Ako si správne vybrať tyčový vysávač?

podľa spravca
0 komentár
Ako si správne vybrať tyčový vysávač?

Tyčové vysávače sa radia, spolu s tými robotickými, medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce a pokrokové prístroje medzi vysávačmi.

Je to dané predovšetkým rýchlym vývojom batérií, ktoré určujú celkovú dĺžku vysávania.

V prípade, že si chcete vybrať nový tyčový vysávač poradíme vám, na čo sa zamerať a na čo si dať pozor.

Dĺžka vysávania

Typ, kapacita a kvalita batérie spoločne s ďalšou “elektrovýbavou” používanou počas upratovania určujú samotnú dĺžku vysávania. Značná čast tyčových vysávačov je vybavená okrem klasických minihubíc, na ktoré ste zvyknutí, aj rotačnou kefou. Práve tá pomáha nahnať všetky nečistoty priamo do vysávača. Pohon týchto hubíc je výhradne elektronický, zvlášť turbohubice sa pri batériových vysávačoch zásadne nepoužívajú.

Pohon elektronických hubíc samozrejme skracujú dĺžku vysávania.

Ak budete medzi vysávačmi porovnávať dĺžku vysávania, ktorú udáva výrobca, vždy je to dĺžka bez použitia elektrických hubíc. Pri ich použití sa doba o niečo zmenší.

Pokiaľ chcete povysávať priemerný panelákový byt s veľkosťou zhruba 70 m2, požadujte dobu vysávania aspoň 30 minút.

Medzi absolútne TOP sa radia vysávače značky Dyson. Pri zakúpení ich najmodernejšieho vysávača rady V11 Absolute Extra vidíte dĺžku vysávania priamo na displeji, ktorý je umiestnený na zadnej strane vysávača. Vždy presne viete koľko času ešte môžeme vysávať. V prípade, že necháte nastavené vysávanie na polohu “Auto”, vysávač až 8 000 krát za sekundu monitoruje výkon systému, nastavuje sací výkon podľa aktuálnej potreby a dobu vysávania priebežne zobrazuje na displeji vysávača.

Úplne bežne sa tak môže stať, že pri vysávaní koberca klesne doba vysávania na 30 minút, a to z toho dôvodu, že sa výrazne zvýši výkon vysávača a tým aj jeho spotreba, a akonáhle prejdete na pevný povrch, čas vysávania sa podstatne zvýši. Zvyšná doba vysávania sa priebežne prepočítava podľa aktuálnej záťaže na danom povrchu.tyčový vysávač

Sací výkon

Problémom všetkých vysávačov, a to nielen tých tyčových, je to, že nikde nie je záväzne určené akým spôsobom sa má sací výkon merať. Preto sa dosť často ani neudáva, a keď už ho výrobcovia uvedú, nemáme to ako a s čím porovnať.

Logicky teda vyplýva, že čím väčší sací výkon, tým lepšie. Ale ako ho porovnať?

Pokiaľ máte možnosť, vyskúšajte si sací výkon priamo na vysávači – priložte ruku na sací otvor motorovej jednotky a vysávač na chvíľu zapnite. Ak na predajni majú vystavených viac tyčových vysávačov, ste schopný ich na mieste vyskúšať a zistiť rozdiel vo výkone.

Zároveň tak máte možnosť porovnať rýchlosť akou nabehne elektromotor. Rýchly nábeh znamená, že máte sací výkon za krátku dobu na maximum.

Veľa vysávačov má tiež možnosť nastavenia rôznych stupňov sacej sily. Okrem štandardného základného stupňa satia majú obvykle aj stupeň “turbo”, ktorý zvýši satie na maximum. Tie najkvalitnejšie vysávače majú viac stupňov nastavenia a dokážu si výkon nastaviť sami, v závislosti na povrchu, ktorý aktuálne vysávate. Takto napríklad funguje vysávač Dyson V11. Jeho elektronika neustále kontroluje záťaž na hlavnú rotačnú kefu a podľa toho nastavuje hodnotu satia. Tým sa získa optimálny výkon vysávača a predĺži sa tým doba vysávania. Konkrétne tento typ vysávača dokáže vyvinúť sací výkon o sile až 185 aW, čo je viac, než u niektorých sieťových vysávačov rovnakej značky!

S maximálnym výkonom sa ale doba vysávania skráti na jednotky minút.tyčový vysávač

Filtrácia a práca s nečistotami

Od vysávačov sa všeobecne vždy vyžadovala vysoká čistota výstupného vzduchu.

Obzvlášť alergici si na túto hodnotu pri výbere vysávača dávajú veľký pozor. Skontrolujte či má vysávač vo výbave HEPA filter a či dá umyť pod tečúcou vodou. Neumývateľné filtre sa veľmi zle čistia. Tiež je potrebné si zistiť, ako často sa filtre menia a či sú v obchodoch dostupné.

Alergici si potom musia dávať pozor, keď vyprázdňujú nádobu na prach. Pokiaľ to je možné, radšej k tomu pustite niekoho iného. Pri nákupe sa pozrite, ako zložite sa vysávač vyprázdňuje a ako je vyriešené čistenie nádoby, sieťok a filtrov. Čím menej sa budete nečistôt dotýkať, tým lepšie. Vyššie spomenutý vysávač Dyson V11 si pri vysypávaní nečistôt automaticky očistí všetky časti vrátane jemnej sieťky – nemusíte preto vôbec prísť do kontaktu s nečistotami a s prachom.

Batéria

Moderné batérie vás dokážu pri upratovaní prekvapiť slušným výkonom, ale ich problémom je životnosť a následná cena pri ich nutnej výmene. Záruka na batérie je štandardne o dosť kratšia, než záruka na samotný vysávač. Obvyklá doba je maximáln 6 mesiacov – záleží potom na konkrétnom výrobcovi. Nedá sa dopredu určiť, ako dlho bude batéria v dobrej kondícií. Záleží to na rôznych okolnostiach – na tom ako často a ako dlho budete vysávať, či bude batéria správne nabíjaná a ako dobre je vyrobená.

U moderných Li-ion batérií je veľmi dôležité zaistiť, aby batéria po úplnom vybití bola ihneď vložená do dokovacej stanice na dobitie. V prípade, že vybitý vysávač odložíte a zabudnete ho nabiť a spomeniete si naň až za dlhšiu dobu, možno sa vám už nepodarí batériu vôbec nabiť.

Niektorí výrobcovia dokonca udávajú počet nabití batérie z nuly na maximum. Úplne bežným problémom ale je, že pri bežnej prevádzke v domacnosti batériu len málokedy vybijete úplne celú, a nie vždy sa vám ju podarí nechať nabiť na maximum. Takže je síce skvelé, že viete počet nabití, ale v praxi sa táto hodnota veľmi ťažko odhaduje.

Veľkou výhodou je potom možnosť jednoduchej výmeny batérie za druhú. Tým sa predĺži doba vysávania a životnosť vysávača.

 

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť