Aký kotol vybrať na vykurovanie?

podľa spravca
0 komentár

Plyn je v dnešnej dobe veľmi vzácny, keďže ide o palivo, ktorému vďačíme za teplo. Ide o komfort, za ktorý si musíme pochopiteľne aj zaplatiť. To riešime výberom plynového kotla, ktorý môže do istej miery ovplyvniť cenu, ktorú zaplatíme za vykurovanie.

Stacionárny alebo nástenný kotol?

Kotly na vykurovanie rozdeľujeme na stacionárne a nástenné. Čo sa týka prvého typu, teda kotla stacionárneho, jeho podstata spočíva v systéme bez čerpadla. Je umiestnený na podlahe, čo je logické už podľa samotného názvu a jeho technické parametre postačujú na vykurovanie rodinného domu. K doprave vody na vykurovanie do jednotlivých radiátorov netreba využívať elektrickú energiu, no tie modernejšie už nefungujú bez elektrickej energie. Treba však dodať, že kvôli vyššej spotrebe plynu je tento typ kotlu menej obľúbený, no niektorí ľudia ho stále využívajú. Nástenné kotle ponúkajú širokú škálu výbavy a pre užívateľa poskytujú v podstate všetko, čo je potrebné. Komfort ohrevu teplej vody v zásobníku je v prípade plynového kotla vynikajúci! Svojou veľkosťou je možné tento kotol umiestniť kamkoľvek, pokojne aj do kuchyne. V porovnaní so stacionárnym kotlom, ktorý nahrieva celé kotlové teliesko s objemom približne 30 litrov vody, nástenný kotol má plochu výmenníku menšiu než veľkosť strany A4. Spotreba plynu je v prípade nástenného kotlu výrazne nižšia, pričom menšia spotreba je daná konštrukciou kotla ako celku.

Pravidelné kontroly kotlu!

Nech už máte akýkoľvek typ kotlu, je dôležité zabezpečiť jeho pravidelnú ročnú kontrolu. Treba si uvedomiť, že aj napriek ich vysokej životnosti môže dôjsť k poškodeniu, pričom následné opravy a servis nie sú najlacnejšie. Ak je možné, zabezpečte kontrolu ešte pred zimou, kedy sa bude kotol využívať najviac a buďte si istí, že je všetko v maximálnom poriadku!

 

Autorské právo: alexraths / 123RF Reklamní fotografie

Tiež sa ti môže páčiť