Aký je rozdiel medzi balkónom, terasou a loggiou?

podľa spravca
0 komentár
Aký je rozdiel medzi balkónom, terasou a loggiou?

V inzerátoch na prenájom či kúpu bytov sa často stretávame s týmito názvami. Ak však chýbajú obrázky, niekedy si nemusíme byt istí, čo tým predávajúci vlastne myslí. Aký je medzi nimi rozdiel?

Všetky tri názvy sú súčasťou bytov a zároveň miestami buď na oddych, malú záhradku, na odkladanie vecí a podobne. Pri kúpe nehnuteľnosti by ste mali poznať rozdiely medzi balkónom, loggiou a terasou.

Balkón

Balkón je typ externého priestoru bytu, ktorý vyčnieva von z bytovky, nachádza sa mimo fasády nehnuteľnosti a presahuje pôdorys bytu. Štandardná veľkosť balkóna je od 1 m2 do 2,5 m2 a zvyčajne býva ohraničený zábradlím. Najčastejšie ho nájdete na tehlových bytovkách. Keďže mu chýbajú bočné steny a strop, pred zlým počasím vás neochráni. No ak je vonku pekné počasie môžete si na ňom vychutnať rannú kávu či vysušiť veci z práčky.

Tip: Zasklenie balkónov je však už v dnešnej dobe možné. Ak plánujete tento krok, prečítajte si na, čo všetko by ste sa mali pripraviť ak si chcete dať zaskliť balkón.

Loggia

Loggia je typom externého priestoru, ktorý na rozdiel od balkónu spadá do pôdorysu bytového domu a je z oboch strán ohraničený. Rozloha loggie je štandardne väčšia než rozloha balkónu a zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí od 3 do 6 m2. Výhodou loggie je, že poskytuje obyvateľom viac súkromia. Zasklená loggia eliminuje hluk z cesty a taktiež lepšie ochráni pred nepriaznivým počasím.

Vnútorná loggia je umelo dobudovaná loggia, kde si majiteľ postaví novú priečku a dobuduje balkónové dvere a okno. Vnútorne loggie sa vytvárajú najmä vtedy ak bytu chýba balkón.

Terasa

Aký je rozdiel medzi balkónom, terasou a loggiou?Terasa je zvyčajne chápaná ako otvorená plocha spojená s budovou a slúžiaca ako vonkajší obývací priestor. Terasa má oproti balkónu a loggii mnoho výhod, a to najmä, čo sa týka komfortu. Rozmery terasy sa štandardne pohybujú medzi 8 – 30 m2. Existujú však aj terasy, ktoré majú rozlohu viac ako 50m2. Byty s terasou sú najvyhľadávanejšie, pretože ponúkajú nielen viac súkromia a pohodla, ale aj miesto pre záhradný nábytok, sedením, kvety, gril a podobne. V lete sa môže zmeniť na kuchyňu a je obľúbeným miestom na posedenie pre rodinu a priateľov. Môžete si tam dať umelý trávnik, drevenú podlahu či vírivku.

Či už sa chystáte kúpiť byt s balkónom, loggiou alebo terasou pamätajte, že najdôležitejšie je to, aby ste sa vy cítili príjemne.

Tiež sa ti môže páčiť