Ako si vybrať ten správny matrac na spánok, ktorý bude najlepšie zodpovedať individuálnym potrebám

podľa spravca
0 komentár
Ako si vybrať ten správny matrac na spánok, ktorý bude najlepšie zodpovedať individuálnym potrebám

Kvalitný odpočinok a zdravý spánok sú súčasťou zdravého životného štýlu a dôležitou podmienkou zachovania zdravia. Väčšina dnešných ľudí má sedavé zamestnanie, ktoré zaťažuje chrbát a šiju, trpí chronickým stresom a málo pohybu a často je posteľ doma takmer jediný spôsob, ako si po práci oddýchnuť.

Na nepohodlnom mieste na spanie, nekvalitnom alebo nevhodnom matraci je to však nemožné. Človek si bude dlho hľadať polohu, aby zaspal a nebude si môcť poriadne oddýchnuť. Výsledkom je ranný pocit vyčerpania a boľavé svaly. Nielenže to ovplyvní vašu pohodu, náladu a produktivitu, ale v budúcnosti to poškodí aj vaše zdravie. Aby ste tomu zabránili, vymeňte matrac. K jeho výberu však treba pristupovať s rozumom, pretože sa môžete pomýliť a ani ten najdrahší prípravok vám spánok nezlepší.

Ako si vybrať perfektný matrac

Dobrý matrac je v prvom rade taký, ktorý spĺňa individuálne parametre tela, osobné potreby a podporuje chrbticu v správnej polohe počas spánku.

Ortopedické matrace sú toho schopné. Existujú v niekoľkých typoch podľa konštrukcie, líšia sa veľkosťou, úrovňou tuhosti, použitými materiálmi atď. Tieto faktory ovplyvnia komfort odpočinku, preto by ste im mali venovať osobitnú pozornosť.

Takže hlavné kritériá pre výber matraca.

Tuhosť

  • Mäkké – vhodné pre ľudí s nízkou hmotnosťou a bez problémov s chrbticou. Je tiež optimálnym riešením pre ľudí, ktorí radi spia na boku.
  • Polotuhá je univerzálna možnosť pre väčšinu. Dobre vyvážená opora tela do 90 kg, optimálna pre starších ľudí a ľudí s problémami s chrbtom.
  • Tvrdé poskytujú maximálnu podporu pre správnu polohu chrbtice. Vhodné pre ľudí s vyššou hmotnosťou a spánkom na bruchu. Vhodné na boľavý chrbát.

Zvážte aj maximálne hmotnostné zaťaženie (materiály, konštrukcia a pod.). Od toho závisí životnosť matraca.

Veľkosť

Vyberte si v závislosti od vašich osobných potrieb. Štandardné rozmery – od 90×200 (jednoduché) do 200×200 cm (dvojité). Do priestoru aj spálne si môžete vybrať euro matrac.

Pri hmotnosti nad 100 kg je optimálna výška 25 cm. Na zníženie tlaku je pre starších ľudí vhodný model do 20 cm, podľa stavu kĺbov. Detské matrace sú 8-18 cm s prihliadnutím na vek, váhu a lôžko (detské/obyčajné).

Výplň

Nesmú chýbať prírodné, moderné materiály. Ako výstuž matracov sa v kvalitných matracoch používa vzduch priepustná HR pena, odolná proti opotrebovaniu, elastická a hypoalergénna polyuretánová pena alebo silná POE pena. Pevnosť a odolnosť dodáva aj vrstva kokosového vlákna.

Ak si vyberiete pružinový matrac, venujte pozornosť modelom s viacerými alebo mikro vreckami. Čím je ich viac, tým vyšší je ortopedický efekt anatomického opakovania kriviek tela.

Použite teda tieto kritériá na výber kvalitného a pohodlného matraca, ktorý vám zabezpečí zdravý spánok a pevné zdravie!

Tiež sa ti môže páčiť