Ak chcete, aby bol váš živý plot hustý, kompaktný a v dobrej kondícii, je dôležité starať sa oň:
KEDY STRIHAŤ ŽIVÝ PLOT
Nový živý plot si vyžaduje tvarovanie prostredníctvom pravidelného zastrihávania, najmä počas prvých rokov po jeho založení. Zostrih sa vykonáva jeden až tri krát ročne, zvyčajne na konci zimy alebo začiatku jari. Aj správne hnojenie živému plotu prospieva, najlepšie až za rok po jeho vysadení, kedy sú už korene dostatočné prerastené. Volíme hnojivá, ktoré uvoľňujú živiny do pôdy postupne a nepopália korienky. Pravidelné hnojenie zabezpečí zosinenie a zahustenie plota, najlepšie je hnojiť hneď po zostrihaní.
TIPY REZOV
Ručné nožnice na živý plot sú vhodnejšie na živé ploty menších rozmerov, vysoké a rozľahlé živé ploty je praktickejšie strihať nožnicami na elektrický, akumulátorový, prípadne benzínový pohon. Bez ohľadu na to aké náradie a nožnice si vyberiete, dbajte o to, aby boli vždy dostatočne ostré a správne namazané. Počas strihania dbajte o vašu bezpečnosť, používajte ochranné okuliare a rukavice. Pred samotným zostrihávaním odstráňte zo zeme prípadné prekážky a ak potrebujete strihať vo výške nad úrovňou ramien, používajte pevný stupienok alebo rebrík. Elektrické nožnice nepoužívajte v sychravom počasí a po daždi. Kábel majte stále prehodený cez plece, aby ste zabránili jeho náhodnému prerezaniu.
TVAROVANÝ ŽIVÝ PLOT
Zvyčajná šírka živého plota je maximálne 60 cm a z oboch strán by mal byť mierne zúžený, so základňou širšou ako na vrchole, svetlo tak môže dopadať na celú plochu plota.
Tipy, vďaka ktorým bude živý plot upravený a hustý:
- Zostrih do roviny so zachovaním ostrých hrán môže byť zložitý, ak sa robí iba od oka. Ako pomôcku použite vodorovne napnutý špagát, uviazaný medzi dvoma pevnými kolíkmi, ktorý vás bude viesť počas zostrihávania vrcholkov plota. Zvislú líniu začiatku a konca plota udržíte pomocou kolíkov, prípadne palíc zapichnutých do zeme v úrovni, kde má byť plot zakončený.
- Ak chcete vrchnú časť plota zakončiť napríklad oblúkom, vystrihnite si šablónu z kartóna. Šablónu položte na plot a nožnicami kopírujte pozdĺž jej tvar.
- Pri strihaní držte ostrie nožníc rovnobežne s plotom a nožnicami pohybujte zospodu nahor.
NETVAROVANÝ ŽIVÝ PLOT
Prestrihávanie netvarovaného živého plota je podobné. Odstráňte všetky vytŕčajúce konáre a plot zarovnajte do požadovanej hrúbky. Používajte nožnice na to určené, najmä ak má plot veľké zelené listy, aby ste sa vyhli ich nevzhľadnému poškodeniu.
AKO STRIHAŤ PLOT
Spôsob zostrihávania a údržby živého plota závisí od jeho druhu:
SKUPINA 1: Vzpriamené kroviny
- Tvarovaný rez:
- Opadavé kroviny (hloh, vtáčí zob) – konáre skráťte na 15-30 cm; v lete zostrihnite iba končeky aby ste podporili ich zahustenie;
- Stálozelené kroviny (eskalónia, zemolez) – raz ročne skráťte všetky vytŕčajúce konáre asi o tretinu;
- Udržiavací rez vykonávajte medzi Májom a Septembrom – približne každé štyri až šesť týždňov zarovnajte boky a vrch plota, aby bol zachovaný jeho udržiavaný tvar.
SKUPINA 2: Nižšie opadavé rastliny, rastúce od koreňov bujnejšie
Do tejto kategórie patria napríklad buk, hrab, lieska, forzítia apod.
- Tvarovaný rez – po výsadbe skráťte výhonky o jednu tretinu. Opakujte to aj počas ďalšej zimy, aby ste predišli strapatému tvaru a podporili zahustenie plota.
- Udržiavací rez vykonávajte vždy v Júni (alebo po zakvitnutí) a v Auguste. Držte sa tvaru, ktorý sa smerom k vrcholu zužuje.
SKUPINA 3: Ihličnany a väčšina stálozelených krovín
Napríklad Cypruštek lawsonov, Cyprusovec leylandský, tis, vavrín, vavrínovec lekársky, skalník, hlohyňa apod.
- Tvarovaný rez – po výsadbe plota hlavné výhonky nestrihajte, iba jemne zarovnajte strapaté konce. V tete zostrihnite postranné odrasty a podoprite hlavné výhonky kolíkmi alebo palicami, aby rástli do výšky. Na plot s veľkými listami používajte iba ručné nožnice (napr. vavrín).
- Udržiavací rez – tvar plota udržiavajte strihaním jeden až tri krát počas letných mesiacov až do konca Augusta (tis až do konca Septembra). Hlavné výhonky skráťte do požadovanej dĺžky, aby mal plot pekný tvar. Skracovanie vetiev ihličnanov príliš nepreháňajte, ak sa odstrihnú príliš blízko kmeňa, už nedorastú.
OKOLIE ŽIVÉHO PLOTA
Aj okolie živého plota si zaslúži patričnú starostlivosť. Menej prístupné plochy pozdĺž živého plota potrebujú raz za čas tiež skultivovať. Na to vám ideálne poslúži krovinorez, prípadne kosačky. Krovinorezy s benzínovým motorom sú praktickejšie a výkonnejšie ako akumulátorové, ktoré majú menší výkon a kratšiu výdrž.