10 tipov pre čistú a útulnú kuchyňu bez špiny a mastnoty

podľa spravca
0 komentár
10 tipov pre čistú a útulnú kuchyňu bez špiny a mastnoty

Zo všetkých miestností v domácnosti je kuchyňa tá, ktorá si vyžaduje vašu pozornosť každý deň. Tu raňajkujete, obedujete, večeriate, medzitým sa stretnete s partnerom pri šálke kávy, s deťmi pri pohári citrónovej malinovky či hrnčeku kakaa, s priateľmi pri pohári vína. Tu omrvinky, tam rozliaty nápoj, vždy sa nájde niečo, čo je potrebné vyčistiť.

Aj keď sa vám práve do toho nechce, čistenie kuchyne nezanedbávajte. Ak si zaužívate niekoľko trikov na priebežné upratovanie, to hĺbkové bude o to jednoduchšie. Pomôžte si týmto sprievodcom, v ktorom nájdete tipy na efektívne čistenie kuchyne.

Denne, 1 × do týždňa, 1 × za mesiac

Mnohí sa pozerajú na kuchyňu ako na jeden celok, preto dôkladné upratovanie často odkladajú na neskôr. Potom, keď si naň konečne nájdu čas, vrhnú sa na okná, rúru, digestor, chladničku, vnútro skriniek a nakoniec zistia, že v kuchyni strávili celý deň. Niet sa potom čo čudovať, že upratovanie sa stáva nočnou morou.

Veľmi dobrým spôsobom, ako udržiavať čistotu v domácnosti a obzvlášť v kuchyni, je, ak si úlohy súvisiace s upratovaním kuchyne rozdelíte do 3 skupín. Môžete sa riadiť všeobecným pravidlom 1 – 7 – 30 (deň, týždeň, mesiac).

Každodenné úlohy

  • Utrite a vyčistite pracovnú dosku
  • Utrite a vyčistite indkučnú dosku sporáka
  • Umyte použitý riad, vyložte čistý riad z umývačky a odložte ho na miesto
  • Umyte umývadlo univerzálnym čistiacim prostriedkom a utrite dosucha
  • Všetky veci a predmety, ktoré nie sú na svojom mieste, upracte
  • Všetko, čo nepatrí do kuchyne, odneste na miesto
  • Povysávajte/pozametajte podlahu a utrite rozliate tekutiny

Raz za týždeň

  • Vyčistite vonkajšie časti malých aj veľkých spotrebičov
  • Utrite vonkajšie časti chladničky, zľahka utrite aj vnútro chladničky
  • Vyhoďte zvyšky jedál a potraviny po záruke
  • Utrite dvierka skriniek, aby ste odstránili odtlačky prstov a šmuhy
  • Vyčistite a vyleštite umývadlo
  • Vymeňte hubky, špongie, utierky
  • Umyte podlahu. Možno budete musieť umývať častejšie, ak máte v domácnosti malé deti, domáce zvieratá alebo neporiadnych kuchárov
  • Vyčistite a dezinfikujte odpadkové a recyklačné nádoby

Raz za mesiac

  • Utrite vnútro skriniek a zásuviek, utrite dvierka
  • Vyčistite a umyte všetky kuchynské regály a rôzne organizéry
  • Vyčistite rúru
  • Vyprázdnite chladničku a dôkladne ju vyčistite
  • Vyčistite umývačku riadu. Venujte zvýšenú pozornosť aj tesneniu a filtru

Ako na upratovanie kuchyne

To, aké úsilie musíte vynaložiť na denné čistenie kuchyne, závisí najmä od toho, ako veľmi kuchyňu používate. Hĺbkové mesačné čistenie je zas spojením každodenného a týždenného. V niekoľkých krokoch si preto ukážeme, ako by malo vyzerať týždenné čistenie.

1.   Pripravte si správne pomôcky

Ak máte poruke správne čistiace pomôcky a prípravky, práca bude pohodlnejšia a efektívnejšia. Aj keď na vás oči vyvaľuje špina zažratá, vyvarujte sa používaniu tvrdých kief a špongií. Najmä na citlivé povrchy, ako sú pracovná doska či sporák.

Možno vás to bude ťahať k nákupu drahých čistiacich prostriedkov, ktoré sľubujú perfektný výsledok do niekoľkých minút. Takéto prípravky však často obsahujú agresívne látky, ktoré do kuchyne veľmi nepatria. Majte preto na pamäti, že väčšina nečistôt sa dá vyčistiť handričkou z mikrovlákna a mydlovou vodou.

