Vinotéka by nemala chýbať v domácnosti žiadneho milovníka vína. Toto šikovné zariadenie zaručí, že sa víno nepokazí a bude mať ideálnu teplotu a vlhkosť. Vy si potom už len vychutnáte pohár lahodného nápoja. Ako si vybrať tú správnu vinotéku?
Vinotéku určite nenájdete v bežných domácnostiach. No u vínových fajnšmekrov nesmie chýbať. Tí vedia, že v nej môžu dlhodobo skladovať víno bez starostí. Stačí na začiatku nastaviť potrebnú teplotu a vlhkosť. Víno potom bude už len zrieť a čakať na svoju chvíľu v ideálnych podmienkach.
Výhody vinotéky
U vinotéky máte istotu, že archivované víno bude v správnej polohe i teplote a jeho kvalitu nebudú ohrozovať žiadne vonkajšie vplyvy. Ak by ste ho mali len tak niekde položené v obývačke, mohlo by mu uškodiť slnko alebo umelé svetlo.
Silné ultrafialové či neónové žiarenie vo fľaši spustí oxidáciu a vy sa tak budete musieť rozlúčiť s lahodnou arómou a chuťou. Víno má byť na tmavom mieste, kam sa žiadne svetlo nedostane. Preto je vinotéka ideálnou voľbou.
Ako si vybrať vinotéku?
Vinotéka už nie je len nevzhľadná chladnička, ktorú by ste najradšej niekam schovali. V dnešnej dobe máte na výber z rôznych dizajnov a veľkostí. Záleží len na tom, koľko fliaš v nej plánujete držať. Dokonca si môžete zaobstarať aj takú vinotéku, ktorá umožňuje odkladanie otvoreného nedopitého vína do dvierok.
Zdroj: Bigstockphoto.com
Pri výbere si dajte dobrý pozor najmä na spotrebu vinotéky. Keďže bude zapnutá dlhodobo, vyberte takú, ktorá je energeticky výhodná. Najnižšiu spotrebu majú tie, ktorých chladenie zabezpečuje kompresor. Fungujú na podobnom princípe ako bežná chladnička – využíva sa chladiaca tekutina. Tieto vinotéky sú výkonné, rýchlo chladia a nezruinujú vašu peňaženku.
Pred kúpou si tiež určte, koľko druhov vína v nej chcete skladovať. Podľa toho potom zistíte, koľko zónovú vinotéku potrebujete. Ak si vyberiete viaczónovú, môžete si v každej časti vinotéky nastaviť inú teplotu, a tak nechať zrieť viac druhov.
Typy vinoték
1. Voľne stojaca vinotéka
Voľne stojaca vinotéka je najpoužívanejším a najobľúbenejším typom. Vyrába sa v rôznych dizajnoch i veľkostiach a pokojne ju môžete mať aj v obývačke. Bude tam slúžiť nielen na skladovanie vína, ale aj ako zaujímavý a elegantný doplnok. Najmä ak si vyberiete nejakú v retro alebo minimalistickom čiernom dizajne.
Zdroj: Bigstockphoto.com
Voľne stojace vinotéky sa vyrábajú v jednozónových aj dvojzónových prevedeniach a cena závisí od veľkosti a výkonu. Nájdete jednoduché modely, za ktoré zaplatíte okolo 100 eur, aj luxusné a prepracované za vyše 1000 eur.
2. Vstavaná vinotéka
Vstavaná vinotéka sa hodí najmä do kuchyne, kde sa môže priamo nainštalovať do kuchynskej linky alebo ostrovčeka. Bude tak praktickým a nenápadným doplnkom k ďalším zabudovaným spotrebičom.
Vstavané vinotéky pôsobia moderne a nekazia celkový vzhľad miestnosti. Ich cena je podobná ako pri voľne stojacich vinotékach a takisto sa vyrábajú vo viaczónových prevedeniach. Jediná nevýhoda je, že ich nemôžete presúvať z miestnosti do miestnosti.