Ako na multifunkčný záhradný nábytok? Ako ho vybrať?

podľa spravca
0 komentár
Ako na multifunkčný záhradný nábytok? Ako ho vybrať?

Záhradný nábytok sa využíva predovšetkým na záhradách, terasách a balkónoch, a preto je technicky prispôsobený náročnejším exteriérovým podmienkam, či už z hľadiska materiálu, alebo praktickosti. Práve praktickosť často prinášajú multifunkčné kusy, viete ako ich vyberať?

Vybavenie relaxačnej zóny záhrady, rovnako ako nábytok na balkón či terasu je vždy nutné vyberať predovšetkým s ohľadom na jeho špecifické použitie a podmienky, v akých bude väčšinu svojho prevádzkového času. Najmä preto je záhradný nábytok vyrábaný z odolných a ľahko umývateľných alebo ošetrovateľných materiálov, ako sú drevo, plasty či kovy. Tieto veľmi dobre odolávajú poveternosti a väčšinou si i udržujú dlhodobo farebnosť a adekvátny vzhľad. Zvláštnu skupinu produktov potom tvorí tzv. multifunkčný záhradný nábytok.

Čo je multifunkčný záhradný nábytok

Výraz multifunkčný popisuje schopnosť zastávať niekoľko funkcií naraz, pričom najčastejšie ponúkajú úsporu priestoru kompaktným alebo stohovateľným riešením, alebo dodatočný úložný priestor.

K čomu slúžia kompaktné riešenia

Kompaktné a stohovateľné riešenia sa hodia, ak odpočinková zóna na záhrade či terase slúži k prijímaniu hostí alebo vyžaduje časté upratovanie či ponúka naozaj málo priestorné riešenie. Do tejto kategórie najčastejšie patria kresielka či stolíky, ktoré sa dajú skladať a rozkladať, alebo zasúvať do seba tak, že umožňujú dosiahnuť pomerne veľkého voľného priestoru a naviac sa navzájom chránia pred dažďom apod., prípadne využívať niekoľkými spôsobmi (napríklad lehátko sa dá zložiť na stoličku, ale stolček použiteľný ako taburet). Ich dizajn je riešený tak, aby sa navzájom tvarovo dopĺňali a vytvárali tak jeden kompletný set, ktorý je možné ľubovoľne rozkladať.

Ako fungujú úložné riešenia

Druhú kategóriu multifunkčného nábytku tvoria úložné riešenia, ktoré sú vždy opatrené ďalšou funkciou. Okrem klasickej odkladacej to môže byť napríklad priestor na sedenie, alebo zabudovaná chladnička. Produkty tohto typu sú výhodné v prípade, že si chcete na záhrade urobiť sebestačný priestor obsahujúci všetky potrebné predmety a technológie, ktoré by ste inak museli mať pripravené v interiéri. Veľkým hitom posledných rokov sú práve multifunkčné chladničky, ktoré slúžia ako stolíky či sedačky.

Ako vyberať multifunkčný záhradný nábytok

Ak premýšľate o tom, že si na záhradku alebo terasu zadovážite multifunkčný nábytok, mali by ste pri jeho výbere zvážiť niekoľko základných faktorov a kritérií. Prvým z nich je predovšetkým veľkosť priestoru, ktorý máte k dispozícii a množstvo miest na sedenie/ležanie a frekvencia ich používania. Súčasne je nutné zvážiť, aké typy odkladacích plôch a úložných priestorov v záhradnom kútiku alebo na terase požadujete. Tieto kritériá vám prinesú určitú predstavu o tom, ako by ste mali priestor riešiť – až v nadväznosti na zvolenie konkrétneho riešenia je vhodné sa ďalej zaoberať materiálovým prevedením, dizajnom a samozrejme cenou. Cena produktov hrá však spravidla pri ich výbere zásadnú úlohu, než sa teda pustíte do zvažovania konkrétnych produktov, vždy si najskôr stanovte maximálny rozpočet.

 

Zdroj obrázku: TG23 / Shutterstock.com

 

Peter Kováč

Copywriter

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť