Ako vybrať záhradný nábytok, ktorý vám vydrží dlhé roky

podľa spravca
0 komentár
Ako vybrať záhradný nábytok, ktorý vám vydrží dlhé roky

Záhrada pri rodinnom dome znamená možnosť tráviť na čerstvom vzduchu veľkú časť roka. Súčasťou záhrad bývajú presklené terasy, pergoly alebo altánky, ktoré sú priam stvorené na príjemné posedenie s rodinou. Preto je dôležité vybrať záhradný nábytok, ktorý bude pohodlný a zároveň vám poslúži dlhé roky bez nutnosti komplikovanej údržby či dokonca výmeny.

Záhradný nábytok z odolného materiálu

Väčšie zostavy záhradného nábytku nie sú najlacnejšou záležitosťou. Napriek tomu by ste nemali na nábytku šetriť. Dajte prednosť kvalite pred kvantitou. Zopár ušetrených eur sa vám môže o pár rokov vrátiť ako bumerang a vy budete musieť investovať do opravy alebo kúpy nového nábytku. Našťastie máte na výber viac typov materiálu, ktoré sú odolné a takmer nezničiteľné.

Hliník

Prvým z materiálov ako stvorených na výrobu nábytku do záhrady je hliník. Hliník sa v posledných rokoch čoraz viacej používa na výrobu okenných a dverových profilov, plotov či veľkých presklených konštrukcií. Svoje miesto si našiel aj pri výrobe záhradného nábytku. Tento materiál je veľmi ohybný, ľahký a zároveň pevný. Jednoducho sa s ním manipuluje a môžete ho vďaka tomu ľubovoľne premiestňovať. Dôležitou vlastnosťou hliníka je i to, že nepodlieha korózii ani na odkrytom priestranstve. Záhradný nábytok vyrobený z hliníka ošetrený vhodnou povrchovou úpravou vám bude slúžiť celý život a skvele doplní kolorit modernej záhrady.

Ratan

Ratanový nábytok do záhrady sa vyrába z umelého ratanu. Prírodný ratan je vhodný len do interiéru alebo na kryté terasy. Výhodou umelého ratanu je možnosť si vybrať z viacerých farebných prevedení. Vďaka tejto vlastnosti viete nábytok vzhľadovo prispôsobiť celej záhrade. Záhradné stoly a stoličky vyrobené z ratanu môžu stáť mesiace na slnku, môže na nich pršať alebo snežiť. Umelý ratan odolá naozaj všetkému. Zároveň rokmi nestráca farbu a nehrozí vám ani plesnivenie nábytku. Ratan je plne recyklovateľným, ekologickým materiálom.

Drevo

Pri kúpe dreveného záhradného nábytku dbajte na to, aby išlo o tvrdé druhy dreva. Na záhradu sa hodí nábytok vyrobený z eukalyptu alebo teaku. Teakový záhradný nábytok sa stal trendom posledných rokov kvôli vzhľadu a vlastnostiam, ktoré nemá žiadne iné drevo. Teakový nábytok je krásnej medovo-hnedej farby, na prvý pohľad pôsobí robustne a pevne. Odoláva výkyvom počasia, nevadí mu vlhkosť a ani UV žiarenie. Dôležitou vlastnosťou teakového dreva je jeho odolnosť voči plesniam, hmyzu a škodcom.

Bezúdržbový záhradný nábytok

Všetky tri spomínané druhy materiálov sú takmer bezúdržbové. Hliníkové záhradné zostavy stačí občas utrieť od prachu a skontrolovať pevnosť spojov. Dotiahnite skrutky, pretrite ich olejom, očistite povrch nábytku a máte na niekoľko mesiacov pokoj. S ratanovým nábytkom to budete mať dokonca ešte jednoduchšie. Nemusíte ho olejovať alebo doťahovať, ale len umývať čistou alebo mydlovou vodou. Obávate sa komplikovanej údržby dreva? S teakovým drevom vám nehrozia dlhé hodiny trávené lazúrovaním alebo morením. Teakový záhradný nábytok môžete nechať stáť vonku dlhé roky bez povšimnutia. Jediné, čo sa s ním stane bude to, že zmení farbu z hnedej na sivú. Ak raz do roka tento nábytok natriete jemnou vrstvou teakového oleja, nestratí svoju farebnosť a vydrží vám dlhé roky.

 

Tiež sa ti môže páčiť