2.   Upracte viditeľný neporiadok

Docieliť poriadok v kuchyni sa vám nepodarí, ak budete obchádzať povyťahované dózy so surovinami, kuchynské náčinie, nápoje, riad a pod. Preto pred tým, ako zaútočíte na samotné povrchy, odložte na miesto všetko, čo je tam navyše. Uľahčí vám to čistenie kuchynskej linky.

Náš tip: Viete, ako si vybrať vhodnú kuchynskú linku?

Výnimkou sú jedlá a potraviny, ktoré by mali putovať do chladničky. Tie si chvíľu nevšímajte. Prídu na rad pri upratovaní chladničky.

Zato môžete do komory odniesť suché a trvanlivé suroviny. Odložiť na miesto kávu, čaje a pod. Kuchyňa sa často mení na miesto pre domáce úlohy či detské hry. Zavolajte deti, aby si odniesli svoje veci do detskej izby.

3.   Preč s riadom

Či už umývate riady ručne alebo to za vás robí umývačka riadu, je čas vrátiť taniere, šálky, poháre, príbory aj hrnce späť do skriniek. Neodkladajte ich do odkapávača, ale hneď ich utrite. Spustite umývačku riadu, aj keď nie je celkom naplnená.

Kým beží umývací program v umývačke riadu, prejdite na ďalšie body. Ak je umývačka prázdna, vložte na horný stojan misku s bielym octom a pustite umývací cyklus. Biely ocot v kombinácii s vodou je účinný spôsob, ako sa zbaviť usadenín tvrdej vody. Rovnako dobre funguje aj sóda bikarbóna.

4.   Zhora nadol

Bez ohľadu na to, ktorú miestnosť upratujete, čistenie zhora nadol má vždy zmysel. Aby ste mohli utierať spodné plochy, musíte najprv od prachu vyčistiť tie najvrchnejšie. V kuchyni určite začnite oprašovaním stropných svietidiel, utrite vrchnú časť chladničky a vrchnú časť skriniek.

5.   Chladnička

Dôkladné čistenie chladničky, prípadne rozmrazovanie mrazničky si nechajte na mesačné hĺbkové čistenie. V týždennom rozpise majte poznačené, že je potrebné chladničku vyprázdniť, poutierať police a vnútorné steny. Nezabudnite na zásuvky a závesné systémy.

Na čistenie chladničky si vystačíte roztokom z 1 litra vody a 2 polievkových lyžíc sódy bikarbóny. Týmto roztokom poutierajte povrchy. Potom znova utrite čistou handričkou, ktorú budete priebežne oplachovať pod tečúcou vodou. Sóda bikarbóna funguje aj ako pohlcovač pachu. Nechajte trochu sódy v miske v chladničke, chladnička bude voňať sviežo.

Utrite aj tesnenia okolo dverí a skontrolujte, či chladnička funguje správne. Rovnako skontrolujte stav mrazničky. Vedeli ste napríklad, že chod chladničky ovplyvňuje aj teplota okolia?

Mohlo by vás zaujímať: Viete, aká je ideálna teplota v kuchyni?

Pred vkladaním potravín späť do chladničky skontrolujte ich čerstvosť a záruku. Všetko pokazené a po záruke vyhoďte. Toto je tiež ideálny spôsob, ako si spísať zoznam chýbajúcich potravín.

6.   Malé spotrebiče

Na rad prichádzajú malé spotrebiče. Teraz nie je čas na hĺbkové čistenie, no nič vám nebráni v tom, aby ste ich poutierali z vonkajšej strany a odstránili nečistoty zvnútra. Zamerajte sa na mikrovlnnú rúru, kávovar, hriankovač, toastovač, mixér a pod.

Vysypte omrvinky z hriankovačov. Na kávovare spustite čistiaci cyklus. Vnútro mikrovlnnej rúry utrite roztokom z vody a bieleho octu a utrite ho dosucha.

Na čistenie mikrovlnky funguje aj citrón. Šťavu z polovice citróna vytlačte. Do tejto šťavy vložte polovice citróna spolu s asi 100 ml vody. Vložte misku do mikrovlnnej rúry a nastavte na vysokú teplotu na dve až tri minúty. Para uvoľní všetky nepoddajné kúsky zaschnutého jedla. Mikrovlnná rúra získa krásnu sviežu vôňu, antibakteriálne vlastnosti citróna zas pomôžu dosiahnuť žiarivú čistotu.

