7 tipov pre priestornejší interiér bungalovu

podľa spravca
0 komentár

Bungalovy sú najnovším trendom vo výstavbe domov, obzvlášť medzi mladými ľuďmi. Zariadiť ich interiér je však ťažšie, ako sa môže zdať. Z bungalovu môžete vytvoriť vzdušný priestor, no dá z neho vykresať aj stiesnená nočná mora. Týchto 7 tipov vám pomôže nasmerovať svoj interiér tým správnym smerom.

1. Ukladajte na steny, nie na podlahu

Aj obyčajná skriňa či stolík naviac vám uberú presne tie metre štvorcové, ktoré potrebujete pre priestorný a vzdušný dizajn. Moderné bungalovy sú často rozlohovo menšie, a preto je podstatné nepoužiť nábytku viac ako treba. Všade, kde sa dá, použite čo najvyšší nábytok, aby ste ušetrili rozlohu. Police budú váš najlepší kamarát, a preto nimi nešetrite, ak chcete priestranný interiér.

2. Zbavte sa zbytočností

Udržiavať si doma poriadok je jeden z najväčších problémov ľudstva. Často je to spôsobené napríklad jednou šálkou naviac, ktorú nemáme kam dať. Veď sa pre ňu raz nájde miesto. No namiesto toho sa neporiadok len kopí a kopí, až kým náš katalógový interiér vyzerá ako každý druhý príbytok. Veci s mizivou estetickou, sentimentálnou aj peňažnou hodnotou preto radšej darujte či predajte predtým, než váš bungalov zaplavia. V dome, kde sa ráta každý meter kubický aj štvorcový, to platí dvakrát.

3.  Zvážte otvorené skladovanie

Otvorené skladovanie jednoducho znamená, že na policiach a skriniach nie sú dvierka. Týmto opticky zväčšíte priestor, pretože nevidíte dvierka, ale až zadnú stranu úložiska. Takto môžete skladovať napríklad oblečenie či kuchynské riady. Samozrejme, je rozumné nechať si pár uzavretých priestorov, hlavne pri veciach bez estetického prínosu. Vášmu dizajnovému riadu však neuškodí, ak bude na očiach aj mimo jedálenských hodín.

Zdroj: Bigstock

4. Zlaďte si farby

Je mnoho rôznych prístupov k tomu, ako si v interiéri zladiť farby. Niekto vraví, že najlepšie je používať kontrast, iný zas, že sa treba držať mäkkých, prírodných farieb. V bungalovoch je najlepšou možnosťou používať jemné, svetlé farby. Tie opticky zväčšujú priestor, a zároveň prenechávajú priestor zaujímavejším kúskom nábytku či umeniu.

5. Nebojte sa okien a zrkadiel

Je pravidlom, že svetlo opticky zväčšuje priestory. Samozrejme, nepridávajte okná na úkor súkromia. Môžete ale využiť zrkadlové okná, ktoré znemožnia pohľad do domu cez deň. Svetlo však stále bude prenikať dnu. Francúzske okná nie sú jediný možný zdroj svetla v bungalove. Strešné svetlá môžu dopomôcť presvetleniu priestoru rovnako dobre. Ďalšou možnosťou je použiť zrkadlá, ktoré dostanú svetlo aj do tmavších kútov, a zároveň vytvoria ilúziu väčšieho priestoru.

Zdroj: Bigstock 

6. Spájajte miestnosti a vynechajte chodby

Ak máte možnosť ovplyvniť dispozíciu vášho domu, môžete ušetriť desiatky metrov štvorcových týmto jednoduchým trikom. Kuchyňu môžete spojiť s obývačkou, záchod s kúpeľnou či spálňu s pracovňou. Čím menej stien, tým viac svetla a využiteľnej rozlohy. Zároveň sa vyvarujte chodieb. Tie často nie sú dosť presvetlené a nemajú takmer žiadne praktické využitie. Namiesto toho použite napríklad veľkú obytnú kuchyňu ako prístupné miesto do ostatných izieb.

7. Použite umenie a kvety

Ak ste dodržali predošlé kroky, váš interiér je nenápadný a priestranný. Nič v ňom neurazí, no nič ani nedojme. Je čas zaplniť voľné police soškami a kvetmi a steny obrazmi. Ako v múzeu, pokúste sa upriamiť zrak na vaše špeciálne kúsky. Máte veľa voľného miesta, a umenie z neho často neuberá. Ak vám to rozpočet dovolí, pokúste sa spojiť niektoré funkčné prvky a umenie do jedného. Vyberte si napríklad zaujímavý stolík do obývačky či zrkadlo ku vchodovým dverám, ktoré si bude plniť svoju úlohu a skrášľovať priestor v jednom.

Tiež sa ti môže páčiť