Nehľadajte na drevených oknách nevýhody. Majú naopak mnoho výhod

podľa spravca
0 komentár
Nehľadajte na drevených oknách nevýhody. Majú naopak mnoho výhod

Okno má byť z dreva! Možná budete súhlasiť, možná začnete vymenovávať jednu nevýhodu za druhou. Obvykle však hovoríte o starých oknách, ktorých funkčné vlastnosti sa s novými eurooknami nedajú vôbec porovnávať.

Drevené okná sa radikálne zmenili. Moderné lepené eurohranoly, z ktorých sa dnes okná výhradne vyrábajú, zmenili ich fyzikálne vlastnosti tak, že potlačili všetky nevýhody, ale ponechali výhody. Aké sú?

Okná z dreva sú luxusné a hodia sa kamkoľvek

Je až smutné pozerať sa na to, ako okná z plastu ničia genius loci našich dediniek, luxusných štvrtí, či architektonicky hodnotných stavieb. Drevené okná sú pritom nádherné, hodia sa k historickým, starším aj moderným stavbám. Vedia sa prispôsobiť dizajnom, správnou veľkosťou aj farbou.

Drevené okná majú skvelé fyzikálno-mechanické vlastnosti

Lepený hranol dnes bráni tomu, aby sa okná krútili. Nemusíte sa tak báť, že sa časom nebudú dať zatvárať a otvárať ako tie staré. Na rozdiel od plastových sa dajú používať aj pre veľké presklené plochy. Tam plast nie je dostatočne nosným. Drevo ale áno.

Eurookná tiež perfektne tesnia. Môžete si vybrať rôzne profily, vrátane tých, ktoré sú vhodné pre energeticky pasívne stavby. Tie už majú dokonca izolačné trojsklo.

Nebojte sa ani údržby

Nie je vôbec náročná. Moderné nátery vydržia. Okná sú odolné voči abiotickým škodcom. Dlhé roky nebudete musieť okná nijak nadštandardne ošetrovať. Pravidelná údržba u plastových a drevených okien nie je príliš odlišná.

Životnosť drevených okien je dlhá

Drevené okná síce nemôžu ponúknuť tak extrémne dlhú životnosť ako okná hliníkové, ale plastové hravo porazia. Ani UV odolný plast nakoniec nevydrží toľko, čo kvalitné drevené okno. Môžete tak počítať s tým, že ich za svoj život rozhodne nebudete musieť meniť.

Drevené okno je ekologické

Pre drevené okná hovorí aj ich ekologičnosť. Viete si predstaviť, akou obrovskou ekologickou záťažou budú pre prírodu všetky tie plastové okná, ktoré sa raz budú musieť likvidovať? A nebudete to tak dlho trvať. Prvej vlny sa môžeme dočkať už do 10 rokov. Tým, že si zvolíte okná drevené, sa zaradíte medzí tých ekologicky uvedomelých.

Tiež sa ti môže páčiť