Projekty domov s krbom sú lákavejšie: Nájdite mu to správne miesto

podľa spravca
0 komentár

V posledných rokoch ohlásili krby veľký návrat. Ste aj vy ich fanúšikom a rozhodne ich vo svojom domove chcete mať? Plápolajúci oheň, praskajúce drevo a prírodné teplo. Kto by to nemiloval? Projekty domov s kozubom sú jednoducho lákavejšie ako tie ostatné. Stačí len preň nájsť to správne miesto!

Aby akékoľvek projekty domov vyzerali s krbom naozaj výborne, je nutné ho vhodne umiestniť. Krb sa nedá podľa nálady presúvať, takže zlé počiatočné riešenie priestoru sa môže stať nočnou morou. Ovplyvní totiž nielen rozmiestnenie nábytku, ale aj interiér ako celok.

Aby ste si ho čo najviac užili

Už pri projektovaní domu treba umiestneniu krbu venovať patričnú pozornosť najmä preto, že je nutné k nemu pristaviť aj dymovod. Jeho vhodné osadenie v priestore môže zabezpečiť teplo v celom dome, a to nielen na jednom poschodí. Musíte sa rozhodnúť aj z pohľadu budúceho rozloženia interiéru. Nemalo by sa totiž stať, že pri sedení na hlavnom gauči si neužijete pohľad na plápolajúci oheň.

Teplo by malo ostať doma

Nech sa rozhodnete umiestniť krb k stene, do kúta či stredu miestnosti, usilujte sa nedať ho k obvodovým stenám domu. Má to zmysel najmä z hľadiska vykurovania, keďže obvodové steny sú najviac zodpovedné za únik tepla smerom von. Z pohľadu tepelných strát je najlepším miestom pre krb stred domu na prízemí.

Krb ako obraz

Mnohé projekty domov riešia kozub trochu netradične – v stene. Jeho telo má omietku ako stena a zasklená clona je v kovovom ráme. Takto zabudovaný krb zaberá oveľa menší priestor a pozornosť sa naň upriamuje vtedy, keď v ňom skutočne horí oheň – vtedy môže pôsobiť aj ako živý obraz.

 

Projekty domov s krbom môžu byť veľkou výzvou, preto je nutné poradiť sa či už s architektom, alebo s interiérovým dizajnérom. Tí vám poradia najvhodnejšie riešenie z technického aj praktického hľadiska.

 

Foto: Bigstockphoto

 

 

Tiež sa ti môže páčiť