Ako si najlepšie vybrať farbu na stenu?

podľa spravca
0 komentár
Ako si najlepšie vybrať farbu na stenu?

Farby sú všade vôkol nás – dalo by sa povedať, že svet je takým menším mixom farieb a ich odtieňov. V rôznej intenzite vplývajú na naše správanie, náladu a vzťahy k okoliu. Preto je namieste dobre poznať psychológiu farieb. Obzvlášť, ak ide o maľovanie stien vo vlastnej domácnosti.

Informujte sa priamo na predajni alebo cez online poradenstvo farby laky

Ani sortiment interiérových farieb sa nezakladá na jednom type. Boli časy, keď sa na steny nanášala výlučne len biela. Aj v súčasnosti je táto farba štandardnou, sterilnou a minimalistickou. Dominuje vo viacerých moderných štýloch bývania, no netreba zanedbávať ani význam iných farieb. Mnohé interiérové farby svojimi pozitívnymi účinkami bielu značne prekonávajú. Takisto platí, že jedna základná farba má desiatky ďalších odtieňov v teplejších či chladnejších tónoch. Preto interiérové farby najprv aplikujeme na menšej ploche. Výber je najlepšie prekonzultovať u odborníkov a poprosiť o namiešanie testovacích vzoriek.

Dovolíte nám nazrieť do vášho súkromia?!

Odborníci na farby laky idú „na vec“ psychologicky – kritérium pri výbere nezohrávajú len aktuálne trendy a predajnosť, ale aj vaša vlastná osobnosť a spôsob bývania. Najlepšie farby sú tie, ktoré vám namiešajú na mieru a ponúknu pomoc alebo aspoň užitočné tipy, ako ich aplikovať. K základným pomôckam k práci totiž nepatria len valčeky, štetce či fólie na zakrytie nábytku, ale aj veľmi bezpečný a praktický teleskopický rebrík. Farby nanášame v rôznych výškach, musíme však dosiahnuť rovnomerný náter a neraz sa popasovať s trhlinami, opadanou omietkou a inými nedokonalosťami.

Farby vyberáme podľa orientácie domu – to znamená, že izby orientované na juh sú počas dňa prirodzene dosť presvetlené. Dobre zvládnu tmavšie a studenšie odtiene modrej alebo zelenej. Tam, kde nechodí slnko, si vypomôžete efektnými svetlými interiérovými farbami. Môže ísť o teplé farby oranžovej, žltej, ale za vzorku určite stoja aj zemité odtiene. Takisto prihliadame na umelé, doplnkové osvetlenie. Inak vyniknú tie isté farby pri pôsobení žltého, bieleho alebo veľmi žiarivého svetla.

Rozlišujeme aj to, či chceme paletou farieb priestor opticky zväčšiť, alebo zmenšiť. Veľa konzultácií pri výbere farieb sa orientuje na moderné atypické bývanie. Je vaša izba úzka a príliš dlhá? Kombináciou svetlých odtieňov na dlhších a tmavých na kratších stenách ich perfektne zosúladíte.

Ako farba pôsobí v konkrétnej miestnosti?

Akú miestnosť a pre koho ju chcete premaľovať? Výber farieb sa zakladá aj na tom – napr. príliš svetlé až sterilné odtiene nepatria do veľmi zaťažovaných miestností vodou či masťou. Pre pokojné študentské či pracovné prostredie odporúčame farbu kreativity (žltú) alebo zelenú, ktorou nič nepokazíte. Ste veľmi pokojná, umiernená duša? Svoju dennú miestnosť rozžiarte červenou, vyhýbajte sa modrej, farbe pokoja a proti nadmernému stresu. Modrá je zároveň dobrá voľba pre relaxačné miesta, spálne a podkrovné hosťovské bývanie.

 

 

Tiež sa ti môže páčiť