Vôňa čerstvej kávy a teplé hrianky patria k ranným rituálom mnohých z nás. Opečený chlebík pokvapkaný olivovým olejom je síce fajn, avšak na hrianky priamo z hriankovača sa rozhodne nechytá. V prípade teda, že ho ešte doma nemáte, je najvyšší čas to zmeniť. Poradíme vám, ako si spomedzi všetkých vybrať ten správny hriankovač, ktorý bude šetrný k peňaženke a naopak otvorený vašim potrebám.
1. Veľkosť
Nie každý môže mať hriankovač vyložený na kuchynskej linke. V prípade, že aj vy bojujete s každým voľným centimetrom, siahnite po užšom hriankovači, ktorý sa zmestí aj do kuchynskej skrinky. Takéto hriankovače sú spravidla určené pre jednu až dve hrianky. Väčšie hriankovače ponúkajú priestor pre 4 až 6 hrianok, vzhľadom na to nájdu využitie hlavne vo viacčlenných domácnostiach.
2. Materiál
Za zváženie rozhodne stojí samotný materiál hriankovača. Pevnejšie a zároveň aj dizajnovo krajšie sú nerezové hriankovače, ktoré sa vyznačujú vyššou tepelnou odolnosťou Vďaka tomu sa pri vyberaní toastov nepopálite. Pekný dizajn si však vyžiada svoju daň v podobe náročnejšieho čistenia, pričom na odmasťovanie budete musieť použiť špeciálne čistiace prostriedky. Lacnejšou alternatívou sú plastové hriankovače, spravidla dostupné v klasickom bielom prevedení. Nie sú síce také pevné ako nerezové, avšak ľahšie sa čistia a nevidieť na nich každý odtlačok prsta.
3. Príkon
V tomto smere platí, čím vyšší výkon, tým rýchlejšie si budete môcť pochutnať na svojom obľúbenom, toaste. V prípade teda, že patríte medzi večných nestíhačov, ktorí raňajkujú vo výťahu alebo cestou do práce, hriankovač s príkonom minimálne 1200 W a viac bude pre vás tou správnou voľbou.
4. Údržba hriankovača
Povrchové čistenie sme načrtli už pri materiáloch, no to ani zďaleka nestačí. Pri samotnom opekaní, ako i vyberaní toastu zostávajú vo vnútri omrvinky, ktoré môžu po čase robiť poriadnu šarapatu. Z tohto dôvodu sa odporúča hriankovač čistiť nielen zvonku, ale hlavne zvnútra. Zatiaľ čo niektoré modely disponujú špeciálnym zásobníkom, do ktorého padajú omrvinky, iné musíte otočiť hore nohami, ak ich chcete poriadne vyčistiť.
4 funkcie, ktoré chcete vo svojom hriankovači:
Na záver vám prinášame niekoľko tipov na funkcie, ktoré vám uľahčia prípravu vašich obľúbených raňajok
- Zdvíhacia páka: ak si nechcete pri vyberaní plátkov z hriankovača popáliť prst, vyberte si hriankovač, ktorý vám umožní zdvihnúť páku tak, aby z neho rovno vypadla hrianka. Táto funkcia bude užitočná aj v prípade, že chcete opekať menšie plátky, sušienky a dolky.
- Hriankovač s obrázkom: funkcia, ktorá sa zíde najmä v rodine s malými deťmi. Niektoré hriankovače disponujú možnosť “vypiecť” na toast pekný obrázok.
- Odpočítavanie: pomôže vám ušetriť čas, ktorý je obzvlášť ráno, pred odchodom do práce, vzácny. Niektoré modely disponujú displejom s odpočítavaním, podľa ktorého budete vedieť, kedy budú hrianky hotové. Nemusíte tak stáť a čakať pri hriankovači.
- Pípnutie: ďalšia z funkcií šetriaca čas. Keď budú hrianky hotové, zvuková signalizácia vás na to hneď upozorní. Počas prípravy raňajok tak môžete skočiť do kúpeľne bez toho, aby ste sa báli, že vám niečo zhorí.