Ako nezruinovať rodinný rozpočet? Aj malá žiarovka vám pomôže

podľa spravca
0 komentár
Ako nezruinovať rodinný rozpočet? Aj malá žiarovka vám pomôže

Posledné mesiace sa stále hovorí o zdražovaní, ktoré už začalo a bude pokračovať. Predovšetkým energie vám nasledujúci rok uhryznú značný podiel z domáceho rozpočtu. Tieto informácie nepotešia nikoho a hlavne ľudí, ktorých peňaženka je už teraz prázdna. Nezostáva vám nič iné, ako hľadať možnosti, kde a ako usporiť. Čo tak začať so žiarovkami a celkovo osvetlením domácnosti?

Vymeňte všetky žiarovky v dome

Prvým krokom k úspore elektrickej energie by mala byť výmena všetkých žiaroviek. Tento krok sa vám bude zdať nelogický, pretože úsporné žiarovky sú drahšie ako klasika. Vedeli ste však, že klasické žiarovky na svietenie využijú len 8 % svojej kapacity? Ostatnú energiu menia na teplo a tým pádom spotrebujú veľa elektriny. Zároveň sa tieto žiarovky veľmi rýchlo vypália. O niečo lepšie sú na tom halogénové žiarovky, ktoré vydržia dlhšie, ale stále nie sú dostatočne efektívne. Spomínali sme už úsporné žiarovky. Tieto žiarovky už nehrejú toľko ako dva predchádzajúce varianty, ale ich životnosť je stále veľmi nízka. Zároveň je tento typ žiarovky nebezpečný kvôli obsahu ortuti. Nevýhodu je tiež to, že dosahuje plnú svietivosť až niekoľko sekúnd po zapnutí svetla. Preto nie je úsporná žiarovka vhodná napríklad na schodisko.

Vsaďte všetko na jednu kartu

Ako teda ušetríte a osvetlíte celý dom bez energetických strát? Pomocou LED technológií. Začnime s LED žiarovkami. Tieto žiarovky patria medzi najdrahšie na trhu, ale vydržia vám naozaj veľmi dlho. Niektorí výrobcovia uvádzajú až 50 tisíc hodín. Pozor si dávajte len na to, aby bola LED žiarovka vyrobená značkovou spoločnosťou. LED žiarovku kupujte u overených predajcov, napríklad na e-shope led produkt. Dobrým tipom je kúpa stmievateľnej LED žiarovky, ktorá dokáže meniť intenzitu osvetlenia a ovláda sa pomocou diaľkového ovládača. Nie v každej situácii je nutné svietiť hlavným osvetlením. Ušetriť dokážete aj tak, že vypnete luster a spoľahnete sa na LED pásy. Premyslene nalepený LED pás v kuchyni je dostačujúcim osvetlením napríklad v noci. Skočíte si do kuchyne pre pohár s vodou a po otvorení skrinky vám celé vnútro osvetlí pásik nalepený na policiach. LED pásy pekne dotvoria atmosféru aj v obývačke. Pri sledovaní televízie sa naučte vypínať všetky lampy a využívať svetlo z pásikov, ktoré je pre prechod na toaletu alebo naliatie vínka do pohára dostačujúce. Posledným tipom, možno banálnym, ale dôležitým, je zhasínanie. Veľa ľudí odíde z miestnosti na niekoľko minút a nezhasne. Kedysi to bolo z dôvodu, že klasické žiarovky vydržali len malý počet vypnutí a zapnutí. S LED žiarovkami tento problém zmizol, a tak pokojne zhasnite svetlo aj stokrát za deň.

 

 

Tiež sa ti môže páčiť