Kachle sú váš nábytok, nepodceňujte ich dizajn

podľa spravca
0 komentár

Krbové kachle sú cenovo dostupné a rýchlo vykúria celú miestnosť – ak necháte otvorené dvere na miestnosti, teplo sa rozšíri aj do okolitých izieb. Náklady na vykurovanie sú pri kachliach nižšie, pretože majú dlhšiu dobu výhrevnosti. Zriaďovacia cena kachlí je o niečo vyššia, no oproti krbu menej vysušujú vzduch a teplo je rovnomernejšie. Nie sú však iba praktické, ale aj estetické a okrášlia každý priestor.

TYPY KACHLÍ

V krbových kachliach môžete spaľovať drevo, brikety, pelety, uhlie. Môžete ich použiť na temperovanie alebo vykurovanie celého domu, chaty a iných priestorov. Môžu byť vybavené platňou, na ktorej je možné variť či ohrievať. Výstavba kachlí je veľmi jednoduchá, stačí ich postaviť na určené miesto a napojiť prívod vzduchu a komínový systém. Výhodné je, ak majú kachle odoberateľný rošt – ak budete kúriť iným ako tuhým palivom, rošt vyberiete a zväčšíte spaľovací priestor kachlí.

VEĽKOSŤ KACHLÍ

Veľkosť kachlí zvoľte tak, aby produkovali toľko tepla, koľko potrebujete. Poraďte sa so skúseným predajcom, ktorý zoberie do úvahy aj ďalšie faktory ako izoláciu domu, veľkosť miestností, pozíciu atď. Veľkosť by mala byť taká, aby ste ich dokázali použiť ako krbovú vložku, alebo ich postavíte do priestoru – zväčša blízko steny, ale nemusí to byť pravidlo. Ak kachle stoja samostatne, teplo, ktoré vyprodukujú neunikne komínom preč, ale ostane v miestnosti. V prípade kachlí ostáva v miestnosti až 70% vygenerovaného tepla, u krbu iba 5-10%, ostatné ujde komínom.

KONŠTRUKCIA KACHLÍ

Kachle vyzerajú úžasne v tradične aj moderne zariadených interiéroch. Oceľová konštrukcia kachlí zabezpečí, že hrejú hneď po založení ohňa. Kachle s keramickým obkladom sú obľúbené už dlhé stáročia, niet sa čomu čudovať, tento typ obkladu veľmi dobre akumuluje teplo. Kombinácia týchto dvoch obľúbených materiálov je teda ideálna – okamžité teplo aj jeho akumulácia. Používa sa aj mastenec, ktorý je teplotne veľmi stály a má dlhú životnosť. Ďalším obľúbeným materiálom je liatina.

Presklenie môže byť rovné alebo oblúkové, dvierka môžu byť rámové, bezrámové, dvojité. Hĺbka kachlí závisí od vášho vkusu – menšia hĺbka vyzerá veľmi elegantne. Obľúbenými sú kachle, ktoré majú pod spaľovacím priestorom plochu na uskladnenie dreva, vďaka čomu je kúrenie pohodlné.

Napojenie na komín je zozadu alebo zhora. Najmodernejšie krbové kachle využívajú pokročilú technológiu spaľovania. Krbové kachle od spoločnosti Austroflamm majú ohnisko z inovatívneho konštrukčného materiálu, vďaka ktorému majú optimálne zladený pomer medzi tepelnou vodivosťou a izoláciou. Palivo sa spaľuje s vysokou účinnosťou pri vyšších teplotách, čo prináša úsporu dreva a nízky obsah emisií.

 

 

Tiež sa ti môže páčiť