Aké sú hlavné rozdiely a výhody pri plastových a hliníkových oknách?

podľa spravca
0 komentár
Aké sú hlavné rozdiely a výhody pri plastových a hliníkových oknách?

Kúpa okien je investícia na niekoľko desiatok rokov. Z tohto dôvodu by ste si to mali dobre premyslieť a povedať si pre aj proti. Plastové okná sú bezkonkurenčné v pomere výkon/cena. Na jednoduchšie projekty sú zase vhodné hliníkové okná. Kedy by ste mali zvoliť hliník a kedy plast?

Nielen plastové a hliníkové, ale aj všetky ostatné druhy okien majú svoje výhody a nevýhody. Prinášame vám stručný prehľad základných rozdielov medzi týmito dvomi rivalmi.

Plastové okná – prečo áno?

Plastové okná sú obľúbené u väčšiny ľudí. Je to tak najmä z dôvodu, že prinášajú množstvo výborných vlastností. Okrem iného očaria aj svojim dizajnom, cenou a praktickou stránkou funkčnosti. Plastové okná sa najčastejšie používajú pri výstavbe a rekonštrukcií rodinného domu.

Obrovský vývin

Známe sú už niekoľko desiatok rokov. Od prvých exemplárov si však prešli obrovským vývojom. V dnešnej dobe tak môžeme hovoriť o moderných oknách, ktoré vynikajú najmä svojimi unikátnymi vlastnosťami.

Najväčšie výhody

Najväčšou výhodou je jednoznačne spoľahlivosť. Sú odolné voči nepriaznivým podmienkam a poveternostným vplyvom. Ich životnosť sa tak predlžuje až na 30 rokov. Plastové okná vynikajú špičkovými izolačnými vlastnosťami.

Dizajn a ekológia

Čo sa týka dizajnu, na trhu nájdeme viaceré farebné prevedenia, a tak si každý príde na svoje. Vyzerajú moderne, elegantne a svojim dizajnom vždy všetkých očaria.

Dokonca, plastové okná sú ekologické a plne recyklovateľné. Jediným problémom je azda to, že na Slovensku momentálne neexistuje spoločnosť, ktorá by sa separácii a recyklácii okien venovala.

Výhodná cena za dobrú službu

Voľba plastových okien je pre mnohých ľudí výhodné z hľadiska ceny. Sú finančne nenáročné a majú neporovnateľnú cenu na rozdiel od hliníkových a drevených okien.

Aká je nevýhoda?

Plastové okná však majú aj jednu nevýhodu, a to je nevhodnosť plastových profilov na výrobu nadrozmerných dverí a okien.

Aké sú hlavné prednosti hliníkových okien?

Hliníkové okná sa v dnešnej modernej dobe vyrábajú použitím špeciálnych kompozitných materiálov. Tie oddeľujú dve hliníkové časti, a to vonkajšiu a vnútornú. V takejto situácii dochádza k prerušeniu tepelného mostu, čo zaručí zlepšenie izolačných vlastností.

Hliníkové okná dopĺňajú nevýhodu plastových. Vďaka ich vysokej odolnosti a statickej pevnosti sú vhodné aj na výrobu nadrozmerných výrobkov.

Sú skutočne dlhotrvajúce?

Medzi najväčšie prednosti hliníkových okien patrí jednoznačne ich životnosť. Tá sa odhaduje až na neuveriteľných 50 rokov!

Unikátne vlastnosti

Okrem iného, môžu mať špeciálne stredové tesnenie na ráme, ktoré sa dotýka krídla na mnohých miestach. To pozitívne vplýva nielen na tesniace, ale aj izolačné vlastnosti, ktoré citeľne zlepšuje.

Dokonalý vzhľad

Hliníkové okná sa po dizajnovej stránke označujú ako dokonalé. Dokonca, môžu byť povrchovo upravené lakovaním. Najčastejšie s polomatným povrchom. Dostupné sú však aj štruktúrované farby s exkluzívnym vzhľadom.

Hliníkové okná si môžete zakúpiť aj s drevodekorom. Ide o nástrek do farby, ktorý sa kombinuje so zapečením fólie s krevokresbou.

Cena a hodnota je vyššia

Okrem iného, hliníkové okná zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti a celkový spoločenský status. Ak sú súčasťou domu, mení to vzhľad celého objektu. Aj z tohto dôvodu je ich cena o niečo vyššia oproti plastovým či dreveným oknám.

Rozhodnite sa správne

V prípade, že sa rozhodnete pre kúpu hliníkových okien, vyberajte si s prehľadom. Budete potrebovať čo najteplejšiu variantu, ktorá vám zaistí všetky izolačné vlastnosti. Ak si zvolíte kúpu plastových okien, určite sa nesklamete. Prinesú vám dobrú službu za rozumnú cenu.

 

 

Zdroj obrázka: pixabay.com

Tiež sa ti môže páčiť