7.   Sporák a rúra

Dôkladnú údržbu vnútra rúry stačí vykonávať na mesačnej báze. Raz za týždeň však sporák a rúru vyčistite zvonka. Opäť začnite zhora.

Ak máte plynový sporák, vyberte mriežky. Ak sú špinavé, namočte ich, aby ste uvoľnili aj odolné nečistoty. Povrch pod nimi utrite univerzálnym čistiacim prostriedkom.

Na elektrický sporák funguje saponát zriedený s vodou. Indukčná varná doska je super jednoduchá, vystačíte si s teplou mydlovou vodou.

Keď je vrchná časť čistá, utrite prednú časť. Nezabudnite na gombíky a displej.

Nakoniec skontrolujte odsávač pár. Digestorové filtre stačí umývať raz za mesiac, no na týždennej báze kontrolujte, či nie sú príliš zanesené. Skontrolujte tiež tukový filter, ktorého úlohou je zabezpečiť kvalitnú filtráciu vyfukovaného vzduchu. Ak je potrebné, filter vymeňte. Môžete použiť univerzálny tukový filter do digestora, ktorý pasuje takmer do všetkých typov.

8.   Umývadlo

Vyčistite umývadlo do hĺbky. Hĺbkové čistenie umývadla je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Nastriekajte jemný čistiaci prostriedok na celé vnútro drezu a prípravok rozotrite vlhkou handričkou. Nechajte pôsobiť cca 5 minút. Pomocou mäkkej špongie dôkladne vydrhnite. Potom opláchnite.

Na čistenie ťažko dostupných štrbín použite zubnú kefku namočenú v teplej mydlovej vode. Všetky zvyšky vody vyleštite suchou handričkou.

Ak vás trápi nepríjemný zápach z odtoku, použite odstraňovač zápachu, alebo sa inšpirujte ďalším domácim receptom.

Pol pohára sódy bikarbóny nasypte do misky. Trocha zohrejte pol pohára citrónovej šťavy a pridajte ju do sódy bikarbóny, aby sa v nej rozpustila. Zmes mierne premiešajte a vylejte ju do odtoku. Počkajte 10 minút, aby hmota absorbovala a rozpustila všetku zapáchajúcu špinu uviaznutú v odtokovej rúre.

9.   Odpadkový kôš

Vyprázdniť odpadkový kôš nestačí. Keď vyberiete odpadkové vrece a odnesiete ho do kontajnera, dajte si tú námahu a umyte aj vnútro samotného koša. Odporúčame použiť akýkoľvek dezinfekčný prostriedok pre lepší účinok. Nastriekajte ho aj na vonkajšiu časť koša a utrite. Až potom vložte nové prázdne odpadkové vrece.

Rovnakú pozornosť venujte aj ďalším nádobám na triedenie odpadu.

10.               Podlaha

Každé efektívne upratovanie domácnosti končí čistením podlahy. Pred umývaním ju zbavte všetkých nečistôt, omrviniek a smetí. Použite metličku a lopatku, alebo vysávač. Pomocou rôznych nástavcov vysávača vyčistite aj ťažko dostupné miesta.

Na umývanie podlahy použite čistič, ktorý je vhodný na čistenie vašej podlahovej krytiny. Niečo iné znesie keramická dlažba, niečo iné masívne drevo.

Na záver

Teraz, keď je vaša kuchyňa čistá a lesklá, môžete späť na zem položiť koberček a na držiaky zavesiť čisté utierky na riad. Uvarte si kávu alebo čaj a vychutnávajte si ten nádherný pocit.

Aby ste si tento pocit udržali čo najdlhšie, naučte sa robiť drobné úkony počas dňa. Pracovnú dosku utierajte ihneď, ako na nej zbadáte omrvinky či rozliate tekutiny. Sporák vyčistite ihneď po varení. Umyte, utrite a odložte riad. Večer pustite umývačku riadu, aby ste ju ráno mohli vyložiť.

Akokoľvek lákavé je odložiť upratovanie kuchyne na zajtra, premôžte sa a strávte v nej zopár minút navyše. O to rýchlejšie budete mať hotové hĺbkové čistenie, ktoré je pre zdravú klímu a príjemnú atmosféru v kuchyni nesmierne dôležité.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky: https://www.freepik.com/

 

 

 

Tiež sa ti môže páčiť