendy. Prechod z jednej krajiny do druhej je náročný, nielen po futbalovej stránke, ale aj po tej ľudskej. Aj napriek tomu sú ale tímy plné legionárov v službách, ktoré robia ponuky pre futbal, medzi favoritmi. Či už Chelsea, Manchester City, Manchestrer United alebo Chelsea, všetky tieto celky sú favoritmi na titul v anglickej Premier League.
Ďalším veľmi zaujímavým príkladom bývania je Belgičan Romelu Lukaku. Ako začínajúci hráč v Chelsea už kedysi bol, následne odišiel, dozrel, získal trofeje a skúsenosti a toto leto opustil Inter Miláno a do Londýna sa vrátil ako skúsený útočník, ktorý má hodnoty už niekde inde ako pred cca dekádou. A to sa týka aj bývania. Ak chcel niekedy ruch a dostupnosť, teraz volí pokoj a súkromie. Pretože, aj keď sa to nemusí zdať, popularita síce môže byť super, ale zároveň je to aj veľký záväzok a prakticky nemáte chvíľu, kedy by vás ľudia nezastavovali.