Na výbere kuchynskej linky si dajte extra záležať

podľa spravca
0 komentár

Nasťahovali ste sa práve do nového bytu a hľadáte vhodnú kuchynskú linku, alebo chcete iba vymeniť tú vašu pôvodnú za nejakú modernejšiu, trendovú? Tak v tom prípade ste na správnej adrese, klikli ste na ten správny článok. Pokúsime sa vám poradiť, na základe čoho sa správne rozhodnúť, na čo nezabudnúť, aby ste vaše ťažko zarobené peniaze investovali čo najúčelnejšie.

Keďže kuchyňa je miestnosť v ktorej ľudia zvyknú tráviť relatívne veľa času, preto je v tejto súvislosti priam nutné túto činnosť čo najviac zracionalizovať a mať kuchyňu vybavenú podľa svojich predstáv. Nech ide o krájanie, miešanie, varenie, pečenie, grilovanie a ktovie čo ešte, pekne od ruky, ako sa tomu ľudovo hovorí. Lenže toto sa ľahko vysloví, no ťažšie zrealizuje, a to najmä vtedy, ak s niečím podobným neprišiel zatiaľ človek do styku. Existujú však všeobecne platné zásady, ktoré môžu záujemcom pomôcť.

Menšie ale pritom praktické a cenovo prívetivé

Poďme si teda trošku priblížiť o čo ide, čo by malo zavážiť pri výbere tej správnej kuchynskej linky. Ak ste vyznávačom samotárskeho spôsobu života, a teda zarytým odporcom akéhokoľvek trvalého vzťahu, nelámte si zbytočne hlavu nad ideálom tohoto centrálneho bodu kuchyne. Na našom trhu je dosť menších, cenovo prívetivých kuchynských liniek. Ono, medzi nami, aj tá najjednoduchšia a najlacnejšia linka vyzerá v dnešných časoch ako niečo extra luxusné a dokáže splniť akékoľvek kritériá človeka, ktorý si sem tam pre seba niečo ukuchtí.

Iná vec je, ak žijete v páre a plánujete kuchyňu okupovať častejšie než je to nutné. Vtedy stojí za úvahu pred kúpou linky prebrať si v duchu jej praktickosť, to znamená typ a veľkosť kuchynskej dosky, počet skriniek a poličiek v nich, možnosť umiestnenia väčších, či menších elektrospotrebičov, manipulačný priestor, vzdialenosť linky od kuchynského stola, a tak podobne. Skrátka a dobre, uvažovať o kuchynskej linke a jej okolí ako o dôležitom manipulačnom priestore. Čím menej krokov a pohybov, tým skôr sa bude to ktoré jedlo podávať na stôl a vy ako šéfkuchár sa menej unavíte. Kulinárske umenie tak budete považovať za oddych a nie zbytočnú tortúru.

Viacpočetná rodina vyžaduje ergonomické riešenie

Azda najzložitejšie rozhodovanie však nastane, ak ste hlavou väčšej rodiny, dajme tomu štvorčlennej, alebo viac. Vtedy sa už nezaobídete bez rady skutočných odborníkov. Pýtate sa prečo. No pretože veľkosť a praktickosť kuchynskej linky už musí zodpovedať počtu hodín, ktorých v nej strávite. A povedzme si, kvalitné stravovanie rodiny sa nedá odbyť len tak narýchlo a bez výdatnej pomoci vhodne nakonfigurovaných spotrebičov. Taká akurátne umiestnená varná doska spolu s rúrou dokážu robiť skutočné divy. Alebo mikrovlnná rúra situovaná hneď vedľa chladničky expresne zohreje pizzu, ten chutný zázrak všetkých detvákov. No a umývačka riadu zakomponovaná priamo do linky zase odbremení každé ruky od zdĺhavého umývanie znečisteného riadu.

Viac času v kuchyni si však pýta aj výkonnejšie elektrospotrebiče a tie nebývajú práve miniatúrnych rozmerov. Voľne stojace niekde tam, kde môžete o ne zakopnúť, prevrhnúť ich, či nedajbože prísť k závažnému úrazu. Tak to teda nie. Kvôli tomu kuchynskí dizajnéri pošpekulovali a navrhli množstvo takzvaných kuchynských blokov, čo je vlastne spojenie, zosúladenie väčšej kuchynskej linky so spotrebičmi ako je sporák, chladnička, umývačka riadu, mikrovlnná rúra, a pod. Všetko pekne po ruke, ergonomicky zapustené do kuchynskej linky, aby sa tým ušetril priestor a aby kuchár, či kuchárka mali varenie pod absolútnou kontrolou.

Všetko na svete má svoje plusy aj mínusy

Zase, každé dispozičné riešenie má svoje výhody i nevýhody. Za tradičnú kuchynskú linku bez spotrebičov hovorí jednoduchosť, variabilnosť, a cenová dostupnosť. Záujemca príde do obchodu, vyberie si linku a elektrospotrebiče a doma si to pekne krásne zmontuje a nakonfiguruje podľa vlastného gusta. A keď sa mu niečo zunuje, veľmi rýchlo zjedná nápravu. Jednotlivé skrinky prehodí, spotrebiče premiestni a zaraz je všetko iné, akoby nové. Fantázii sa v takomto prípade medze nekladú. Môže sa do toho zapojiť celá rodina a vyskúšať si svoje výtvarné schopnosti a ešte sa všetci pritom zabaviť.

Ak hovoríme o celých kuchynských blokoch nakonfigurovaných viac, či menej na mieru, tak tam treba byť maximálne ostražití. Oku lahodiaca kompaktnosť a praktickosť môže hrať dôležitú úlohu, no nie je to absolutórium. Akonáhle už partia chlapov dovlečie do vášho bytu, či domu jednotlivé bloky a začnú ich spájať, až vtedy len mnohým z vás trkne, čo z toho vyplýva. Menšia možnosť variability, ani keby naopak väčšie zapratanie kuchynskej miestnosti, hľadanie vhodných zásuviek pre napojenie elektrospotrebičov, atď.

Skôr teda, než si zadovážite do svojej kuchyne klasiku, alebo niečo modernejšie a progresívnejšie, poraďte sa s niekým, znalým danej problematiky. Dnes už každý dodávateľ kuchynských liniek a kuchynských blokov má svojich naslovovzatých odborníkov, ktorí dokážu zákazníkom poradiť, ako čo najlepšie zariadiť kuchynskú miestnosť. Preto za nás odporúčame pred kúpou sa na nich s dôverou obrátiť, lebo iba tak budete mať istotu, že ste kúpili presne to, čo ste naozaj aj chceli.

Tiež sa ti môže páčiť