Chystáte sa maľovať interiér? Nie je farba ako farba

podľa spravca
0 komentár

Maľovanie interiéru nie je žiadna veda, no ešte predtým, ako sa do toho pustíte, je potrebné overiť si postup a zaobstarať kvalitné farby. Môže sa zdať, že každá farba je rovnaká, no to nie je pravda.

Za všetkým je zložitá chémia

Ak sa povie maľovanie domácnosti, každý si predstaví vedro s farbou, ktorú stačí premiešať a nanášať na stenu. Pôsobí to na prvý pohľad jednoducho, no úspech závisí nielen od postupu a kvality vykonanej práce, ale aj použitých farieb. Práve farba na stenu vie ovplyvniť celkový výsledok toho, ako bude váš interiér vyzerať. Moderné farby už majú podobný základ ako disperzné lepidlá čo znamená, že sú husté a preto je najlepším nástrojom na ich aplikáciu valček. Ten dokáže zjednotiť hrúbku nanesenej farby bez ohľadu na jej hustotu, čím sa povrch dokonale vyhladí.

Základom pre nanášanie farieb je pripravenosť podkladu tak, aby farba na stene držala dlhú dobu. Väčšinou sa používa penetrácia zrejúca niekoľko hodín pred samotným maľovaním. Vďaka nej spevníme podklad a zaistíme, že farba nasiakne rovnomerne po celej stene. Tento krok určite pri maľovaní nevynechajte, pretože inak sa môže stať, že sa bude stará farba lepiť na valček. Pozor si dajte aj pri riedení farby, pretože ak do nej pridáte viac ako 8% vody, pri maľovaní začne stekať smerom nadol. Pri riedení je dôležitá citlivosť, inak môžete farbu znehodnotiť ešte predtým, ako s ňou začnete pracovať.

Pozor na tónovanie, to má svoje hranice

Farby na stenu môžeme tónovať do rôznych odtieňov, no treba si dať pozor na zloženie pigmentov. V tomto prípade nie je farba ako farba, pretože kým menej kvalitné je možné tónovať do menej odtieňov, tie kvalitnejšie sa dajú použiť v tisíckach. Neodporúčame do farby primiešavať ani viac pigmentov, pretože nie každá farba ich dokáže naviazať a steny by zostali fľakaté. Po takomto výsledku nikto netúži a preto si dajte pri tónovaní farieb veľký pozor.

Najlepším riešením je poradiť sa s odborníkom alebo prečítať si niekoľko rád a tipov, ako na to. Ešte predtým, ako začnete s prácami, musíte mať k dispozícii všetko potrebné na maľovanie. Širokú ponuku tohto sortimentu nájdete na bugy.sk, kde nájdete aj tónovacie farby. Nemusíte tak navštevovať obchody a strácať čas, ktorý je možné využiť na samotné maľovanie. Okrem toto na Bugy nájdete aj iné výrobky ako napríklad kozmetiku, online drogériu, potreby na domáce práce a množstvo iných výrobkov.

Tiež sa ti môže páčiť