Letná pohoda na záhrade

podľa spravca
0 komentár

Leto si bez večerov v príjemnom vánku ani nevieme predstaviť. Každý túži byť po horúcom dni v chládku na terase a oddávať sa sladkému ničnerobeniu. A je jedno, či prežil deň v páľave na poli alebo v klimatizovanej kancelárii, alebo na sedadle služobného auta.

Základom takejto pohody je záhrada alebo terasa, či aspoň veranda, vybavená tým správnym záhradným nábytkom. Dostatočne priestranným, ale zároveň dostatočne útulným. Pre vytvorenie snovej a oddychovej atmosféry však treba ešte čosi navyše. A to je hra so svetlom.

Nechajte sa zlákať a vytvorte si ambientné osvetlenie pomocou rôznych zdrojov svetla. Limitom môže byť len zladenie s celkovým rázom záhrady či terasy. K modernému poňatiu sa nehodí petrolejka. Aj keď… Pekná záhradná petrolejová lampa v matnej čiernej farbe, nie je vôbec zlá a dokáže neskutočne podfarbiť aj prísne geometrické línie. Pri petrolejkách len malú poznámku. Podobne ako sviečky ich nikdy neumiestňujte na miesta dostupné malým deťom a vždy používajte len petrolej určený na svietenie. Ak sa v obchode zmýlite, a kúpite si technický petrolej, budete mať namiesto zdroja svetla zdroj dymu. Zrejme ešte nikto netestoval, ako tento dym odpudzuje komáre. Overené však je, že na ľudí pôsobí mimoriadne nepríjemne. 🙂

Ak nechcete riskovať, zostáva vám ešte veľké množstvo ďalších možností. Záhradné lampy oživované napríklad sviečkami sú len druhým schodíkom v dlhom rade záhradných svietidiel. Napríklad ponuka elektricky napájaných svietidiel (v súčasnosti takmer výhradne LED) či už so solárnym nabíjaním alebo bez neho je nepreberná. Závisí len vášho vkusu, či si vyberiete napríklad model imitujúci klasickú sviečku v drevenom lampáši, alebo dáte prednosť uletenému solárnemu slimákovi, ktorý v noci svieti svojimi očami. Nepáčia sa vám slimáky? Môžete si vybrať solárnu sovu, ktorej autor zrejme pri jej navrhovaní sledoval niektorú detskú kreslenú rozprávku. Ostatne, tú pripomínajú aj niektoré zapichovacie záhradné dekorácie.

Samozrejme, výber lámp sa neobmedzuje len na rustikálne, pseudorustikálne a zvieratkové modely. Vyberiete si aj v prípade, že dávate prednosť moderne. Rôzne zapichovacie lampy v tvaroch inšpirovaných tvarmi pouličných lámp, ale aj jednoduchými geometrickými tvarmi, ako sú gule či valce rôznych veľkostí.

Netreba však zabúdať ani na odvrátenú stranu romantických svetielok. Priťahujú totiž komáre, čo môže byť v miestach, kde je blízko voda veľmi nepríjemná záležitosť. Bohužiaľ, zbaviť sa všetkých krvilačných večerných návštevníkov, to nedokážeme. Čo však isto zvládnete, je namontovať na dvere dodatočné dvere proti hmyzu. V prípade, že táto možnosť nie je z akéhokoľvek dôvodu priechodná, môže pomôcť napríklad magnetická sieťka proti hmyzu, ktorá sa veľmi jednoducho namontuje na rám dverí či okno.

 

 

Tiež sa ti môže páčiť