Malá chladnička: Oplatí sa do nej investovať?

podľa spravca
0 komentár
Malá chladnička

Rozmýšľate nad malou chladničkou na chalupu či internát? Neviete, či sa do nej oplatí investovať? Pozrite sa, aké sú jej výhody a nevýhody, a z akých typov si môžete vybrať.

Výhody a nevýhody malých chladničiek

Výhody

Malé chladničky sú ideálne do malých priestorov alebo na miesta, kde chodíte iba niekedy a chladnička s veľkým objemom je tam pre vás zbytočná. Tento typ sa používa najmä v chatách, chalupách či na internátoch, no svoje miesto si našli už aj v bežných domácnostiach. Malú chladničku na nápoje oceníte napríklad v lete na záhradnej párty.

Hoci ide o chladničky menších rozmerov, potraviny udržujú rovnako čerstvé ako klasická verzia. Nie sú drahé a na svoj chod nepotrebujú ani veľa elektrickej energie. Sú tiché, majú viacero priehradok a niekedy aj malý box na zeleninu a ovocie. Môžu byť voľne stojace alebo zabudované v kuchynskej linke či barovom pulte.

Nevýhody

Malé chladničky majú častejšie problém s termostatom a rýchlejšie sa prehrievajú. Niektoré typy sú pre ich ich veľkosť menej stabilné a je lepšie ich pripevniť o stenu alebo pri otváraní pridržiavať. Takisto sa stáva, že majú krátku napájaciu šnúru a horšie sa zapájajú.

Ako si vybrať

Nie všetky malé chladničky majú rovnaký účel. Preto je na začiatku dôležité ujasniť si, čo od nej očakávate. Či ju plánujete používať ako klasickú chladničku alebo len na chladenie nápojov. Výber závisí aj od toho, koľko priestoru máte k dispozícii.

Ako si vybrať chladničku

Pri kúpe myslite na to, že chladnička by mala mať okolo seba aspoň kúsok voľného priestoru (asi 2,5 cm). Inak by teplo, ktoré vzniká počas chladenia, nemalo kam odchádzať. Takisto záleží na tom, koľko peňazí ste do nej ochotní investovať. Dizajnové modely sú drahšie, jednoduché verzie kúpite aj do 100 eur.

Typy malých chladničiek

1. Monoklimatická

Malú monoklimatickú chladničku využijete na chladenie potravín aj nápojov. Ako už napovedá jej názov, mrazenie od nej nečakajte. Vďaka tomu však ponúka viac priestoru na odkladanie čerstvých potravín.

Má nastaviteľný termostat a objem väčšinou od 80 do 160 litrov. Tento typ je ideálny najmä na chalupu či chatu, kde nebývate často, a jedlo nepotrebujete zamraziť do zásoby.

2. Kombinovaná

Kombinovaný typ má stále kompaktnú veľkosť, no nájdete v nej už aj malú praktickú mrazničku. Využívaná je preto najmä na internátoch, kde sa vždy hodí zamraziť jedlo či pečivo na neskôr. Je to skvelý kompromis aj do menších bytov či kancelárskych priestorov.

Typy malých chladničiek

Aj napriek tomu, že má mrazničku, je v nej stále dosť miesta na čerstvé potraviny. Pri malej kombinovanej chladničke si dávajte pozor na to, aby bola dobre izolovaná. Inak by sa mohlo stať, že bude mraziť aj v chladiacej časti. Takisto je dobré zvoliť model s automatickým odmrazovaním.

3. Chladnička na nápoje

Obľúbeným typom je aj špeciálna chladnička na nápoje. Tá nechladí až tak silno, aby ste v nej mohli skladovať potraviny, hoci na pár hodín by to určite zvládla. Táto chladnička sa hodí najmä do domáceho baru či ako doplnok do kuchyne.

Aj keď ju máte zapnutú dlhodobo, nepotrebuje veľa elektriny a je úplne tichá. Môžete si vyberať z rôznych veľkostí aj dizajnov. Chladničky na nápoje sú často vyrábané v naozaj zaujímavých štýloch, takže budú netradičným doplnkom kuchyne.

 

Zdroj foto: Unsplash.com, Zdroj: Pexels.com

Tiež sa ti môže páčiť