Detský svet je plný radosti, nadšenia z hier a spoznávania sveta. V súčasnosti majú deti na výber hračky, o ktorých sa nám v detstve ani nesnívalo. Snažte sa deti nezahlcovať kvantami hračiek, ale hľadajte také, ktoré ich zabavia a zároveň budú rozvíjať ich mentálne a motorické schopnosti.
Hračky vyberajte podľa veku dieťaťa
Každý rodič túži po tom, aby bolo jeho dieťa veselé a múdre. Šťastie dieťaťa i jeho rozvoj závisí od prostredia, ktoré ho obklopuje a od hračiek, s ktorými sa hrá. Pri výbere hračky pre vaše dieťa prihliadajte predovšetkým na jeho pohlavie a vek. Nemusíte sa však obávať, keď sa dievčatko rado hrá s autíčkami a chlapček s bábikami. Dôležité je nechať deti vybrať si, čo ich zaujíma a zabaví.
Hračky pre najmenšie deti
Niekoľkomesačné bábätká potrebujú pre svoj rozvoj hračky, ktoré budú podporovať vývoj ich jemnej motoriky a zrakových schopností. Najviac ich zaujmú hračky, ktoré vydávajú zvuky, sú farebné alebo sa blýskajú. Nad postieľku im zaveste viacfarebný kolotoč, na koberček umiestnite hrazdu so zavesenými postavičkami a v ich okolí by sa mali nachádzať hrkálky, gumové hračky na hryzenie alebo šušťavé knižky. Batoliace sa deti už dokážu prekladať veci, stláčať gombíky, otvoriť dvierka či roztočiť loptičky. Potešia ich hračky pre deti, ktoré môžu ovládať a premiestňovať. Po prvom roku života sa deťom začínajú páčiť hračky, ktoré im pripomínajú svet dospelých. Otca napodobnia jazdením v autíčku a mamičku pri imaginárnom varení. Pre dvojročné deti už nie je problém skladať stavebnice, počúvať audio knižky alebo sa starať o plyšové zvieratká. Pri malých deťoch si vždy preverte vhodnosť hračky pre daný vek. Myslite na bezpečnosť a vyberajte také hračky, s ktorými sa deti môžu hrať aj samé.
Hračky pre predškolákov a školákov
Škôlkari sa už dokážu zahrať spoločne. Často sa vám stane, že k vám príde na návštevu kamarát zo škôlky, a preto sa vám budú doma hodiť spoločenské hry pre najmenších, väčšie stavebnice, domčeky pre bábiky, detské kuchyne alebo interaktívne zvieratká. Dievčatá obľubujú hru na obchod, vystrihujú si obrázky či kreslia. Chlapci radi stavajú, opravujú, hrajú sa s vláčikmi alebo jazdia na prvom bicykli. Všetky tieto hry rozvíjajú u predškolákov ich predstavivosť a učia ich vnímať súvislosti. Deti, ktoré začnú chodiť do školy sa zaujímajú o technológie, túžia po prvom detskom tablete alebo sa zabavia pri výukových programoch. V tomto veku im nerobia problém puzzle, hlavolamy a dokážu hrať karty s rodičmi. Dôležité je školákov vzdelávať aj mimo školy. Farebná encyklopédia ich zabaví a zároveň získajú nové vedomosti.