Ako zvládnuť jarné upratovanie v dome?

podľa spravca
0 komentár
Ako zvládnuť jarné upratovanie v dome?

Veľké upratovanie potrebuje každá domácnosť aspoň raz v roku. Prvé teplé mesiace sú na to ideálnou príležitosťou. Kompletné upratanie celého domu vám pomôže udržiavať poriadok po zvyšok roka. Vyžaduje si však dôkladnú prípravu a plánovanie. Ako na to?

Vyhraďte si dostatok času

Jarné upratovanie sa od toho bežného líši spojením viacerých dôležitých krokov, ktoré stačí robiť len príležitostne. Nemyslite si preto, že ho zvládnete len za niekoľko hodín. Ideálny je jeden víkend, prípadne rozdelenie upratovania do niekoľkých dní. 

Každý deň sa môžete niekoľko hodín venovať jednej miestnosti alebo konkrétnej činnosti ako umývaniu okien, podláh, triedeniu vecí a podobne. Rozdelenie času vám pomôže udržať si motiváciu a všetko dokončiť.

Čím väčší priestor, tým dôležitejší plán

K projektom malých rodinných domov zvyčajne patria aj práce na záhrade a v ich okolí. Inšpirujte sa preto našim článkom a pripravte si zoznam úloh, ktoré vás čakajú. Odporúčame začať s upratovaním interiéru, pokračovať technickou údržbou objavených porúch a skončiť príjemnou prácou na slnku v záhrade.

Uistite sa, že máte všetky potrebné čistiace prostriedky, aby ste nemuseli odbiehať. Vyskúšať môžete aj spoľahlivé prípravky bez agresívnej chémie. Ochránite tak zdravie seba a svojich blízkych, aj životné prostredie. Nezabudnite ani na potrebné pomôcky a dostatok handier.

Najprv sa zbavte nepotrebných vecí

Táto časť je zvykne byť náročná skôr psychicky, než fyzicky. Pred vami je totiž ťažké rozhodovanie sa medzi skladovaním starých vecí a ich vyhodením. Ak si však nie ste pri niektorých istí, odložte ich na mesiac bokom. Ak ste ich medzitým nepotrebovali, pravdepodobne už ani nebudete.

Triedenie a usporiadanie šatníka pôsobí oslobodzujúco. Rovnako sa vrhnite aj na kuchynské pomôcky, pivnicu, garáž a preplnené šuflíky. Nezabudnite povyhadzovať staré prípravky z kúpeľne. Získate tak viac miesta pre potrebné veci a poriadok. Celá domácnosť tak bude pôsobiť čistejšie a usporiadanejšie.

Ako na upratovanie interiéru?

Vždy postupujte smerom zhora nadol a zvnútra von. Vyzametajte rohy, utrite prach na policiach, utrite žiarovky, lampy a rámy a umyte okná. Následne povysávajte a vyčistite pohovky a matrace, operte závesy, periny a vankúše a pokračujte uprataním a umytím stolov a ďalšieho nábytku.

V kuchyni okrem toho umyte a vydezinfikujte koše na smeti, vyčistite chladničku, mrazničku a mikrovlnnú rúru, vymeňte filter v digestore, odvápnite rýchlovarnú kanvicu a umyte aj rúru na pečenie a sporák. Poriadne povysávajte a vytepujte koberce, či umyte podlahy. Teraz môžete použiť aj špeciálny prípravok pre ošetrenie ich povrchu.

Prach je potrebné utrieť aj z listov izbových rastlín. Nezabudnite ani na detaily ako sú kľučky dverí a vypínače. Vyčistite aj klávesnicu a monitor počítača, či dalšie zariadenia. Teraz môžete usporiadať aj káble a skryť ich do lišty vo farbe steny.

Tiež sa ti môže páčiť