5 hlavných dôvodov, prečo prezuť letné pneumatiky na zimné

podľa spravca
0 komentár

Prezúvate pravidelne dvakrát ročne pneumatiky? V marci by sme mali vymeniť zimné pneumatiky za letné a naopak, v novembri zas letné za zimné pneu. Aktuálne je tu teda čas na zimné pneumatiky. Mnohí odporcovia prezúvania tvrdia, že nemá zmysel a ide len o marketingový ťah predajcov pneumatík. Realita je však iná! Tu sú hlavné dôvody, prečo by ste mali prezúvať.

  1. Prikazuje to zákon! Prvý dôvod, pre ktorý by sme mali zimné pneumatiky naozaj obúvať. Ak už nič iné, existuje tu riziko mastnej pokuty. A zákon by mal predsa rešpektovať každý vodič.
  2. Letné pneumatiky menia svoje „správanie“ pre nižšej teplote. Zákon prikazuje tiež to, že ak priemerná teplota klesne pod 7 stupňov Celzia, je potrebné obúvať zimné pneumatiky. Má to svoje opodstatnenie. Pri takejto nízkej teplote sa totiž letné pneumatiky začnú správať inak. Dôvodom je to, že majú odlišné zloženie, ako zimné pneu. Sú podstatne tvrdšie a teda nepriliehajú dokonale k vozovke. Čím je chladnejšie, tým sú letné pneumatiky tvrdšie a na vozovke sa viac kĺžu.
  3. Odlišnosť dezénu. Zimné pneumatiky a letné pneumatiky sa výrazne líšia aj čo sa týka dezénu. A to nielen pokiaľ ide o jeho tvar, ale aj hĺbku. Zimné pneumatiky majú dezén oveľa hlbší.
  4. Hrozí, že sa vôbec nepohnete! Ak aj napríklad vonku nesneží a vy máte pocit, že zimné pneumatiky nepotrebujete, môže prísť k neočakávanej situácii. Jednoducho počas dňa sneh napadne a vy budete mať problém. Najmä pri ceste do kopca, či v horských terénoch hrozí veľké riziko šmyku. A určite nechcete riskovať, že kvôli nesprávnym pneumatikám ostanete „visieť“ na ceste kdesi v horách. Jazdiť na zasneženej a zľadovatenej vozovke s letnými pneu je naozaj hazard so životom.
  5. Brzdná dráha sa výrazne predlžuje. Ak jazdíte v zime na letných pneumatikách, mali by ste dodržiavať naozaj veľký odstup od vozidiel pred vami. Brzdná dráha na snehu, či ľade, sa s letnými pneumatikami niekoľkonásobne predlžuje. Je teda potrebné byť omnoho ostražitejší.

Pamätajte, že aj tie najlacnejšie pneumatiky na zimu sú omnoho lepšie, ako jazdiť v zime na letných pneumatikách. Ak prezujete na zimné pneu, môžete si ušetriť množstvo problémov.

 

Tiež sa ti môže páčiť